29 Temmuz 2021 - Perşembe
Ana SayfaREHBERDonanım RehberiRTX 3080 Bulunan Oyuncu Dizüstü Bilgisayarlarınızda Küçük Bir Hileyle %20 Performans Artışı...

RTX 3080 Bulunan Oyuncu Dizüstü Bilgisayarlarınızda Küçük Bir Hileyle %20 Performans Artışı Elde Edin!

Nvidia RTX 3080 ekran kartlı oyuncu dizüstü bilgisayarınızda potansiyel olarak düşük performansa neden katlanasınız ki? İşte tam da bunu araştırdık ve şu sonuca ulaşktık. Küçük bir vBIOS ince ayarıyla 115W mobil GPU’nuzu, 150W güce çıkartarak %20 daha yüksek oyun performansı sunan bir canavara dönüştürebilirsiniz. (NOT: Bu durum grafik kartı silikonunun bozulmasına veya bilgisayarınızın kasasında erime gibi sorunlara yol açabilir.)

Çoğu oyuncu dizüstü bilgisayarı üreticisi, Nvidia Ampere GPU’nun düşük watt’lı modelini tercih etti. Çünkü içindeki soğutma sistemleri son nesil mobil grafik kartı için üst seviyelerde yetersiz kalabiliyordu. Örneğin MSI GS66 Stealth’in içinde sadece 95W güç harcayan bir RTX 3080 var, ancak dizüstü bilgisayar üreticileri bunu güç tasarrufu ve termal bütçe için yapıyor.

Yeni donanımınızın sınırlarını zorlamak ve potansiyelini kullanmak için bazı işlemler yapılıyor. Ancak bu durum kesin sonuç elde etmemekle beraber, geri dönüşü olmayan sorunlara da neden olabilir. Bazı Baidu forum kullanıcıları, Asus ROG Zephyrus Duo 15 dizüstü bilgisayarlarındaki 115W RTX 3080 GPU’nun başarılı bir şekilde 155W sürümüne dönüştürülebileceğini gösteren konular açtı. Bunu, MSI GE76 vBIOS dosyasını alıp, kendi cihazlarına yükleyerek elde ettiler.

RTX 3080 Bulunan Oyuncu Dizüstü Bilgisayarlarınızda Küçük Bir Hileyle %20 Performans Artışı Elde Edin!

Ampere GPU’nun en az 28 farklı versiyonu bulunuyor. Üreticilerin de performans ihtiyaçlarına ve soğutmalarına göre 5, 10 veya 15W daha ekleme seçeneği bulunuyor. Bir RTX 3080 ile diğeri arasındaki varyasyonlar çok fazla olabiliyor. Ancak bu vBIOS’un ince ayarlarından dolayı Asus ROG  Zephyrus Duo 15’i 3DMark Time Spy testinde ilk sıralara getiriyor. Time Spy sonucunu 11,407’ye çıkaran bu vBIOS ile kartın %20 daha yüksek perfomans vermesi de gayet memnun edici seviyede. Ayrıca test sonuçlarına göre 72 derece sıcaklıkta çalışmış. Bu güzel bir gelişme gibi görünse de,  emin olmak adına uzun süreli denemeler yapılması gerektiğini belirtmeden geçemeyiz.RTX 3080 Bulunan Oyuncu Dizüstü Bilgisayarlarınızda Küçük Bir Hileyle %20 Performans Artışı Elde Edin!

Bunu kendi bilgisayarlarında yapmak isteyen kullanıcılarının, kendi bilgisayarlarının termak bütçelerini iyi değerlendirmeli ve doğacak sorunlarda meydana gelen zararı göze almalı. Kısacası: “Bunu evde denemeyin ve pahalı oyuncağınızı tost makinesine çevirmeyin.”

RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Most Popular

Recent Comments