Acer ve Asus’un 4k 144Hz G-Sync’li HDR Gaming Monitörleri 2018′ de Geliyor 0 960

Acer ve Asus’un 4k 144Hz G-Sync’li HDR Gaming Monitörleri 2018′ de Geliyor

Özellikleri resmen okudukça keyif veren iki adet monitörden söz ediyoruz. Özelliklerinin yanında bu gün bu monitörler “amiral gemisi” olarak tabir edebileceğimiz türden, hem tasarım hem nitelik bakımından, dış görünüşü kadar içi de güzel olan iki adet monitör Acer Predator X27 ve Asus ROG Swift PG27UQ.

Acer geçtiğimiz hafta, tatil sezonunu kaçırdığından dolayı, 4K HDR Predator X27 oyun ekranının, 2018 yılının ilk çeyreğinde satışa sunulacağını açıkladı. Monitör CES 2017 de tanıtıldıktan sonra, sunduğu özellikler de göz önüne alındığında bu senenin sonuna doğru hevesle bekleniyordu. Fakat ne yazık ki 2018 in ilk çeyreğine ertelenmiş durumda.

Bununla beraber, Asus’un neredeyse aynı özelliklere sahip olan ROG Swift PG27UQ da yine 2018 yılına ertelenmiş vaziyette.

Monitörün özelliklerine değinecek olursak: 27 inç ekran boyutu ile gözlerimizi dolduran monitör, 4k çözünürlüğe ve 144k Hz tazeleme hızına sahip IPS bir panel ile bizimle buluşuyor. Bu IPS panel 4ms gibi oldukça kabul edilebilir bir yanıt süresine de sahip. Aynı zamanda 1.000 nits gibi bir parlaklık değerine sahip olan bu monitör Acer HDR Ultra teknolojisini de bünyesinde barındırıyor. Bu teknoloji ise ışık saçan 384 ayrı kontrol edilen bölgede gelişmiş LED bölgesel karartma ile yüksek dinamik aralığın mümkün olan en iyi kontrastını sağlar. Yalnızca daha geniş, daha derin doymuş renk vermekle kalmıyor, aynı zamanda geleneksel dinamik aralıklı monitörlerden birkaç kat daha iyi bir parlaklık aralığı sunuyor.

 

İki monitörün de özellikleri tamamen aynı yani yukarıda yazdığım her şey Asus ROG Swift PG27UQ için de geçerli, aralarındaki tek fark tasarımları ve içerisinde barındırılan teknolojiler. Şimdilik böylesi monitörleri tanıtan sadece iki firma var ve bu iki firma da gecikmenin sebebini açıklamış değiller. Fakat olası iki tahmin var, ya tasarımları değişebilir ya da panelin seri üretimine başlayamadılar.

 

Henüz AMD tarafında bu teknolojilere sahip FreeSync destekli monitörler de duyurulmadı. Hem Nvidia G-sync li hem AMD FreeSync li monitörlerde bu teknolojiye kavuşmak için 2018 i beklemekten başka bir çaremizin olmadığı artık neredeyse kesin gibi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir