29 Temmuz 2021 - Perşembe
Ana SayfaHABERSAVUNMA ve HAVACILIKBir Zamanlar Dillerden Düşmeyen S-400 Hava ve Füze Savunma Sistemi Nedir ve...

Bir Zamanlar Dillerden Düşmeyen S-400 Hava ve Füze Savunma Sistemi Nedir ve Özellikleri Nelerdir?

S-400 Triumph, orta menzilli hava ve füze savunma sistemi S-300’den geliştirilen yeni nesil Rusya yapımı kısa-orta-uzun menzilli hava savunma füze sistemidir. Sistem, hayati askeri altyapının korunmasını sağlamayı ve Rusya’nın hava üstünlüğünü garanti etmeyi amaçlıyor. ABD Patriot hava savunma füze sistemi ve Çin HQ-9 uzun menzilli karadan havaya füze sisteminden daha üstün olacak. S-400 Triumph, dört farklı fırlatma sistemine sahip, karmaşık, tüm nesil, entegre, mobil bir hava savunma sistemidir.

Bu fırlatıcılar, atmosferin içinde veya dışında, yüksek irtifalarda hem hava taşıtlarını hem de balistik füzeleri ateşleyebilmektedir. Bugüne kadarki en gelişmiş Rus mobil karadan havaya füze sistemidir. Bu sistemler, AK-74 saldırı tüfeğinden beş kat daha hızlı uçan on balistik füze savaş başlığına kadar tespit edip aynı anda saldırabilecek. Sistemin temel amacı, gizli teknolojilerle donatılmış olanlar da dâhil olmak üzere hava hedeflerine karşı savunmadır. Önceki nesil teknolojiye dayalı hava savunma sistemlerinin üstesinden gelebilecek yeni füzeler kullanıyor.

s-400

S-400 Triumph hava savunma füze sistemi, dördüncü nesil uçaklar ve balistik füzeler de dahil olmak üzere çok uzun menzilli (400 kilometre) ve yüksek irtifadaki (30 km) mevcut tüm hava hedeflerini takip etmek ve yok etmek için tasarlandı ve böylece onu son derece güçlü hale getiriyor. erişim engelleme/alan engelleme silahı. Ayrıca AWACS, JSTAR, iletişim uydularını ve diğer stratejik yüksek değerli havadaki varlıkları yok etme yeteneğine sahip olduğu bildirildi.

S-400 Füze Türleri Nelerdir?

S-400, tüm performans zarfını kapsamak için üç tip füze kullanır: uzun menzilli 40N6 (anti-balistik), orta menzilli 9M96E2 (uçaksavar) ve kısa menzilli 9M96E (füzesavar). S-400 Triumph, 9M96E2 (SA-20) uçaksavar füze sistemini kullanıyor. Eski 9M96E’nin yerini alacak modernize edilmiş 9M96E2 çeşidi Aralık 2011’de ortaya çıktı.

S-400 karadan havaya füze sistemi, saniyede 6.000 metre hız ile 5 ila 400 kilometre mesafedeki hedefleri vurabiliyor. Dikey bir fırlatma alanından ateşlendiğinde, her füze sadece 10 saniye boyunca etkili menzil içinde kalır. 200 kilometreye kadar olan mesafelerde, ateşlenen füzeler birbirine paralel uçarken öpüşür ve döner, bu da aynı anda birden fazla hedefi yok etmesini sağlar. Üreticiye göre, maksimum menzilde, füzeler hedeflerinin 10 metre yakınından vurabilir. 40N6 füzelerinin yüksek çeşitliliği, ABD F-22A Raptor ve F-35 Lightning II Müşterek Taarruz Uçağı gibi beşinci nesil uçaklar da dahil olmak üzere önüne çıkan herhangi bir hava tehdidini ortadan kaldırmayı amaçlıyor.

S-400 Bataryası Neleri İçeriyor?

Bir S-400 bataryası şunları içerir: atış kontrol radarlı bir komuta aracı; her biri dört füze rampalı dört ışınlayıcı fırlatıcı ve radar (TELAR) aracı ve her biri dört füze tüpüne sahip altı adede kadar taşıyıcı kurma rampa kamyonu (TEL’ler). Füzeler TEL’lerden veya TELAR araçlarından ateşlenebilir. TEL’ler TELAR’lar tarafından çekilir. TEL’ler, TELAR’larla aynı füzeleri kullanır. S-400’ün mobil sistemleri, S-300 ve türevlerinden farklı olarak kamyon, vagon, savaş aracı vb. çeşitli araçlara monte edilebiliyor. Bu konfigürasyonda, hava savunma tanımlama bölgeleri (ADIZ) gibi kontrol merkezleri, Hava Savunma Veri Ağı (ADDN) gibi iletişim sistemleri, komuta noktaları ve askeri birlikler gibi kritik tesisleri denizden yapılacak hava saldırılarına karşı savunabilecekler, tüm hava koşullarında ve geceleri kara veya uzay.

S-400 Triumph, yüksek güvenilirlikle hava savunması sağlamak üzere tasarlanmıştır. Bir hedefin tam yerini belirleyebilen ışın oluşturma teknolojisini kullanır. Sistem ayrıca daha fazla doğruluk için yarı aktif radar hedef arama (SARH) arayıcı ile aktif radar kılavuzluğunu kullanabilir. Ayrıca yarı aktif lazer hedef arama (SLH) kullanabilir. Yeni S-400 Triumph uçaksavar füze sistemi, aynı anda birden fazla hedefi takip edip konumlandırabiliyor, bu da onu şu anda konuşlandırılan Patriot füze sistemine kıyasla üstün kılıyor. S-400 Triumph, Almaz Antey tarafından tasarlanan ve 2011 sonlarında Kapustin Yar’da test edilen IFR (Illumination Firing Radar) arayıcı başlıklı 40N6 füzesini kullanıyor. Bu füzelerin 2014’te Rus ordusunda hizmete girme tehdidi var. 40N6M, 40N6E, 9M96E ve 9M96E2 uçaksavar füzelerinin yerini alacak.

s-400

S-400 Füze Sistemi Nasıl Ortaya Çıktı?

S-400 Triumph hava savunma füze sistemi, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin tarafından 9 Mayıs 2014’te Moskova’nın Zafer Bayramı geçit törenini ziyareti sırasında ortaya çıktı. Sistem hâlihazırda S-300V4 Favorit (SA-21) mobil kısa menzilli hava ile test edildi. Bu, S-400 Triumph’un SA-5 Gammon ve SA-10 Grumble gibi diğer modern Sovyet/Rus uçaksavar sistemleriyle karşılaştırılmasına izin verdi. Sistem ayrıca S-300PMU2 Favorit (SA-20B Gargoyle) ile test edildi.

Daha fazla bilgi için buraya tıklayın…

RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Most Popular

Recent Comments