29 Temmuz 2021 - Perşembe
Ana SayfaOYUNPC OYUNCD Projekt Red Çalınan Kaynak Kodları İçin Savaşıyor!

CD Projekt Red Çalınan Kaynak Kodları İçin Savaşıyor!

Bu haftanın başlarında CD Projekt Red ciddi bir siber saldırıya maruz kalmıştı. Siber saldırının hangi hacker gruplarınca yapıldığı ise halen gizemini korumakta.

Gerçekleşen bu saldırı sonucunda hackerlar, firmanın geliştirdiği oyunlara ait kaynak kodlarını ele geçirmiş oldu. CDPR ile pazarlık yapmaya çalışan saldırganlar, net bir yanıt ile pazarlık yapılmayacağını öğrenmiş oldu. Ancak hackerlar CDPR’ın pazarlığa yanaşmadığını görünce, sızdırdıkları verileri internete yaymaya başladı.


Saldırganlar Neden CD Projekt Red’in Kaynak Kodlarını Hackledi?

Yeni Zelanda menşeili Mega.nz isimli dosya upload servisine saldırganlar tarafından yüklenen veriler, Witcher 3‘teki bir kart oyununun kaynak kodlarını içeriyordu. (Ancak kısa süre içinde telif hakkının ihlali nedeniyle CD Projekt Red tarafından kaldırıldı.) Hackerlar bu işlemi muhtemelen basit bir gövde gösterisi için yapmışlardı. Maksat “başardıklarını” insanlara kanıtlamaktan ibaretti.

Peki saldırganlar neden bir gövde gösterisine ihtiyaç duydu ki? Bunun cevabı çok basit. Ellerindeki en önemsiz veriyi yem olarak kullanmalarının sonucunda, kendilerine müşteri çekebileceklerdi. Ele geçirdikleri verileri satarak kar elde etmek isteyen hackerların asıl planı açık arttırmada satış yapmaktı.

Peki CD Projekt Red için asıl tehlike nerede başlıyor? Gerçekleşen bu sızıntının içinde aynı zamanda Cyberpunk: 2077 ve halen geliştirilme aşamasında olan Witcher 3 RTX güncellemesinin de kaynak kodları mevcut. Eğer hackerlar tüm bu açık arttırma maceralarının sonucunda bu iki oyuna ait önemli verileri satarlarsa, CDPR‘ın başı büyük belada demektir!

Peki Şimdi Ne Olacak?

Açık arttırmanın hala devam ettiğini belirtmekte fayda var. Kural ise çok basit. Yapılan son teklifin üstünden 48 saat geçmesi sonucunda açık arttırma sona erecek. Açık arttırma hala devam ediyor olmasına rağmen, saldırganlar CD Projekt Red’e fidye seçeneğini sunmaya devam ediyor. CD Projekt Red için kurtuluş kapısı hala mevcut. Ancak şirket duruşunu bozmamakta kararlı gibi gözüküyor.

Tüm bu olayların sonucunda ne olacağını kestirmek gerçekten oldukça zor. Saldırganların kaynak kodlarını çaldıklarını kanıtlamaları, bir oyun şirketi için oldukça önemli bir gelişme. Lakin bu kodların satılması CD Projekt Red üzerinde nasıl bir etki yaratır, bunu kestirmek gerçekten çok zor.
Peki siz bu olay hakkında ne düşünüyorsunuz?” Sizin düşüncelerinizi de oldukça merak ediyoruz.

RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Most Popular

Recent Comments