29 Temmuz 2021 - Perşembe
Ana SayfaHABERİnternet/YazılımOyunculara Özel Tarayıcı Opera GX Artık Mobilde!

Oyunculara Özel Tarayıcı Opera GX Artık Mobilde!

İnternet tarayıcıları dediğimiz zaman gerek bilgisayar olsun gerek mobil fark etmez sade tasarımlı tarayıcılar bizi karşılıyor. Bunların başında Chrome, Safari, Yandex, Mozilla Firefox ve Opera gibi isimleri görebiliriz. Bu sade tasarımdan uzak, oyuncular için tarayıcı sistemini baştan yazan Opera GX dünyada ilk defa oyuncular için geliştirilen, birçok özellik eklenerek farklı ses efektlerinden renk ve tema çeşitlerine kadar oyuncular için tasarlanmış bir tarayıcı.

Opera GX kullanıcılara neler sunuyor?

Tam anlamıyla oyuncular için geliştirilen Opera GX’te bulunup rakiplerinde bulunmayan en büyük özelliklerden biri GX Control paneli. Bu panel sayesinde internet hızını, RAM ve CPU kullanımlarını limitleyebiliyoruz. Yüksek çözünürlüklerde oyun oynarken yaşadığımız en büyük sıkıntılardan biri RAM yetersizliği oluyor. Özellikle 8 GB ve altı RAM’e sahip bilgisayarlarda bu sıkıntıyla çokça karşılaşıyoruz. Bu sebeple arkada çalışan tarayıcıları kapatmak zorunda kalıyoruz. GX Control ile Opera GX’te 1 GB’ye kadar RAM kullanımını sınırlamak hatta işlemci kullanımını kısıtlamak bile mümkün.

Bir tarayıcıda çok sık görmediğimiz özelliklerden biri de temizlik. GX Cleaner ile önbellek, çerezler, sekmeler, tarama geçmişi, indirmeler ve kenar çubuğu simgelerini çok kolay bir şekilde temizlenebiliyor.

Opera’nın kendisinde de bulunan WhatsApp, Messenger, Telegram, Instagram, Twitter Discord, VK, Apple Müzik, Spotify ve YouTube Müzik‘in yanında oyunculara özel bir tarayıcı olduğu için Twitch desteği de yer alıyor.

Opera GX’e özel tema ve renk seçimleri ile ister basit ister gelişmiş renkler seçmek mümkün. Oyunculara özel bir tarayıcı olduğu için renk sınırlaması yok! İstediğiniz tonda istediğiniz rengi kullanabilirsiniz.

opera renk

Opera içinde aktif olarak bulunan VPN ve reklam engelleme eklentileri de aynen Opera GX’te kullanılıyor.

Tarayıcının Sesi Var! Evet, bu doğru! Ses efektleri ve müzikler ile tıpkı oyun oynuyormuş gibi hissiyat yaşayarak eşsiz bir deneyim yaşayabilirsiniz. Tarayıcıyı kullanmak oyun oynamaktan farksız.

opera ses

Artık Mobilde!

Tüm bu özellikler ve daha fazlası Opera GX Mobile ile geçtiğimiz günlerde yayınlandı. Henüz beta aşamasında olduğu için birkaç özellik eksik olsa da 4 farklı temanın aydınlık ve karanlık modları ile ruh halinize göre tema ve renk seçebilirsiniz.

Her Şey Baş Parmağınızda!

Opera GX Mobile’in en büyük özelliklerinden biri Hızlı Eylem Düğmesi! Sadece baş parmağınızla Opera GX Mobile’i kullanabilirsiniz. Bu sayede oyun sırasında telefonu tutuş şeklinizi değiştirmeden sadece bir parmağınızla tarayıcıda gezebilir ve tekrar oyuna dönebilirsiniz. Üstelik bunu o kadar hızlı yaparsınız ki oyun bile fark etmez.

Ayrıca Flow özelliği aracılığıyla mobil ve masaüstü tarayıcılarınızı kolayca senkronize edebilirsiniz. Bu özellik, cihazlarınız arasında dosya, not, video içeriklerini paylaşmanıza imkan sağlıyor. Bunun yanında, oyun haberleri, fırsatlar ve oyun çıkış takvimi için GX Corner‘a anında erişim var.

Oyunculara özel tasarlanan Opera GX ile birlikte artık tarayıcı kullanmak da oyun oynamak gibi. Bu muazzam deneyim geçtiğimiz günlerde beta sürümüyle mobilde de kullanıma sunuldu. Henüz beta aşamasında olduğu için önümüzdeki günlerde daha kararlı sürümlerini görmek mümkün. Sizler dünyanın oyunculara özel ilk tarayıcısı olan Opera GX ve Opera GX Mobile hakkında ne düşünüyorsunuz görüşlerinizi bizimle yorumlar kısmında paylaşabilirsiniz.

RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Most Popular

Recent Comments