29 Temmuz 2021 - Perşembe
Ana SayfaHABERGÜNDEMTeknoclouds Domain Silinme Olayı! Yüzlerce Kişi Mağdur Olmuş

Teknoclouds Domain Silinme Olayı! Yüzlerce Kişi Mağdur Olmuş

Teknoclouds domain silinme olayı son günlerde adını yeni yeni duyduğumuz bir süreç. Bilişim sektöründe yerli firmalarla çalışmaya özen gösteren kişileri sarsan olayda birçok kişinin internet sitesi silinme tehlikesi ile karşı karşıya. Geçtiğimiz günlerde yaşanılan olayda yüzlerce kişiye ait domainler kayıt dışı kaldı. Yerli bir firmanın odağında gelişen olaylarda ise domain sahipleri taraf bulamıyorlar. Peki, Teknoclouds domain silinme olayının arka planında neler oldu?

Teknoclouds Firması Domainleri Kaybetti

Teknoclouds isimli yerli alan adı satışı ve yer sağlayıcılık yapan firma birçok kişi tarafından tercih edilmekteydi. Ancak yaşanılan olumsuzluk sebebiyle onlarca kişi bir gün içerisinde domain (alan adı) adreslerinin GoDaddy park sayfasına yönlendirildiğini fark etti. Günlerdir çeşitli platformlarda sesini duyurmaya çalışan insanlar ise halen ne yapacaklarını bilemiyorlar.

Teknoclouds domain silinme haberi
Teknoclouds domain silinme olayı nasıl patlak verdi?

Olayın iç yüzüne bakıldığında ise aslında firmanın başından bu zamana kadar hata yaptığı görülmekte. Özellikle ucuz domain satışı yapma konusunda sektörde rekabet eden firma usulsüzlük yaparak bunu sağlamış. Nitekim çalıştıkları firmalar da bu durumu fark ederek aksiyon almışlar. Öncelikle konuyu alan adının kayıt edilmesine göre ele almak gerekmekte.

Teknoclouds Domain Silinme Olayı Nasıl Meydana Geldi?

Alan adı yani domain bir internet sitesinin sahip olduğu IP & Host yapısına ulaşılmasını sağlayan marka ismi olarak görülmektedir. Özellikle firmalar veya bireysel yayıncılar alan adı konusunda özenli davranmaktadır. Ancak domain almak için dünya genelinde uygulanan fiyatlar kabul görmektedir. Bu noktada yaklaşık yıllık 10 $ yenileme / kayıt masrafı çıkmaktadır.

Mevzu bahis firma ise alan adı satma konusunda yaşanan döviz sıkıntısını hafiflettiği iddiasıyla yayına başlamıştır. Bu sayede onlarca kişi yeni domainlerini buraya taşımış veya kayıt etmiştir. Aslında süreçle beraber usulsüz bir şekilde domain kaydı yapan diğer firmalar da domainlerin kaybedilmesine neden olmuştur.

Domain Geri Nasıl Alınır? Yöntemi Nedir?

Domainlerin düşmesi ile insanların arattığı bir diğer konu ise domain kurtarma oldu. Özellikle emek veren kişiler uzun süredir ellerinde olan alan adlarını kurtarmak istemekteler. Bu noktada ise çeşitli yöntemler kullanılabilmektedir. Fakat resmen çözüm yoluna gidilmesi ancak kayıt firması ile iletişime geçilmesiyle mümkündür. 

Bir domain’in kişinin üzerine alınması veya taşınması için birincil ölçüt EPP Koduna sahip olunmasıdır. Bu kod transfer aşamasında gerekli anahtar yetkiye sahip olunduğunu göstermektedir. Ancak EPP kodu olsa bile sağlayıcı tarafından silinen & düşürülen domainler maalesef tekrar kayıt edilmelidir.

domain geri alma teknoclouds
ICANN’dan destek arayan kişiler domainlerini geri almaya çalışıyorlar.

ICANN şikayet kaydı üzerinden başvuru yaparak durum hakkında yardım alınabilmektedir. Fakat ICANN yapıcı & denetleyici bir organizasyondur. Firmalar üzerinde herhangi bir yaptırım yapma hakkı bulunmamakla beraber ancak domainler hakkında sağlayıcı desteği sunabilmektedir. Nitekim son tahlilde ilgili kayıt firması domainler hakkında söz sahibi olmaktadır.

Düşen Domaini Geri Almak Mümkün Mü?

Mevcut olarak düşen domainler GoDaddy park sayfasına yönlendirilmektedir. Ancak firma ilgili domain ile ilgili de herhangi bir destek sunamamaktadır. Bazı kullanıcılar domainlerinin satışa sunulduğunu iddia etmekteler. Fakat park sayfası incelendiğinde genel olarak aracılık bedeli ve komisyon ücretleri GoDaddy tarafından talep edilmektedir.

Firmaya ait müşteri hizmetlerinden yapılan açıklamada ise domaini geri almak için süresinin bitmesinin gerektiği veya registrar firması üzerinden destek alınması gerektiği yönündedir. Aksi durumda domain talep edilerek tekrar satın alınamamaktadır. 

Bir önceki yazımız olan GTA 6 İçin Tarihler En Erken 2025’i Gösteriyor yazımızı okuyabilirsiniz. Ayrıca daha fazla güncel içerik için Haber kategorimizi ziyaret edebilirsiniz.

Teknoclouds’dan Düşen domain kurtarılabilir mi?

Domain yani alan adı hak sahibi tarafından kurtarılabilmektedir. Fakat ilgili alan adı kayıt firmasında kişinin gerçekten kayıt eden birincil kişi olması gerekmektedir. Yaşanan olayda ilgili firma domainleri kendi adına veya çeşitli yollar üzerinden müşterileri adına rastgele kayıt etmiştir. Bu durumda ise bazı domainler doğrudan düşmüş ve kurtarılamaz duruma gelmiştir.

GoDaddy domain park sayfasından kurtarma yapılır mı?

GoDaddy yalnızca ortaklık sağlayan kurumdur. Domain park sayfasından kurtarma yapmak için EPP koduna sahip olunmalı ve transfer gerçekleştirilmelidir. Lakin ilgili süreçte domainlerin düşmesi ihtimali yüksek olduğu için bu durum kesin çözüm değildir.

Domain transferi nasıl yapılır?

Domain transfer işlemi yapmak için whois kimlik doğrulayıcı anahtar koduna sahip olunmalıdır. İlgili kod kayıt eden firma tarafından alan adı kayıt eden kişiye sağlanmalıdır. Domain taşıma kodu olarak bilinen EPP Kodu ile domain transferi yapılabilmektedir.

RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Most Popular

Recent Comments