29 Temmuz 2021 - Perşembe
Ana SayfaHABERGÜNDEMWindows 11 Duyuruldu!

Windows 11 Duyuruldu!

Windows 11 bugün itibariyle Microsoft’un büyük etkinliğinde nihayet resmi olarak duyuruldu. Microsoft’un CEO’su Satya Nadella, etkinlikte bunun Windows için yeni bir dönemin başlangıcı olduğunu dile getirdi.

Son günlerde sızan Windows 11 haberleri ve bununla beraber çıkan ISO dosyasıyla birçok mecrada yeni Windows sürümünü görmeyi başarmıştık. Oysa ki Microsoft geçmişte, Windows 10’un önümüzdeki yıllarda işletim sisteminin tek sürümü olacağını söylemişti. Bu nedenle genelde bir yazım hatası gibi bir durum bekliyordu. Ancak 24 Haziran 2021 itibariyle Microsoft yeni sürümü kesin olarak duyurdu.

Yine de kafalarda şu sorular olmaya devam edecek; “Bu 11 nedir? Windows 11, Windows 10’un halefi mi? Ne zaman çıkıyor?  Fiyatı ne kadar?  Yazımızda hepsini cevaplamaya çalışacağız.

 Windows 11 Çıkış Tarihi 

Microsoft, Windows 11’in bu tatil sezonundan hemen sonra çıkacağını söylüyor. Bu nedenle büyük olasılıkla Kasım sonu ile Noel arasında yeni Windows’u göreceğiz.  Ayrıca artık yıllık bir güncelleme olacak. Bu bizlerin aklına MacOS işletim sisteminin yıllık büyük güncellemeleri gibi olacağı düşüncesini getiriyor. Bu arada, masaüstü PC’nizin veya dizüstü bilgisayarınızın Windows 11’i çalıştırıp çalıştıramayacağını görmek için bir araç indirebilirsiniz. Bunu test edeceğiniz uygulamaya buradan ulaşabilirsiniz:

Windows 11 Ne Kadar Olacak?

Windows 11, mevcut Windows kullanıcıları için ücretsiz bir güncelleme olacak diye tahmin ediyoruz. Home sürümlerini indirmek, kurmak ve etkinleştirmek için çevrimiçi olmanız gerekecek. Ayrıca PC’nize veya tabletinize yüklerken ve yükseltirken bir Microsoft hesabınızın olması gerekiyor. Bu tabi ki de lisansınızı aktarmak ve güvenliğinizi artırmak için olacak.

Windows 11 özellikleri

Microsoft, güncellemelerin %40 daha küçük olacağını vaat ediyor. Ayrıca Windows 11’i “şimdiye kadarki en güvenli sürüm” olarak lanse ediyor. Görev çubuğu, fare çevre birimlerinin yanı sıra dokunma için optimize edilmiş şekilde olacak. Ekranda birden çok pencereyi yalnızca yan yana değil, sütunlar, bölümler ve daha pek çok yerde düzenlemenizi sağlayan Snap Layouts adlı bir özellik sayesinde yeni çoklu görev özellikleri de sunuyor.

Diğer bir özellik ise, daha önce kapatılmış pencerelere dock’tan geri dönebileceğiniz Snap Grupları. Böylece örneğin e-posta uygulamanıza, Edge tarayıcı pencerelerine veya başka herhangi bir şeye, onları tekrar önceki görünüme döndürmek zorunda kalmadan gidebileceksiniz.

Gelişmiş çoklu monitör desteği de gelmiş bulunuyor. Bu sayede harici bir monitörü yeniden bağladığınızda Windows 11, o monitördeki pencerelerin önceki konumlarını hatırlayacak.

Microsoft Store nihayet daha iyi seçilmiş içerikleri ve satın aldığınız programları yönetmek için televizyonunuza yansıtma gibi daha iyi seçeneklerle karşımıza çıkıyor. Disney+, Adobe Creative Cloud, Pinterest ve daha fazlası gibi uygulamalar, Windows 11 için yeniden tasarlanmış bu mağazada kullanıma hazır.

WPA, EWP ve Win32 gibi uygulamalar artık Microsoft Store’da kullanıma hazır. Bu sayede geliştiricilere de kolaylık sağlanmış olacak.

Ayrıca Android uygulamaları Amazon App Store aracılığıyla Microsoft Store’da Windows 11 için hazır. Böylece TikTok‘u ve daha birçok uygulamayı yükleyebileceksiniz.

Yepyeni Bir Windows Görünümü

Kullanıcıların fark edeceği en büyük değişikliklerden biri, Başlat menüsünün ekranın ortasına taşınmış olması. Aydınlık Mod ve Karanlık Mod, köşeleri yuvarlatılmış ve işletim sistemi genelinde birleşik bir tasarıma sahip olacak. Ayrıca, Windows Vista’dan Aero gibi görünen ve size bilgiler gösteren bazı pencereler de var.Windows Widgetları Windows 11’le geri döndü. Bu Widgetlar  Windows 11’de, Microsoft’un Başlat menüsünde olduğu gibi kullandığınız uygulamalara ve günün saatine bağlı olarak değişmesini sağlayan yapay zeka destekli dinamik özelliklere sahip. Dokunmatik ekranlarda, Widget‘ların görünmesi için masaüstünde soldan kaydırmanız yeterli.Windows 11 Duyuruldu!

Windows 11’de Oyunlar

Ağır ve kullanımı sinir bozucu Windows 10 Xbox uygulamasının yerini oyunları satın almanıza, yönetmenize ve kaldırmanıza olanak tanıyan yeni bir Game Pass uygulaması gelecek. Windows 11’de oyun çok daha büyük bir odak noktası olacak. Doom Eternal‘dan Halo Infinite‘e kadar oyunlar mağazada bulunacak.

Windows 11 Duyuruldu!

Dokunma geliştirmeleri

Tablet modu, Windows 8’den bu yana Windows’un zayıf noktalarından biri olmuştur. Microsoft’un Windows 11 için gösterdiği yeni tablet özellikleri, özellikle Microsoft’tan gelecek Surface ürünleri ile işletim sisteminin en güzel özelliklerinden olabilir. Yakında çıkacak tabletler için yeni bir  işletim sistemi, yeni kullanıcılar için büyük bir satış sebebi olabilir.

Son olarak Microsoft, daha büyük dokunma hedeflerini, pencereleri hareket ettirmenin daha kolay yollarını ve örneğin pencerelerin nasıl yeniden düzenlendiği bazı özellikleri duyurdu.

Yeni Windows görünüm açısından ModArt PC ailesi olarak bizlere kendini beğendirmiş bulunuyor.  Peki siz ne düşünüyorsunuz? Yorumlarda belirtin!

 

RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Most Popular

Recent Comments