Benchmark programları donanımları test etmenin yanında yeni gelecek olan modellerin haberini de bizlere veriyor. Son sızıntılara göre yine benchmark programlarında teknik detaylara göz atarken Ryzen Threadripper işlemcilerinin 3.nesil modelinin geleceği ortaya çıktı.

Anonim bir Twitter kullanıcısının paylaştığı bilgiler doğrultusunda 3. nesil Ryzen Threadripper işlemcisinde kullanılacak yonganın adı hala gizli durumda. Fakat mimari detayı belli, üzerinde SP3v2 soketini kullacak işlemcinin yeni Ryzen Threadripper olduğu belirlenmiş durumda. Ek olarak yeni Threadripper işlemcisinin 64 çekirdeğe kadar ölçeklendirilmesi söz konusu. İşlemcide bulunan geniş L3 önbellek AMD’nin 3. nesil Ryzen Threadripper işlemcisinde kayda değer önbellek artışına gidildiği doğrulanmış durumda.

İşlemci detaylarına bakacak olursak yeni Ryzen Threadripper işlemcilerinde 3.6 GHz’lik taban frekans ve 4.05 GHz’ye varan tepe frekansta çalışacağı gelen bilgiler dahilinde. Bu kadar güçlü bir işlemci için frekanslar gözümüze düşük gelebilir ancak bahsi geçen işlemcinin erken mühendislik örneği olduğunu da unutmayalım. Yeni Ryzen Threadripper işlemcileriyle birlikte geçmişteki hatalarından ders çıkaran AMD, tek zar altında çalışan örneklerine göre çoklu zar yapısıyla birlikte gelecek çözümler herhangi bir dezavantaj yaratmayacak.

AMD’nin amiral gemisi işlemcileri, Threadripper 3970WX ve 39900WX Black Edition olmak üzere toplam 64 çekirdek / 128 iş parçacığı ile birlikte gelecek. AMD, tüm CPU çekirdeklerine aynı bellek erişim gecikmeleri ile gerçek bir dört kanallı bellek dizilimi sağlayabilir. AMD’nin önceki çoklu bellek denetleyicisi çözümünde bu mümkün değildi.

Son olarak Threadripper işlemciler 24-32-48 ve 64 çekirdek ile gelecek olup 7nm güncel teknoloji ile birlikte piyasaya sürülecekler. AMD’nin Ryzen 3. Nesil Threadripper işlemcilerinin 2019’un sonlarında piyasaya sürülmesi bekleniyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here