29 Temmuz 2021 - Perşembe
Ana SayfaHABERKRİPTO PARAKripto Paralara Düzenleme Geliyor! Yeni Kripto Para Yasası

Kripto Paralara Düzenleme Geliyor! Yeni Kripto Para Yasası

Kripto paralar gerek ülkemizde gerekse de dünyada son zamanlarda yoğun talep gören finansal varlıklardır. Fakat kripto paralar bazı nedenlerden dolayı dolandırılma amaçları için tercih ediliyor. Ülkemizde en son thodex olayında olduğu gibi insanların bu tür yöntemler ile dolandırılması kaçınılmaz görülüyor. Sonuç olarak bu tür nedenlerden dolayı ülkemizde ve dünyada bu konuda yasal düzenlemelere ihtiyaç duyuluyor.

Bu nedenle harekete geçen meclis insanların kripto paralar üzerinden dolandırılmasını engellemek için çeşitli yasal düzenlemeler hayata geçirmek için çalışmalar yapıyor. Ekim ayında hazırlanması ve meclise getirilmesi planlanan söz konusu çalışma ile kripto paralar üzerinden insanların mağdur edilmesinin önüne geçilmek isteniyor. Aynı zamanda bu tür düzenlemeler ile birlikte belirli bir miktarın üzerinde yapılan işlemler için vergi verilmesi mecburi tutuluyor.

Kripto Paralar İçin Yasal Düzenlemeler

Hükümetin Mart ayında yaptığı düzenlemeler ile kripto paraların yasaklanmamasına rağmen bazı ortamlarda kullanımına sınırlandırma getirilmiş oldu. Bu yeterli olmadığı için aynı zamanda hükümet her önüne gelenin kripto para borsası açmaması için çalışmalar başlatmış bulunuyor.  Bu kapsamda yeterli sermayesi olmayan kripto para borsalarının kapanacağı da söylentiler arasında.

Hükümet bu tür kanun çalışmaları ile birlikte insanların dolandırılmasını önlemek ve kripto para piyasasında gerçek ve güçlü firmaların boy göstermesini sağlamak için çalışmalarına ağırlık veriyor. Bu tür yasal düzenlemeler bir yasak olmamakla birlikte insanların kripto paralara olan yöneliminin bir sonucu  olarak görülüyor.

Kripto Para Borsaları Denetim Altına Alınacak

Ekim ayında meclise gelmesi planlanan ve halen üzerinde çalışmaların devam ettiği bu proje sayesinde insanların mağduriyetlerinin önüne geçilmeye çalışılıyor. Aynı zamanda hükümet bu konuda insanların kripto paralar ile işlem yapmasını vergilendirmek için de çalışmalara hız vermiş durumda.

Kripto paraların aşırı oynak para birimleri olması nedeni ile ve tüketicinin korunması amacı ile piyasanın düzenlenmesi ve BDDK kurumunun bu konuda yetkilendirilmesi önem taşıyor. Söz konusu çalışmalar ile birlikte insanların bu tür sanal para birimlerinin risklerinden korunması mümkün olacaktır. Aynı zamanda bu  sanal para birimlerinin kullanımı ile birlikte birçok alanda kripto paraların daha güvenli kabul edilmesi mümkün.

RELATED ARTICLES

3 YORUMLAR

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Most Popular

Recent Comments