29 Temmuz 2021 - Perşembe
Ana SayfaHABEROTOMOTİVGeleceğin Araçları Olan Elektrikli Arabalar Nasıl Çalışır, Maliyeti Nedir?

Geleceğin Araçları Olan Elektrikli Arabalar Nasıl Çalışır, Maliyeti Nedir?

Bu güç biçimi, benzinle çalışan arabalardan ve hibritlerden farklıdır. Geleneksel elektrikli arabalar, elektriğini bir pilde gemide depolar. Toyota Prius veya Chevrolet Volt gibi melezler, araca güç sağlamak için elektriğin yanı sıra benzine de bağlıdır.

Elektrikli araba yeni bir buluş değil, ancak son zamanlarda yaygın kullanıma girdi. 1800’lerin sonlarından beri varlar, ancak şimdiye kadar büyük işletmeler veya mucitler dışında kişisel kullanım için satın almak için çok pahalıydılar. Mucitler 1900’lerin başından beri elektrikli arabalar üzerinde çalışıyorlar, ancak pil teknolojisi diğer araçlar için elektrikli araba pilleri yapmakla sınırlıydı.

elektrikli araçlar

İlk Elektrikli Arabalar Nasıl Tasarlanmıştır?

İlk elektrikli arabalar, caddede ilerlerken kendilerini şarj etmek üzere tasarlanmış büyük “kamyonlar”dı. Pillerini şehrin elektrik şebekesinden şarj ederken aynı zamanda tahrik motorlarına güç sağlayacak çatılarına yüksek monte edilmiş büyük bir jeneratör kullandılar. Bunlar pahalıydı ve bu şekilde yapılandırılmış birçok ağır pile sahip olmanın getirdiği tüm engelleyici titreşimler nedeniyle sınırlı menzile sahipti. Sonunda bu büyük kamyonların yerini çok daha küçük elektrikli araçlar aldı.

Hibrit Araçlar Nelerdir ve Elektrikli Araçlardan Farkı Nedir?

Benzinli-elektrikli hibritin en popüler ve iyi bilinen örneği Toyota Prius’tur. Ancak bu, ancak son zamanlarda ana akım bir öneri haline geldi. 2006’da Amerika Birleşik Devletleri’nde yalnızca yaklaşık 35.000 hibrit otomobil vardı. 2008’e kadar bu sayı dört kattan fazla artarak 149.000’in üzerine çıktı ve şu anda piyasada başka birçok hibrit otomobil var.

Elektrikli arabalar henüz emekleme aşamasında ama gelecek için büyük bir potansiyele sahip. En yaygın elektrikli otomobil türü, bir elektrik prizine takılıyken üç ila dört saatlik pil şarjı olan “plug-in hybrid” araçtır. Bu arabalar, benzin yakmayarak, geleneksel benzinli motorlarda bulunan zararlı egzoz gazlarını üretmez ve çevreyi zararlı karbondioksit ile kirletmezler. Aküler elektrik şebekesinin bir parçası olarak şarj edilir ve tam olarak şarj edildikten sonra tekrar tamamen elektrikli bir araç haline gelir.

Standart ev tipi elektrik prizlerine takılabilen ve elektrik prizi olan her yerde elektriği alan elektrikli arabalar da mevcuttur. Bu, gaz veya elektrik pompalarına harika bir alternatiftir ve elektrikli arabaları yalnızca benzinli muadillerinden çok daha kullanışlı hale getirir. Güç kaynağı olan her yerde şarj edilebilmesinin rahatlığının yanı sıra bu araçlar piyasadaki en ucuz hibrit otomobillerdir.

Elektrikli Arabalar Diğer Araçlara Nazaran Daha az Bakım İstiyor!

Sadece benzinli muadilleriyle karşılaştırıldığında, elektrikli otomobiller ayrıca çok daha az bakım gerektirir ve uzun vadede daha ucuzdur. Bunun nedeni, geleneksel araçlar kadar sık ​​yağ değişimine veya pahalı onarımlara veya yedek parçalara ihtiyaç duymamalarıdır. Elektrikli bir araba kullanmak, geleneksel bir araç kullanmaktan çok daha sessizdir.

1800’lerin sonlarında ilk geliştirilmelerinden bu yana elektrikli otomobiller için birçok farklı tasarım olmuştur. İlk elektrikli arabalar büyük kamyonlardı ve ilk versiyonlardan çok daha büyüktü. Ayrıca, çalışmalarını sağlamak için gereken tüm pillerin ağırlığı nedeniyle sınırlı menzile ve sınırlı kişisel rahatlığa sahiptiler.

En Yaygın Elektrikli Araçlar Nelerdir?

Günümüzde en yaygın elektrikli otomobil “plug-in hybrid” dir. Bu, araca doğrudan güç sağlamak için bir benzinli motor kullanır, ancak aynı zamanda, daha uzun bir menzil sağlamak için elektrikle şarj edilen bir aküye sahiptir. Çoğu plug-in hibrit, tam şarj kapasitelerine ulaşmadan önce seyahat edilen her yirmi mil için bir elektrik prizinden dört saatlik bir şarj süresine sahiptir. Bazı araçlar, konut bloklarındaki bir elektrik prizi kullanılarak veya işyerlerinde veya otoparklarda kurulu halka açık şarj istasyonları aracılığıyla gece boyunca evde şarj edilebilir. Bu araçlar, performans açısından neredeyse tüm diğer yakıtla çalışan araçlardan çok daha verimlidir ve kirliliği önemli ölçüde azaltır. Bununla birlikte, küresel ısınmadan sorumlu ana suçlu olan ve dünya çapında daha yüksek astım ve diğer solunum yolu rahatsızlıkları ile bağlantılı olan karbon dioksit üretiyorlar.

elektrikli arabalar

Elektrikli arabalar hala gelişmekte olan bir teknolojidir ve özellikle şu anda mevcut olan en yaygın elektrikli arabanın yaklaşık 30.000 $ veya daha fazla maliyeti göz önüne alındığında, birçok insanın satın alması aşırı derecede pahalı olabilir. Bununla birlikte, bu teknolojinin gelecekteki gelişim için büyük bir potansiyeli var ve elektrikli otomobillerin seri üretimi, belirli bir zamanda daha düşük fiyat noktalarında mevcut olmalarına neden olabilir.

Elektrikli arabalar, bir güç kaynağının olduğu her yerde şarj edilebilir. Fişe takılabilenler ve pil kullananlar olmak üzere iki çeşit elektrikli araba vardır. Elektrikli otomobillerin en yaygın türü plug-in hibrit araçtır. Bu, bir gaz/dizel motora, aküye ve aküyü ilerledikçe şarj etmek için yerleşik bir şarj cihazına sahiptir. Şimdiye kadar bu, bugün en popüler elektrikli otomobil türüdür. Bu araçlar, evde veya işyerinde mesai saatleri dışında veya alışveriş sırasında AVM veya elektrik prizi olan başka bir yerde elektrik prizine takılarak şarj edilir.

Daha fazla bilgi için buraya tıklayın…

RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Most Popular

Recent Comments