29 Temmuz 2021 - Perşembe
Ana SayfaHABERİnternet/YazılımMesh Shader Performansıyla Göz Dolduran AMD’nin En Yeni Radeon Sürücüsü Yayınlandı

Mesh Shader Performansıyla Göz Dolduran AMD’nin En Yeni Radeon Sürücüsü Yayınlandı

Mesh Shader hakkında önemli gelişmeler olan AMD yeni GPU sürücüsü olan 21.2.2’i yayınladı. Bununla birlikte, yirmi yıldan eski bir oyun olan Quake III Arena için de birkaç hata düzeltmesi geldi. En son sürücüyü sayesinde, oyunu yüklerken veya oynarken bozulmalar ortadan kalkıyor. Ancak AMD sürüm notlarında bu konuda bir bilgi vermemiş.

UL’nin 3DMark testinde yer alan Mesh Shader özellik testinde performansı artıran 21.2.2 sürücü sürümünün raporlarını gördükten sonra, bunu AMD RX 6800 XT grafik kartında test ettik. Testi öncesinde özellik kapalı olarak eski ve yeni sürücüde yaptık.

Mesh Shader Performansıyla Göz Dolduran AMD’nin En Yeni Radeon Sürücüsü Yayınlandı

Sonuçlar bu şekilde çıktı;

Radeon RX 6800 XT (yeni sürücü): 28.09 fps (Mesh Shaders devre dışı)
Radeon RX 6800 XT (eski sürücü): 28.09 fps (Mesh Shaders devre dışı)

Ancak test Mesh Shader özelliği açıldıktan sonra yinelenince, sonuçlar şaşırtıcıydı.
Radeon RX 6800 XT (yeni sürücü): 468,77 fps (Mesh Shaders etkin)
Radeon RX 6800 XT (eski sürücü): 218,50 fps (Mesh Shaders etkin)

Önceki sürümle karşılaştırdığımızda görüldüğü üzere Mesh Shader özelliği zaten kazanç sağlıyordu. Yeni sürücüyle farkı daha da açtığını görüyoruz. AMD mühendislerinin konuda ilerledikleri ortada. Bu sonuçlar eğer oyunlara da yansırsa gerçekten büyük yenilik doğuracağı da aşikar.

Sürüm notlarında yer alanlar ise şu şekilde;

  • Quake III Arena’daki bazı sorunlar çözülmüş.
  • Radeon RX 400 ve 500 serisi donanımlarda Blender’da EEVEE render kullanırken nesnelerin hatalı şekilde oluşturulmasına neden olan sorun çözülmüş.
  • AMD Smart Acces Memoru etkinleştirildiğinde Wolfenstein: Youngblood’da beklenenden daha düşük performans sorununun çözülmesi gibi konulara el atılmış durumda.

Henüz çözülmemiş ve hala bilinen sorunlar ne yazık ki var. En önemli konulardan birisi de AMD Radeon Software’in yüksek işlemci kullanımı sorunu ise devam ediyor. Konu hakkında sürüm notlarında şu şekilde geçiyor. “AMD şu anda Radeon Software’in bazen beklenenden daha yüksek CPU kullanımına sahip olduğu sorununu araştırıyor. Bu sorunu yaşayan kullanıcıların, Radeon Software’de bir hata raporu oluşturması öneriliyor.” .

İlgili şikayetlerin bir kısmı bir yıldan eski. Örneğin, Aralık 2019’da AMD’nin topluluk forumunda Ryzen 5 2600 kullanan birisi sorundan bahsetmiş. Radeon Software’in sürekli olarak %13-%20 kullanımı olduğunu söylemiş. Saat hızının da 3,6 GHz’de kaldığını” iddia etmiş.

Her durumda, en son sürücü sürümünü Radeon Software aracılığıyla indirebilir veya manuel olarak yüklemek için AMD’nin sürücü sayfasından edinebilirsiniz.

RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Most Popular

Recent Comments