29 Temmuz 2021 - Perşembe
Ana SayfaMOBİLCEP TELEFONLARIOneplus 9 Tanıtıldı!

Oneplus 9 Tanıtıldı!

OnePlus 9 rekabetçi özellikleriyle bugün itibariyle tanıtıldı. Telefon premium cep telefonlarla rekabet etmek için çıkarılmış bir canavar. Şimdiye kadar birçok kategoride lider olmasına karşın kamerada başarısız görünen firma konu hakkında Hasselblad ile çalışmış. Fotoğraf yeteneklerini geliştirmek için üç yıllık bir planda çalışma yapmışlar. Oneplus 9 ilk olarak çevrimiçi satıcılar Amazon, Best Buy, B&H ve OnePlus.com tarafından satılacak. Ülkemizde ise durum henüz belli değil. Fiyatlar ise ABD’de şu şekilde:

OnePlus 9 için:
8GB RAM / 128GB depolama modeli için 729 $
12GB RAM / 256GB depolama alanına kadar yükseltmek fiyatı 829 $

Bu fiyat, OnePlus 9‘u 799 $’dan başlayan Samsung S21‘den biraz daha ucuz ve rekabetçi hale getiriyor.

OnePlus 9 üç renkte gelecek: Gradyan etkisine sahip açık mor (Winter Mist), mat açık mavi (Arctic Sky) ve Parlak Astral Siyah. En büyük eleştiri ise kameralar değişse de, telefonun geri kalanı değişmemiş olması.

Tasarım

OnePlus 9, açıkça farklı kamera tasarımının yanı sıra selefi OnePlus 8T’ye çok benzer bir tasarıma sahip. Selefiyle aynı cam boyutta 6.55 inç ekrana ve çerçeve detaylarına sahip. Ancak OnePlus 9 ve selefi arasında bir fark var ve bu çerçeve materyalinde karşımıza çıkıyor. Bu defa metal değil plastik tercih edilmiş. Ayrıca OnePlus 9 toz ve suya dayanıklılık için IP68 sertifikasına sahip. Ancak tüm bu detaylara karşın telefonun kasasında Premium işçilik ve malzeme hissinden ödün verilmemiş.

Ekran Teknolojisi

Daha önce de belirtildiği gibi, OnePlus 9 Full HD Plus çözünürlüklü (2400 x 1080) ekrana sahip 6.55 inç AMOLED ekrana sahip. Selefindeki ekrana çok benzeyen keskin ve canlı görseller üretebilen bir yapıda. Ayrıca ekranın sol üstünde kamera bulunmakta. Parmak izi de ekrana gömülü olarak yer alıyor. Tüm bunların yanında ekran 120Hz yenileme hızına sahip. Bu da pratikte uygulamalara göz atarken veya sosyal akışlarınızı kaydırırken çok daha sorunsuz bir görsel deneyim anlamına geliyor

Kamera

OnePlus 9 üçlü arka kamera kurulumuna sahip. Ancak muhtemelen sadece ikisini kullandığınızı fark edeceksiniz. 48MP ana kamera ve 50MP ultra geniş kamera en çok kullanacağımız kameralar. 2MP tek renkli sensör düşük ışıklı fotoğrafçılığa ve doğru filtreyi ayarlarsanız siyah-beyaz fotoğraflara yardımcı oluyor.

OnePlus 9 ve 9 Pro modeli kameralarında ünlü kamera markası Hasselblad ile çalıştı. Kamera departmanında OnePlus’ın bu iş birliğinin ilk meyvelerini toplaması bekleniyor. Hasselblad lenslerin kullanılmasına biraz daha var. Ancak yine de geliştirilmesinde Hasselblad’ın olması bile yeterli gibi duruyor.

Renk üretimi açısında iPhone 12 Pro‘yla çekilen görüntülerden daha aşağıda olduğu görülüyor. Ancak OnePlus 9 tartışmasız öncekilerden daha iyi fotoğraflar çekiyor. Bu geliştirilmiş renk üretimi, 48MP ana ve 50MP ultra geniş olmak üzere her iki arka kamerayla çekildiğinde ortaya çıkıyor. Bu lenslerden biri ayrıca makro çekime de imkan tanıyor. Ayrıca, OnePlus’ın Ultrawide kamerada balık gözü sorununu düzelttiği iddia ediliyor. Ayrıca, keskin detaylarla takdire şayan fotoğraflar çeken 16MP ön kameraya sahip. Portre selfie‘ leri oldukça muhteşem olsa da, yapay zekayla yaptığı da ortada. OnePlus 9’un ana kamerası 8K 30fps‘de video çekerek standart 1080p‘nin 16 kat piksel sayısını sağlıyor. Ultra geniş kamera ile hızlandırılmış videolar çekilebiliyor. Nightscape Video 2.0 adlı düşük ışıklı bir video seçeneği de eklenmiş durumda.

Performans

OnePlus 9 ve Pro aynı üst düzey özelliklere sahip. Güncellenmiş bir yonga setinin yanı sıra aynı RAM ve depolama seçeneklerini bulunduruyor. Snapdragon 888 ve 8GB veya 12GB LPDDR5 RAM ve 128GB veya 256GB UFS 3.1 depolama alanına sahip. Bu da onu Samsung Galaxy S21 ile eşit hale getiriyor. OnePlus 9 genişletilebilir depolama alanına sahip değil. Yani ne aldıysanız o depolama ile kullanmak zorundasınız.  Performans konusunda son olarak OnePlus 9, Android 11 ile geliyor.

Pil

OnePlus 9, 4.500mAh bataryaya sahip. Daha büyük pillere sahip başka amiral gemisi telefonlar olmasına rağmen bir günü kurtaracak gibi duruyor. OnePlus 9‘un gerçek avantajı ise şarj hızlarında yatıyor. OnePlus CEO‘su Pete Lau‘nun telefonu yarım saatten biraz daha az bir süre içinde % 100 şarj edebileceğimizi iddia ediyor. Warp Charge 65T şarj cihazı sayesinde bu mümkün oluyor. Ayrıca 15W Qi kablosuz şarjla ise 45 dakikadan daha az bir süre içinde tamamen şarj olabiliyor.

Karar Anı!

Oneplus 9 önceki serilere göre en büyük sorunu çözmüş durumda. Yeni kameralarla, bize göre bir devir kapanıp yenisi açılıyor. Artık piyasaya göre kusursuza yakın bir telefon serisine dönüyor. Biz genel manada telefonu beğendik. Peki ülkemize gelir ve uygun fiyata satılırsa almayı düşünür müsünüz? Yorumlarda bizlere yazın!

RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Most Popular

Recent Comments