29 Temmuz 2021 - Perşembe
Ana SayfaHABERGÜNDEMBim, A101, Şok, Migros Market Zincirlerinde Elektronik Ürün Satışı Yasaklanıyor.

Bim, A101, Şok, Migros Market Zincirlerinde Elektronik Ürün Satışı Yasaklanıyor.

Ticaret Bakanlığı yeni bir taslak üzerinde çalışıyor. Taslağa göre, 1500 metrekareden küçük zincir marketlerde sigara ve cep telefonu, elektronik ve beyaz eşya satışı yasaklanacak. Zincir marketler pazar günleri saat 11:00’dan önce açılamayacak. Bakkallar ve zincir marketler arasına 200 metre mesafe kuralı getirilecek.

Öte yandan, taslaktaki 200 metre mesafe kuralına ek olarak; bir sokakta aynı markanın tek zincir marketi olacak. Aynı bulvar ya da caddede ise, aynı kişi veya şirket adına zincir market açılmasında ise, aralarında en az 2 kilometre mesafe olacak. Yeni açılacak AVM‘ler arasında 5 kilometre mesafe konulacak. Nüfusu 2000’in altında olan yerleşim merkezlerinde zincir market açılamayacak.

Yasa taslağında amaç, bakkallar ile üretici ve tedarikçilerin mağduriyetini gidermek. Buna ek olarak, para cezalarının da artırılması öngörülüyor. Mevcut mağazalara, durumlarını buna uygun hale getirmeleri için 12 ay süre tanınacak ve bu yükümlülükleri yerine getirmeyenlere cezai işlem uygulanacak.

RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Most Popular

Recent Comments