29 Temmuz 2021 - Perşembe
Ana SayfaHABERGÜNDEMFIFA Yeni Kararlar İçin Planlama Aşamasında! Maç Süreleri Kısalacak mı?

FIFA Yeni Kararlar İçin Planlama Aşamasında! Maç Süreleri Kısalacak mı?

Dünya futbolunun patronu şeklinde nitelendirilen FIFA, futbolda beş değişiklik gerçekleştirmek için önemli adımlar arttı. Planlanan devrimler bir gençlik turnuvasında denenirken kısa zaman içinde futbolda yenilikler gelmesini sağlayacak. Son senelerde futbolda oldukça yaygın bir biçimde küçük çaplı değişiklikler yapılsa da FIFA bu defa tarihi değişikliklere hazırlık yapıyor.

Gazetede yer alan habere göre FIFA, futbolda beş kritik değişiklik yapmak için ilk adımlarını atmış durumda. FIFA kırk beş dakikadan meydana gelerek iki devre oynanan futbolun zamanında bir kısaltma yapmayı düşünüyor. Daha önce Real Madrid Başkanı Florentino Perez maç süresinin oldukça uzun yapıldığını ve gençlerin futbola bu nedenden ötürü ilgi göstermediğini savundu.

FIFA Tarafından Planlanan Yenilikler

FIFA’nın planladığı değişiklikte ise devre süresi 45 dakikadan 30 dakikaya indirilmesi planlanıyor. Müsabakaların bu şekilde toplam 60 dakika şeklinde oynanması gerektiği ise gündemlerde yer edindi. Corona virüs pandemi sebebiyle oyuncu değişikliği sayısı üçten beşe çıkarılmıştı. Yeni kuralın hayata geçirilmesi halinde oyuncu değişikliğinde yapılan kısıtlama kalkacak ve takımlar müsabaka esnasında sınırsız değişiklik hakkına sahip olacaklar.

Planlanan yenilikler dâhilinde taç atışı ile alakalı olarak da bir karar alındı. Bu karara göre taç atışlarının el ile değil, ayak kullanılması ile yapılacağı planlanıyor. Bu sayede taç atışlarının daha kritik bir konuma getirilmesi amaçlandı. Bu uygulama sayesinde futbolcuların oyunu soğutma amacı ile topu taca atmalarını da en az düzeye indirgenmesi hedeflendi.

FIFA Futbol Maçlarında Otuz Dakikadan Oluşan Devreler

FIFA futbol maçlarındaki vakit kaybını önlemek adına süre durdurmayı amaçlıyor. Buna göre top herhangi bir sebeple dışarı çıktığı zaman süre otomatik şekilde duracak. Bu şekilde otuz dakikalık devre eksiksiz olarak oynanabilecek. FIFA’nın planladığı yeni kurallar çerçevesinde sarı kartın ifade ettiği anlamda da değişikliklerin yapılacağı söz konusu.

Günümüzde uyarı anlamında kullanılan sarı kartlar, değişikliğin yapılmasının ardından cezaya dönüşümü söz konusu olacaktır. Bu anlamda sarı kart gören futbolcu beş dakika oyun dışında kalırken, sürenin tamamlanmasının ardından yeniden sahaya gelerek oynamaya devam edebilmesi düşünülüyor. FIFA tarafından planlanan bu yeniliklerin nasıl karşılanacağı ise merak konusu.

RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Most Popular