29 Temmuz 2021 - Perşembe
Ana SayfaHABEROTOMOTİVİkinci El Araç Satışında Yaşanan Artış!

İkinci El Araç Satışında Yaşanan Artış!

Dünya genelinde gelinen noktada ağır ağır üretimi azaltılan ve ileride üretimi bütünüyle durdurulması planlanan dizel motorlu otomobil satışları Türkiye’de bu senenin ilk yarısında 2020’nin aynı dönemine göre % 21 gerileme gösterdi. Bunun yanında, elektrikli ve hibrit otomobil satışlarında ise artış yaşanması devam etti. Haziran sonu itibari ile otomobil pazarı motor çeşidine göre ele alındığı zaman, dizel motorlu otomobil satışlarının gerilemesi oldukça dikkat çekti.

Üreticilerin geçen yıllara oranla daha düşük dizel motorlu aracı piyasaya sürmesi de dizel satışlarında yaşanan azalışta büyük etkenlerden birisi olarak kabul ediliyor. Gelecek zamanda içten yanmalı motorlu otomobiller yerine tercih edilmesi beklenen hibrit ve elektrikli araçların satışları da son dönemlerde olduğu gibi artış yaşamaya devam etti. İkinci el araç satışlarında yaşanan artış vatandaşları nasıl etkiliyor?

Covid-19 Salgınının İkinci El Araç Satışları Hizmetine Etkisi

 Covid-19 salgını ikinci el araç satışlarını da önemli derecede etkiledi. Salgının etkilerinin yavaşlamaya başlamasının ardından, sıfır araç alamayanlar kişiler ikinci el araçlara yöneldi. Bulunulan zamanda ise ikinci el otomobil satışında bir hareketlilik söz konusu. Fiyatların artmasında en büyük faktör olarak galericiler gösterildi fakat galericiler de fiyatların artış göstermesinden hiçbir biçimde memnun değiller.

Pandemideki kısıtlamaların kalkması, seyahat planlarının bir kez daha şekillenmesini sağladı.  Bu durum da kiralık araçlara olan taleplerde önemli artışlar yaşanmasına sebep oldu. Garenta Genel Müdürü Emre Ayyıldız araç kiralamak isteyen kişilerin, bir an evvel rezervasyonlarını yaptırmaları gerektiğini vurguladı.

İkinci El Araç Satışları ve Kiralık Araçlara Olan Talep

Talebin yoğun olduğu bu dönem içinde herhangi bir problem ile karşılaşmamalarını sağlamak için dikkat etmeleri gerektiğini belirtti. Geçtiğimiz bir aylık dönem ile kıyaslama yapıldığı zaman kısa dönem kiralık araç piyasasında önemli bir hareketlilik yaşandığını gözlemlendi. Bir yandan üniversite sınavlarının tamamlanması, diğer yandansa çalışan nüfusun birikmiş izinleri ve uzun Kurban Bayramı tatilinin bir araya gelmesinin yarattığı etki ile beraber kiralık araçların doluluk oranları % 85-90 düzeyine ulaştı.

Bu durum olumlu bir tablo olarak ele alınır. Koronavirüs kısıtlamalarının hafifletilmesi ile birlikte geçen yıl virüs nedeni ile tatil yapamayan pek çok kişi, bu durumu değerlendirerek tatil planları yapmaya başladı. Bu durum da ikinci el ve kiralık araç satışlarını arttırdı.  

RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Most Popular

Recent Comments