29 Temmuz 2021 - Perşembe
Ana SayfaHABERİnternet/YazılımWindows 10 Güncellemeleri 2025 Yılında Kesilebilir

Windows 10 Güncellemeleri 2025 Yılında Kesilebilir

Windows 10 güncellemeleri, 2025 yılı itibariyle destek ve geliştirme konusunda kesilebilir. Windows 10 yaklaşık 7 yıldır hayatımızda var olan bir işletim sistemi. Özellikle Windows 8 ve 8.1‘den sonra 10, bir anda piyasayı domine etmişti. Nitekim halen bazı kullanıcılar Windows 8.1 sürümünü tercih etselerde 10 sürümünü kullanan oldukça fazla kişi bulunmakta. Microsoft tarafından yapılan açıklamalar ise önümüzdeki yıllarda yazılımın yerini daha yeni bir işletim sisteminin alacağı yönünde.

Windows 10 Emekliye Ayrılıyor

Microsoft, bilgisayar sistemleri konusunda küresel çapta başı çeken isim konumunda. Öyleki kişisel kullanımda da işletmelere için çözümlerde de firma oldukça özel hizmetler sunuyor. Nitekim Windows işletim sisteminin daha ayrıntılı kullanılması için yapılan çalışmalardan da yıllar içerisinde bunu gözlemledik. Fakat geçen 5 yıllık süre içerisinde Windows 10 ile duyurulan pek çok özellik maalesef tam anlamıyla hayatımızda yer edinemedi. Özellikle Siri’ye rakip olması planlanan Cortana asistan özelliği büyük umutlarla tanıtılmıştı. Ancak uygulama rağbet görmediği için aktifliğini koruyamadı ve arka plana düştü. 

Windows güncellemeleri halen 10 için devam ediyor.
Windows 10 güncellemeleri yeni bir işletim sistemi duyurulana kadar devam edecek.

Her ne kadar Windows tarafında sürdürülen iyileştirmeler başarısız görülse de Microsoft işletim sisteminin yaygınlığını koruyabilmektedir. Öyle ki kişisel kullanımdaki yetkinliği nedeniyle hemen her ev bilgisayarında Windows 10 kullanılmaktadır. Ayrıca iş dünyası için sunulan profesyonel eposta ve sunucu hizmetleri de yine Microsoft’un seçilmesinde etkili olmaktadır.

Daha önce kullanılan Windows 7, 10’a göre daha yetkin bir konumda yer almaktaydı. Fakat firma 7’ye sunduğu güncelleme ve geliştirme desteğini kesmesiyle beraber dolaylı olarak insanları 10’a geçmeye yönlendirdi. Bununla beraber Windows hizmetleri artık sürümden ziyade sürekliliği vaat eden bir konuma taşındı. Windows 10’a geçiş sürecinde Microsoft birçok kullanıcıya ücretsi yazılım yükseltme desteği tanıdı. Firma tarafından yapılan açıklamalarda ise yeni gelecek Windows sürümüne geçiş aşamasında da ücretsiz yükseltme imkanı tanınacağı aktarılmakta.

Windows 10’da Kalmak Ne Kadar Mantıklı?

İşletim sistemlerinin yenilenmesi ile beraber cihazlar arası senkronizasyon sistemleri de farklılaşmaktadır. Özellikle bankalar bu konuda kullanıcıların yeni nesil işletim sistemleri kullanmasını talep etmektedir. Nitekim birçok güvenlik faktörü uygulaması da bu işletim sistemlerine göre kurgulanmaktadır. Windows 10 desteği kesildikten sonra dahi illaki kullanılacaktır. Fakat yeniliklerle beraber değişecek uygulamalara adapte olmak için mutlaka güncel işletim sistemi sürümlerine geçilmesi gerekmektedir.

Microsoft, Windows 10 güncellemeleri için henüz nihai karar bildirmedi.
Microsoft güncelleme konusunda desteğini 2025 yılına kadar sürdürecek.

Windows 10 Güncellemeleri Devam Ediyor

Windows 10 güncellemeleri henüz tamamlanmış durumda değil. Halihazırda Microsoft tarafında en yeni işletim sistemi halen Windows 10. O nedenle yeni işletim sistemi gün yüzüne çıkana kadar 10 geliştirilmeye devam edecek. Hedeflenen tarih olan 2025 ise şu an için yalnızca bir ön görü konumunda. Yani yeni bir işletim sistemi adı duyulmadığı sürece Windows 10 güncellenecek. Fakat ev bilgisayarlarında Windows 10 sürümü güncellemelerinin daha erken biteceği ön görülmekte. Nitekim Microsoft’un Business olarak adlandırdığı işletme çözümleri daha kapsamlı süreçlere tabi. Bu nedenle de işletmeler için yeni nesil işletim sistemine geçiş daha uzun vadede gerçekleşecektir.

 

Windows 10 Güncellemeleri ne zamana kadar devam edecek?

Windows 10 güncelleme konusunda halen en fazla ilgi gören işletim sistemi. Microsoft tarafında yapılan açıklamalarda gelecek güncellemelerin önümüzdeki 5 yıllık süreyi kapsayacağı bildirilmektedir. Nitekim yeni bir işletim sistemi hazır olana kadar Windows 10 aktif olarak geliştirilecek ve desteklenecek.

Windows 10 güncellemesi gelecek mi?

Windows 10 güncellemeleri yoğun olarak devam etmekte. Önümüzdeki aylarda da büyük bir Windows 10 güncellemesi gelmesi bekleniyor.

Windows yeni işletim sistemi ne zaman çıkacak?

Windows yeni işletim sistemi için kesin bir tarih verilmedi. Ancak Microsoft tarafından yapılan açıklamalarda 2025 yılında yeni bir işletim sisteminin piyasaya sürülmek istendiği aktarılmakta. Fakat yeni işletim sistemi hazır olana kadar Windows 10 halen en yenisi olacak.

Bir önceki yazımız olan XBox Game Pass Türkiye Fiyatları Hesaplı Geldi yazımızı okuyabilirsiniz. Ayrıca daha fazla güncel içerik için Haber kategorimizi ziyaret edebilirsiniz.

RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Most Popular

Recent Comments