29 Temmuz 2021 - Perşembe
Ana SayfaHABERBilim ve TeknolojiYapay Zekânın Geleceği Bizi Nasıl Etkileyecek? Yapay Zekâ Geleceği

Yapay Zekânın Geleceği Bizi Nasıl Etkileyecek? Yapay Zekâ Geleceği

Yapay zekâ ve YGZ fikrini çevreleyen endişe, bu kadar ileri teknolojiyi gerçekten isteyip istemediğimizi sorgulamamıza yol açıyor gibi görünüyor. Fikirler etrafındaki bu karışıklığın ışığında, A.I. ve gelecekte insanlık için ne anlama geldiği.

Yapay Zekâ Nedir?

Yapay zekâ (AI), bağımsız düşünce ve akıl yürütme yeteneğine sahip makineler kavramıdır. Kesin tanım, onlarca yıldır tartışmalı bir konu olmuştur ve bazıları yapay zekâ terimiyle yalnızca insan düzeyindeki duyarlılığın tanımlanabileceğini söyleyecek kadar ileri gitmektedir. Daha genel bir ifadeyle, A.I. insan benzeri akıl yürütme yeteneklerine sahip akıllı makineler yaratmayı, özellikle geçmiş deneyimlerden öğrenmeyi ve insanlardan yeniden programlama veya yönlendirme gerektirmeden bilgilerini belirli senaryolarda süresiz olarak uygulamayı öğretmeyi amaçlayan bir bilgisayar bilimi dalıdır.

Yapay zeka yüzyıllardır insanları büyüleyen bir kavramdır, ancak terim ilk olarak 1956‘da bilgisayar biliminin babası ve aynı zamanda A.I.’nin kurucularından biri olarak kabul edilen John McCarthy tarafından ortaya atılmıştır. Yapay zekâ terimini orijinal kullanımı, insan geliştiriciler tarafından belirlenen kurallar yerine, makinelerin sorunları çözebilmesi ve kendi kurallarını kullanarak kararlar alabilmesini ifade eder.

yapay zekâ

Yapay zekâ hem geniş anlamıyla hem de orijinal anlamında sürekli gelişen bir kavramdır. Bir makinenin veya yazılımın zeki olup olmadığını tanımlayan belirli kurallar yoktur, daha çok yapay zekânın tam olarak ne olduğuna dair devam eden toplumsal bir tartışmanın ve tartışmanın sonucudur. Yapay zekâ, artan makine muhakeme yetenekleri ihtiyacını karşılamak için genellikle farklı düzeylerde sınıflandırılır; ancak, bir makinenin yetenekleriyle ilgili belirli bir düşünce veya bilince ulaşıp ulaşmadığını belirlemek için de somut bir standart yoktur. En geniş tanımıyla A.I. sorunları çözmek için kurallar, algoritmalar veya her ikisinin birleşimini kullanan herhangi bir makineyi ifade eder.

Yapay Zekâ Makine Öğrenmesinden Farklı mı?

Makine öğrenimi, bilgisayarlara gelecekte kullanmak üzere büyük miktarda veriden nasıl öğrenileceğini öğretmeye odaklanan bir yapay zeka alt kümesidir. Bu, talimatlar ve düzeltmeler için yalnızca insan geliştiricilere güvenmeden geçmiş deneyimlere dayalı olarak operasyonlarını geliştirmelerine olanak tanır. Örneğin, makine öğrenimi algoritmaları, bilgisayarların Google‘ın arama motorundaki milyonlarca resmi taramasına ve her resimdeki nesneleri tanımlamasına olanak tanır, böylece bilgisayarların eğitimden sonra herhangi bir insan müdahalesi olmadan sonunda görüntüleri verimli bir şekilde araması sağlanır.

Ancak tüm yapay zeka programları, işlevlerini yerine getirebilmek için makine öğrenmesi algoritmalarına ihtiyaç duymaz. Örneğin, kendi kendini süren bir araba, sensörlerinden ve kameralarından aldığı bilgilere dayanarak sürüş sırasında çevresini taramak için makine öğrenimi algoritmalarını kullanır. Bununla birlikte, bu makinelerin her biri, görevlerini yerine getirmek için özel olarak programlanmıştır, bu nedenle makine öğrenme algoritmalarını kullanan makineler gibi kendi kendine öğrenmezler.

yapay zekâ

Makineler İnsan Dilini Gerçekten Anlayabilir mi?

Evet. Ancak bu yaygın bir yanılgı değildir çünkü çoğu insan bilgisayarların insan dilini doğru bir şekilde çevirebileceğinin farkındadır. Bununla birlikte, en gelişmiş çeviri yazılımı bile, insanlar için mükemmel bir anlam ifade eden ancak bilgisayarda kaybolabilecek belirli dilleri ve kültürel referansları yorumlamakta hala zorluk çekiyor. Yapay zekanın insan dilini anlama sorunu da biraz özneldir. Makinelerin zeki olarak nitelendirilmesi için bir niteleyici olarak kullanılan zekanın tanımı dil temelli değildir. Bununla birlikte, makineler insan dilini yüzeyde çok iyi anlayabilir.

Örneğin, Siri, İngiliz İngilizcesindekilerle yakından ilişkili olan Amerikan İngilizcesindeki yaygın kelimeleri anlar. Bununla birlikte, makine çevirisi yazılımlarının büyük çoğunluğu, kültürel farklılıklar ve hatta İngilizce cümlelerin yazılımın kendisi tarafından basitleştirilmesi nedeniyle, daha karmaşık gramer veya kelime dağarcığı içeren cümleleri kendi ana dillerinde kolayca anlaşılabilir cümlelere çeviremez. Bu nedenle, Siri‘nin insan dilini anladığını söylemek zor olur, çünkü bizim kullandığımız dili anlama yeteneğiyle değil, programlamasıyla sınırlıdır.

Kendi Kendini Süren Arabalar Gerçekten Kendi Kendini Sürüyor mu?

Bugün piyasadaki çoğu sürücüsüz otomobil, rehberlik ve hatta aracın kontrolü için hala bir insan sürücüye bağımlıdır. Aslında, çoğu yeni otomobilde direksiyon simidi kontrolleri bile yok ve bu da onları tamamen özerk hale getiriyor. Kendi kendini süren arabalar yaratma teknolojisi halen gelişmektedir, ancak hem otomobil üreticileri hem de teknoloji şirketleri tarafından yapılan hızlı ilerlemelerin bir sonucu olarak toplumumuzda çok daha ön planda ve merkez haline gelmiştir.

Günümüzde bazı arabalar, herhangi bir kaza veya çarpışma olmaksızın boş bir park yerinde kendi kendilerine gidebilirler, ancak gelen trafik veya kaçınılması gereken diğer engeller nedeniyle şehir sokaklarında veya yoğun yollardan geçemezler. Çoğu şirket, bu noktada teknoloji ile daha fazla deneyime sahip olana kadar, araçlarının aracı tamamen kendi başlarına kontrol etme yeteneğini sınırlamaya çalışıyor.

Yapay Zekâ Robotları Daha Akıllı Hale Getiriyor mu?

Evet, ama birçok insanın düşündüğü kadar hızlı değil. Bir robot laboratuvarında oluşturulan robotlar, genellikle robotun performansının optimal olmasını sağlamak için belirli teknikler kullanan bir ekip tarafından programlanır. Bu nedenle, robotların hareketleri çok sınırlıdır ve çok az öğrenme potansiyeli ifade eder. Bununla birlikte, insan etkileşimini simüle edebilen ve önceden programlanmamışsa önceki örneklere dayanarak robota nasıl tepki vermesi gerektiğini öğretebilen hareket sensörlerini kullanarak belirli görevleri yerine getirmek üzere eğitilebilen bazı robotlar vardır.

yapay zekâ

Bunlar hala robottur, ancak tıpkı bir bilgisayar gibi belirli görevleri öğrenmek üzere programlanabilirler. Bilgisayarların robotları eğitmek için kullanılması teknolojinin doğal bir parçasıdır, dolayısıyla bu yapay zekâ ve yapay bilinç arasındaki farktır. Robotlar, programlamalarına dayalı olarak belirli bir şekilde hareket edebilen makinelerdir; yapay zekâ ise, insan müdahalesi olmadan kendi başlarına düşünebilen ve akıl yürütebilen sistemler veya makineler olarak gevşek bir şekilde tanımlanır.

Yapay Zekâ Hiç Bilinçli Olabilir mi?

Yapay zekâyı tartışan çoğu insan, onun bilinçli olduğunu düşünür, çünkü çoğu otonom cihaz, duyusal algı kullanarak bilinçli olarak düşünmeden eylemler gerçekleştirir. Aslında birçok bilim insanı ve araştırmacı, bir makinenin kendi programlamasının sonucu olarak karar verme yeteneğinin en büyük nedenini yapay zekâ örneği olarak görüyor. Bununla birlikte, birçok kişi bunun bilinçle aynı şey olmadığını iddia eder, çünkü ilgili olduğu düşünülen herhangi bir duyusal girdiyi anlamak ve yorumlamak için düşünce veya farkındalık gerektirmez.

Bu, bilgisayarların bir insan tarafından bilinçli olarak programlanmadan belirli görevleri nasıl öğrenebileceğine benzer. Bununla birlikte, insanlar her zaman bilinçli ve çevrelerinin farkındayken, makineler yalnızca çalışmaya açıkça programlandıklarında bilinçlidir. Bu nedenle, çoğu insan, evrimin türümüzde gerçekleşmesi için zaman içinde doğal seçilim gerektirdiğinden, insanların eninde sonunda öz bilince ulaşacağına inanır.

Daha fazla bilgiler için buraya tıklayın…

RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Most Popular