Ana SayfaDONANIMPC BİLEŞENLERİ11. Nesil Intel İşlemcilerin Benchmark Skorları, MSI Z590-A Pro Anakartla Sızdı!

11. Nesil Intel İşlemcilerin Benchmark Skorları, MSI Z590-A Pro Anakartla Sızdı!

Intel, önümüzdeki sene piyasaya sürmeye hazırlandığı Rocket Lake-S (11. Nesil) hakkında bazı cesur iddialarda bulunuyor. Rocket Lake-S, Intel’in bir başka 14 nanometre üretim yenilemesi olsa da Intel, Rocket Lake-S’in IPC performansında 2 haneli bir sıçrama yaşayacağını iddia ediyor. Bazı yaşanan sızıntılar bu iddiayı destekler nitelikte.

Rocket Lake-S, Intel’in 10. Nesil Comet Lake işlemcilerinin yerini alarak, Intel’in 11. Nesil Çekirdek tasarımı altında yer alacak yeni bir CPU mimarisidir (Cyprus Bay). Rocket Lake-S, oldukça büyük bir IPC yeniliğine ek olarak, sonunda 40 PCIe 4.0 şeridinin sunulduğu yeni bir anakart yonga seti aracılığıyla Intel için masaüstüne PCI Express 4.0 desteğini getirecek.

Intel, her ne kadar cesur iddialarda bulunsa bile, Rocket Lake-S’in detaylı benchmark testlerini gizli tutmayı tercih ediyor. Ancak UserBenchmark üzerinde gerçekleştirilen bir teste göre (Testi gerçekleştiren kullanıcının adı @TUM_APISAK) MSI Z590-A Pro anakart üzerinde çalıştığı varsayılan bir Rocket Lake-S işlemci, bizlere bazı umut verici sonuçlar gösteriyor.

Bu çip mühendisliği örneğinde 8 fiziksel çekirdek ve 16 iş parçacığı içeren bir işlemci görüyoruz. Veri tabanı girişine göre; teste sokulan işlemci 3.4GHz base clock ve 4.2GHz boost clock hızına sahip. Bunlar büyük olasılıkla, Rocket Lake-S’in geliştirilme aşaması tamamlandığında (En azından Intel’in yeni amiral gemisinde.) nihai olarak sağlayacağı hızın altındadır. Bir ihtimal tüm çekirdekler boost clock hızında 5GHz, veya daha yüksek frekans sunabilirler.

Şimdi sızdırılan işlemcinin performansını, Intel’in 10. Nesil 10700K işlemcisiyle karşılaştırıp bir kaç fikir sahibi olalım.

10700k vs rocket lake s modartpc

Rocket Lake-S işlemcisi tek çekirdek performansında 179 puan alırken, 10700K 152 puan alıyor. Bu da Intel’in kendisini oyun performansı konusunda bir hayli geliştirdiği anlamına geliyor. Rocket Lake-S çift çekirdek performansında 368 puan alırken, 10700K 302 puan alıyor. Rocket Lake-S 4 çekirdek performansında 682 puan alırken, 10700K 599 puan alıyor. Rocket Lake-S 8 çekirdek performansında 1115 puan alırken, 10700K 1156 puan alarak Rocket Lake-S işlemcisini tüm çekirdeklerin yüke sokulduğu bir testte geçmeyi başarıyor.

Ancak bu testlerin yapıldığı esnada, skoru sızdırılan Rocket Lake-S işlemcisinin henüz olabileceği en üst düzeyde olmadığını, çünkü hala geliştirme aşamasında olduğunu unutmamakta fayda var.

Benzer İçerikler
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
- Advertisment -

Most Popular