29 Temmuz 2021 - Perşembe
Ana SayfaDONANIMPC BİLEŞENLERİNvidia RTX 2060 Üretimini Kullanıcıları 30 Serisine Yönlendirmek Amacıyla Durduruyor!

Nvidia RTX 2060 Üretimini Kullanıcıları 30 Serisine Yönlendirmek Amacıyla Durduruyor!

Geçtiğimiz sene, oyuncular için oldukça sancılı geçmişti. Sistem toplayan, ama tek eksik parçası Ekran Kartı olarak kalan kullanıcılar, kendilerini adeta Zihin Taşı’nı arayan Thanos gibi hissetmeye başlamıştı.

Kriz döneminde hem Miningcilere, hem de oyunculara oldukça iyi yoldaşlık eden RTX 2060 kartı, ne yazık ki artık daha fazla üretilmeyecek. Nvidia’nın aldığı bu kararın arkasında elbette bir sebep yatıyor. 30 Serisi kartların satışını boostlamak adına böyle bir karar alındığı aşikar.

Peki Şimdi Ne Olacak?

Bunun cevabını daha iyi anlayabilmek adına kendimize “RTX 2060 kartının üretiminin durdurulması piyasayı nasıl etkileyecek?” diye bir sormamız gerek. Nvidia’nın bu hamlesinin arkasında kullanıcıları yeni LHR (Lower Hash Rate) GPU’lara yönlendirme arzusu yatıyor olabilir. Bu hamle ile amaçlanan muhtemel sonuç piyasadaki ekran kartlarının fiyatını düşürüp, oyuncular ve Kripto Para Madencilerinin kart ihtiyaçlarını ayrıştırmak olacağı ise söylentiler arasında. Ayrıca, bundan sonra üretilecek kartların LHR olacağını eklememizde de fayda var. Bu da tam olarak düşüncemizi destekler nitelikte. Uzun lafın kısası, Nvidia yeni üreteceği kartların mining performansını olabildiğince kısıtlamak istiyor gibi görünüyor.

Neden Sadece RTX 2060?

Aslında bu sorunun da cevabı oldukça basit. RTX 2070, 2080 veya 2080 Ti gibi GPUların fiyatları ve performansları 30 serisi kartlar ile kıyaslandığında (Gerçek fiyatlarına göre.) 30 serisi kartları seçmemek oldukça mantıksız kalıyor.

Ancak bu matematiğin sadece ve  sadece kartların gerçek fiyatları üzerinden işlediğini belirtelim. Bu cümle sizi umutsuzluğa düşürdü ise, hiç endişelenmeyin! Nvidia böyle bir hamle yapmaya karar verdiyse, elbette bir hedefleri, ve bu hedefi gerçekleştireceklerine dair inançları vardır. Velhasıl Nvidia, imdat çağrımıza sonunda cevap verdi, ve piyasayı normal fiyatlara geri döndürmeye hazırlanıyor.

RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Most Popular

Recent Comments