29 Temmuz 2021 - Perşembe
Ana SayfaMOBİLTAŞINABİLİR BİLGİSAYARLARAMD Dünyanın En İyi Mobil İşlemcilerini Duyurdu!

AMD Dünyanın En İyi Mobil İşlemcilerini Duyurdu!

AMD Mobile 5000 serisi işlemcilerini CES 2021 fuarında tanıttı. Zen3 mimarisine sahip işlemci ailesi oyuncular ve profesyoneller için benzeri görülmemiş performans ve batarya ömrü sağlıyor. Ryzen 5000 Serisi Mobile işlemcilerle desteklenen yeni dizüstü bilgisayarlar, 2021’in ilk çeyreğinden itibaren ASUS, HP ve Lenovo gibi büyük bilgisayar üreticilerinden temin edilebilecek. Ayrıca AMD, “Zen 3” çekirdeğini içeren Ryzen PRO’yu da duyurdu. Bu işlemciler ticari kullanıcılara kurumsal düzeyde güvenlik ve sorunsuz yönetilebilirlik sağlayan 5000 Serisi Mobile İşlemciler olarak sunulacak.

AMD Ryzen 5000 Serisi Mobile İşlemciler

Önceki nesil mobile işlemciler üzerine inşa edilen Ryzen 5000 Serisi, yüksek performanslı H ve ultra mobile U Serisi işlemcileri içeriyor. Ürün grubunun en üstünde yer alan AMD Ryzen 5000 H-Serisi Mobile İşlemciler, benzersiz performansı olağanüstü pil ömrü ile birleştirerek etkileyici oyun deneyimleri sunarken, 8  çekirdek ve 16 iş parçacığı içeriyor ve AMD “Zen 3” mimarisi üzerine inşa edildi. İşlemciler eski nesile göre şu şekilde karşılık buluyor:

Mobile işlemci teklifinin en üstünde yer alan HX Serisi işlemciler, oyunculara ve profesyonellere üst düzeyde performans sağlarken, HS işlemciler H Serisinin gücünü daha ince ve daha hafif form faktöründe sunulmasını sağlıyor. Yeni AMD Ryzen 9 5980HX işlemci, önceki nesil’e %23’e kadar artırılmış tek çekirdek performansı ve %17’ye kadar daha çok çekirdek performansı  sunarak, oyun ve içerik oluşturucu dizüstü bilgisayarlar için ideal çözüm haline geliyor.

Hareket halindeyken performans arayan tüketiciler için AMD Ryzen 5000 U-Serisi Mobile İşlemciler, performans ve verimliliğin mükemmel karışımını sunuyor. Yeni AMD Ryzen 7 5800U işlemci şunları sunuyor:

  • Önceki nesle göre %16 kadar fazla tek çekirdek performansı kadar ve % 14 kadar fazla çok çekirdek performansı sunuyor.
  • Tek şarjla 17,5 saate varan genel kullanım pil ömrü ve 21 saate kadar film oynatma süresi veriyor.

AMD Ryzen 5000 Serisi Mobile İşlemcilerin Özellikleri 

2021’in ilk yarısında satışa sunulacak Ryzen  PRO 5000 Serisi Mobile İşlemciler, modern çalışma ortamlarının sürekli değişen taleplerini karşılamak için kusursuz yönetilebilirliğin yanı sıra yeni verimlilik ve işbirliği düzeyleri sağlıyor. Ryzen PRO 5000 Serisi Mobile İşlemciler ayrıca silikon, işletim sistemi ve platform seviyelerinde yenilikçi özellikleri sunarak; BT ekiplerine, işgücü nerede olursa olsun bilgisayarlarının korumalı olduğuna dair güven veriyor.

AMD Ryzen Masaüstü İşlemciler

AMD ayrıca, önceden oluşturulmuş OEM sistemlerinde AMD Ryzen 9 5900X ve AMD Ryzen 7 5800X masaüstü işlemcilere azaltılmış TDP’li alternatiflerini duyuruyor. Yeni “Zen 3” çekirdek mimarisinden güç alan ve daha düşük TDP ile Ryzen 9 5900 masaüstü işlemcisi 65W ile önceki nesile kıyasla belirli oyunlarda 1080p’de ortalama% 24 daha fazla performans veriyor.

AMD Ryzen 5000 Serisi Masaüstü İşlemcilerin Özellikleri

Buna ek olarak, AMD Ryzen Threadripper PRO İşlemcilerde Mart 2021’de rafta bulunması beklenen işlemciler arasında. Ryzen Threadripper PRO İşlemciler, iş istasyonu müşterilerine; 64 çekirdek, 8 kanal bellek, RDIMM ve LRDIMM desteği, 128 PCIe Gen 4  ve AMD PRO güvenlik teknolojileri barındıyor.

Son Değerlendirme

AMD yeni işlemcilerle beraber,  tüm platformlarda Intel’e rakip olacak gibi görünüyor. Bu da biz tüketicilere yarayacak gibi duruyor.

RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Most Popular