29 Temmuz 2021 - Perşembe
Ana SayfaHABERGÜNDEMFacebook Ses Odaları İle Clubhouse'a Rakip Olacak

Facebook Ses Odaları İle Clubhouse’a Rakip Olacak

Facebook ses odaları, Clubhouse‘ın etkin bir şekilde kullanılması ile gündeme gelmişti. Geçtiğimiz yıl içerisinde insanlar arasında canlı sohbet odaları ve Podcast yayınları ilgi gördü. Özellikle Clubhouse üzerinde yer alan etkileşim sistemi insanların bu mecraya olan ilgisini arttırdı. Nitekim birçok yenilik sürecinde olduğu gibi bu özellikler de diğer sosyal medya servisleri tarafından sunulmaya çalışılmakta. Bunun bir örneği de Facebook tarafında gerçekleştirilmektedir.

Facebook Ses Odaları Geliyor

Facebook sosyal medya kanalları arasında yer alan büyük isimlerden birisi. Özellikle her yaştan kullanıcının yer aldığı platformda farklı kesimlerden insanlar da bir araya gelmekte. Bu nedenle sosyal medya da yapılan yenilikler hemen hemen Facebook’a da yansımakta. Şirketler açısından da hedef kitleye uygun pazarlama alanı sunan mecra, olabildiğince çeşitli gruptan insanı bir arada tutmaya özen gösteriyor.

facebook ses odaları
Facebook canlı konuşma odaları ile insanlar sesli olarak etkileşim kurabilecekler.

Son zamanlarda ise çeşitli servislerde yer alan sesli içerikler kullanıcıların farklı mecralara bölünmesine neden olmakta. Özellikle Apple Music, Spotify gibi müzik dinleme uygulamaları artık Podcasts kategorilerine yer vermekteler. Eskiden kalan radyo dinleme alışkanlığının yerini alan Podcasts’ler ise farklı içerikler ile insanların beğenisine sunulmakta. Nitekim kişilerin kendi kitlelerini oluşturmaları veya ilgi alanlarına göre tartışma başlatmaları da etkileşimi arttırmakta.

Facebook ise bu yoğun talebi karşılamak için çalışmalarını kendi mecrası üzerinden sürdürmekte. İnsanların etkileşimli bir şekilde canlı sohbet odalarında yer almasına imkan sunacak olan site, aynı zamanda da birçok kişinin eş zamanlı olarak sohbet etmesini sağlayacak. Şimdilik duyurulan verilere göre aynı anda 50 kişinin konuşabildiği sohbet odalarında sınırsız sayıda dinleyici yer alabilecek.

facebook canlı ses odaları
Facebook ses odaları ile beraber Podcast kayıtlarının dinlenmesi için de imkan tanıyacak.

Sosyal Medya Siteleri Arasındaki Savaş

Sosyal medya sitelerinin kullanıcıların ilgisini çeken özellikleri taklit etmesine aşinayız. Uzun yıllardır kullanılan Snapchat filtre ve hikaye özellikleri geçtiğimiz yıllarda Facebook ve Instagram’a gelmişti. Esasında insanların her daim kanalları kullanmaya devam etmesine çaba gösteren Facebook, bu özellikleri yakından takip etmekte. Nitekim Clubhouse‘ın piyasaya girdiği ilk süreçte gördüğü ilgi nedeniyle firma bu alanda da çalışmalarını sürdürmekte. Hali hazırda Twitch ve YouTube üzerinde canlı yapan yayıncılar için alternatif bir sistem sunan Facebook, bu alt yapı ile canlı konuşma odalarını hızlı bir şekilde hayat geçirmeye hazırlanıyor.

Canlı konuşma odalarının ilgi görmesindeki birincil etken artık insanların sesli iletişimde paylaşım yapmayı istemesi. Ayrıca tartışmakla beraber insanların alanındaki ünlü isimlerle de bir araya gelmesi de etken. Özellikle ünlü isimlerin yer aldığı sosyal paylaşım kanalları daha çok ilgi gördüğü için Facebook’da bu noktada ünlü isimler ile çalışacak. Başlangıçta Facebook ses odaları üzerinde Russell Wilson, Rosa Clemente, Omareloff, Amanda Nguyen, Tokimonsta gibi isimlerin yer alması planlanıyor.

Facebook canlı ses odaları kullanılabilir mi?

Facebook geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklamada yeni Facebook ses odaları güncellemesini resmen duyurduğunu açıkladı. Ancak öncelikli olarak ABD’de yer alan belirli kullanıcılar bu yayınlardan faydalanabilecek. Zamanla tüm kullanıcılar güncellemeler ile Facebook canlı ses odalarını kullanabilecekler.

Facebook ses odaları kişi sınırı var mı?

Facebook ses odaları içerisinde kişi sınırı bulunmamaktadır. İlk etapta planlanan sadece konuşmacı sınırı uygulanmasıdır. Fakat sınırsız sayıda dinleyici yayınlanan içeriği canlı bir şekilde dahil olabilecektir. Ayrıca Facebook üzerinden alınacak yıldızlar ile konuşmacılara bağış gönderilebilecek.

Facebook ses odaları ve Podcast kanalları nasıl girilir?

Facebook Podcast kayıtları gezinme sırasında kullanıcılara önerilecektir. Ayrıca aranılan Facebook canlı ses odaları ise zamanla kullanıcıların erişimine sunulacaktır.

Bir önceki yazımız olan Amazon Prime Day Nedir? 2021 Prime Day Fırsatları Geliyor yazımızı okuyabilirsiniz. Ayrıca daha fazla güncel içerik için Haber kategorimizi ziyaret edebilirsiniz.

RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Most Popular

Recent Comments