Ana SayfaHABERGÜNDEM2020 Devi Hepsiburada'dan Halka Arz Hamlesi

2020 Devi Hepsiburada’dan Halka Arz Hamlesi

Türkiye’nin önde gelen e-ticaret sitesi Hepsiburada‘nın resmi kuruluşu D-Market Elektronik Hizmetler ve Ticaret Anonim Şirketi, ABD’de adını oldukça duyduğumuz SEC (Security and Exchange Commission) yani “ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu” na başvurdu. Bu başvuruya Morgan Stanley, J.P. Morgan, Goldman Sachs, BofA Securities ve UBS Yatırım Bankası gibi önemli isimlerin aracılık ettiği duyuruldu.

SPK onayı

Hepsiburada’nın halka arz yapabilmesi için SPK (Sermaye Piyasası Kurulu) başvurudan 1 gün önce yurtdışında halka arz için onay vermişti ve Hepsiburada hızlı hamle yaparak ABD’de SEC’e başvurusunu yaptı.

SPK’nın açıklaması şu şekilde olmuştur:
SPK bülteninde Hepsiburada’nın tamamına sahip olan şirkete atıfta bulunularak, “D-Market Elektronik Hizmetler ve Ticaret A.Ş.’nin yurt dışında halka arz edilecek pay ihracına ilişkin olarak hazırlanan ihraç belgesine Kurulumuzca onay verilmesi talebinin olumlu karşılanmasına karar verilmiştir” denilmişti.

2020 cirosu

Hepsiburada’nın 2020 yılındaki cirosu  6 milyar TL‘nin üzerinde ve bu da 2019 yılına göre yaklaşık %100’ün üzerinde bir artış sağladığını gösteriyor.

Hepsiburada’yı yakından tanıyalım

1998 yılından beri faaliyette olan ve 2013 yılında Türkiye’nin en iyi e-ticaret sitesi seçilen Hepsiburada’nın aylık ziyaretçi zayısının yaklaşık verilere göre 100 milyon kullanıcıya ev sahipliği yaptığı belirtiliyor. Ayrıca Hepsiburada’nın 33 milyon üyesi bulunmaktadır. Ve 9 milyon aktif müşteri vardır.

hb

Hepsiburada’nın pazardaki konumu

Türkiye e-ticaret e-perakende pazarındaki en büyük 10 firma arasında yer almaktadır. Hepsiburada e-perakende pazarının yaklaşık %2’sini tek başına karşılıyor. En büyük 10 e-ticaret firmasına baktığımız zaman Hepsiburada’nın yaklaşık %17’lik pazar payına sahip olduğunu görmekteyiz.

Hepsiburada’nın yurtdışındaki yeri

Hepsiburada sadece Türkiye pazarında değil aynı zamanda yurtdışı pazarına da açılmış durumda. Hepsiburada yaklaşık 11 ülkeye de ihracat yapmaktadır. Bu ülkeler sırasıyla şöyledir: Ukrayna, Bulgaristan, Bosna Hersek, Azerbaycan, Yunanistan, Gürcistan, İsrail, Arnavutluk, Makedonya, Sırbistan ve Romanya gibi ülkelere de ihracat yapmaktadır.

Benzer İçerikler
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
- Advertisment -

Most Popular