29 Temmuz 2021 - Perşembe
Ana SayfaHABERGÜNDEMKimlik Kartlarının Değişmesi İçin Önemli Karar! Yine Değişiyor

Kimlik Kartlarının Değişmesi İçin Önemli Karar! Yine Değişiyor

İç İşleri Bakanı Süleyman Soylu tarafından verilen ifadelerde Elektronik Kimlik Doğrulama Sistemi’nin, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan‘ın önderliğinde başlatıldığı söylendi. Bunun yanında 21. Yüzyıl yolculuğunun önemli dijital dönüşüm projelerinden bir tanesi olarak yapıldığını da ifadelerinin devamına ekledi.

Elektronik Kimlik Doğrulama Sistemi‘nin, kimlik kartının yetkili kurum tarafından sunulduğunu, kimlik doğrulama işleminin nerede, ne zaman, kim tarafından, neden gerçekleştirildiğini göstereceğini söyleyen Soylu, sistemin 16 noterlikte, Ziraat Bankası‘nın 5 şubesinde, Çankaya, Keçiören ve Yenimahalle Tapu Müdürlüğünde uygulandığından bahsetmiştir. Temmuz ayı bitişi itibari ile daha da yaygınlaştırılacağını bildiren Soylu, PTT ve üç özel bankanın da pilot çalışma için hazırlıklarını sürdürmüş olduklarını aktardı.

Yeni Kimlik Kartlarının Farkı Ne?

Gündelik hayat içerisine direkt olarak katkı yapacak olan bu proje, yaşanan birçok mağduriyetin, dolandırıcılık hadisesinin önüne geçecek hem vatandaşları hem de kurumları koruyacak olan bir proje olacak. Yeni kimlik kartı ve parmak izi ile kimlik doğrulamasının gerçekleştirileceğini dile getiren Soylu, bu sayede yapılan usulsüzlüklerin de engellenebileceğini bildirdi.

Sistemin uygulanmaya başlanacağı alanlar ile ilgili bilgi veren Soylu, projenin bütçeye de katkı sağlayacağını belirtti. Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü ile dijital dönüşüm alanındaki çalışmaları anlatan Soylu, pasaport, ehliyet ve kimlik kartlarının tek noktadan çıkarılmasına olanak sağlayan “üçü bir arada” projesinin bir olduğunu söyleyerek bu kapsamda önemli çalışmaların devam ettiğini vurguladı.

Kimlik Kartları ile Önemli Kolaylıklar Sağlanacak

Soylu, e-devlet projesini anlatırken, Kurban Bayramı‘ndan sonra soy ağacı dosyalarının e-devlet üzerinden alınabileceğini ve işlem süresinin 2 saniye olduğunu belirtti. Soylu, dosyayla ilgili resimleri de gösterdi. Soylu, nüfus kayıt yoğunluğunu azaltmak için yeni bir uygulama başlatacağını, Dijital Nüfus Şefliklerinin, vatandaşların personel desteği olmadan “elektronik imza yüklemeleri, şifreler, randevular ve adres beyanları” gibi yapabilecekleri hizmetler sunacağını söyledi.

Sistemde fotoğraf olsa bile kimlik kartının güncellenebileceğini belirten Soylu, üzerinde çalıştıkları bir diğer proje de yeni kimlik kartına “elektronik imza” yükleme özelliğinin sunulacağı oldu. Bu kapsamda değişecek olan kimlik kartlarının bünyesinde pek çok kolaylık sağlayan nitelik yer alacak gibi duruyor.

RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Most Popular