29 Temmuz 2021 - Perşembe
Ana SayfaDONANIMPC BİLEŞENLERİMSI GeForce GT 730'u Yeniden Piyasaya Sürüyor!

MSI GeForce GT 730’u Yeniden Piyasaya Sürüyor!

Grafik kartı sarf malzemelerinin kısıtlı olması nedeniyle üretimin durma seviyesine geldiği şu günlerde MSI geçici çözümler deniyor gibi görünüyor. Muhtemelen size bu gerçeği hatırlatarak, kanayan yaranıza tuz bastık. Ancak kart üretimi aşırı yavaş ilerliyor. Bu da firmalarda yeni arayışlara neden oldu.

Birkaç aydır hem NVIDIA‘nın hem de üretim ortaklarının eski GPU’ları yeniden piyasaya sürmeyi düşündüklerine dair söylentilerden fazlası konuşuluyordu. Bu mevcut durumu hafifletmeye yardımcı olacak gibi dursa da aslen geçici bir çözümün ötesine gidemeyecek. Yayınlanan bir raporun ardından, ilk olarak MSI‘ın GPU sıkıntısı durumuna çok tuhaf bir çözümü olacağı görünüyor. Bu bağlamda GeForce GT 730 grafik kartları yeniden piyasaya sürülüyor.

MSI GeForce GT730

GT 730, bu yazının yazıldığı sırada yaklaşık 7 yaşında ve piyasaya ilk çıktığında da pek de güçlü çıkmamış bir karttı. 384 CUDA çekirdeğiyle birlikte döneminde bile giriş seviyesinde kalmıştı. Aslında 902 MHz saat hızı ve 2 GB DDR3 bellek miktarı konusunda güncelleme yapılırsa bir nebze daha iyi olabilir. Ancak mimarisi de göze alındığında kartın, sürücü güncellemeleri de kesilmiş durumda.

Peki MSI Bu Kartı Neden Tekrardan Piyasaya Sürüyor?

MSI GeForce GT 730’un belirli standartlarda yeterli olduğunu düşünüyor. Bu sebeple de sistemlerinde en azından GPU krizi çözülene kadar geçici çözüm arayanlara da derman olmaya çalışacak.  Günlük kullanım için ellerinde kalan eski çipleri de bitirmek için çok geçerli bir sebep.

Bizim düşüncemiz ise şu şekilde: “Grafik kartı sıkıntısı şu anda AMD‘nin ve NVIDIA‘nın en büyük sorunu halinde. Hatta AMD RX 480‘ler bile şu anda 3000 TL civarında ikinci el olarak satışta. Bu nedenle GeForce GT 730 modası geçmiş olsa da, oyun için grafik kartına ihtiyaç duymayan çok sayıda tüketici için hala bir seçenek. “ Kısacası sadece görüntü almak isteyen kullanıcılar için yeterli bir kart. Ayrıca güncel teknolojilerin çoğunu barındırıyor. Eğer ki ucuza da mal edilirse ofis ve günlük işler için bilgisayar toplayacakların imdadına yetişir. Ancak temennimiz ekran kartı krizinin temelli çözülmesi yönünde.

Siz ne düşünüyorsunuz? MSI’ın hamlesi akıllıca mı, yoksa delicesine bir hareket mi? – Yorumlarda bize bildirin!

RELATED ARTICLES

4 YORUMLAR

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Most Popular

Recent Comments