Ana SayfaDONANIMPC BİLEŞENLERİAMD Radeon RX 6700 Gelecek Mi?

AMD Radeon RX 6700 Gelecek Mi?

AMD, 3 Mart’taki tanıtım etkinliğini duyurdu.  Cowcotland AMD’nin birden fazla kart gösterecebileceğini düşünüyordu. Ancak durum böyle değil. AMD’nin sadece bir kart, yani Navi 22 modeli olan RX 6700 XT’yi sergileyeceği ve RX 6700 XT olmayan (düşük özellikli Navi22)kartı daha sonra çıkacaracağı iddia ediliyor.

Cowcotland’den daha fazla bilgi almaya çalıştık, ancak daha fazla ayrıntı vermediler. AMD’nin aynı anda iki kart piyasaya sürmeyeceğini ve ikinci kartın gecikeceğini ise şu sözlerden anladık:

-AMD’nin 3 Mart’taki duyurusuyla ilgili bazı yeni bilgilerimiz var. Yalnızca RX 6700 XT duyurulacak. Kırmızı programda 15 Mart için gerçekten bir RX 6700 vardı, ancak (şimdilik) ertelendi. Bu nedenle 18 Mart’ta ticari olarak satışa sunulacak olan model yalnızca RX 6700 XT olacak. (Cowcotland)

Muhtemelen çok daha endişe verici olan şey, Fransa’ya sadece 100 referans kartının teslim edileceği gerçeği yönündeki bilgi. Bu, özel soğutmalı kartları içermiyor, ancak Cowcotland bunların da yüzlerle ile sınırlı olacağını iddia ediyor. Yine de RX 6800 lansmanına oranla çok daha iyi durumda görünüyor. Bazı satıcıların ise bir süredir bu kartları stokladığı söylendi.  Bu yüzden kesinlikle stoklarda olacak, ancak talebi karşılayabilecek sayıda değil.

AMD Radeon RX 6700, yani XT olmayan Navi 22 XL GPU şu an ne kadar çekirdeğe sahip olacak bilinmiyor. Bu model zaten sızıntılarda ortaya çıkmıştı. 6GB GDDR6 belleğe sahip olacağı söyleniyor. Yani XT varyantının sunulması beklenenin yarısı. AMD, bildiğimiz kadarıyla gecikmiş olan NVIDIA GeForce RTX 3060 6GB’yi bekliyor. Anlaşılması zor görünen şey ise hem AMD hem de NVIDIA’nın neden bu noktada 12GB modellere öncelik verdiği. Çünkü 6GB modeller muhtemelen daha ucuza üretilebilirdi.

AMD Radeon RX 6700 Gelecek Mi?

Referans Radeon RX 6700 XT tasarımının tek seferlik bir sürüm olup olmadığını AMD henüz onaylamadı. Bazı bölgeler için bu kartları lansman sırasında satın almak tek şans olabilir. Çünkü stok tasarımlar daha sonraları pek bulunmuyor. Yine de biz iki kartı da heyecanla beklemeye devam edeceğiz.

65e601cca73a1e0d144f9f1925e322e4
Burak Sarı
Merhaba, ben Burak. Aslen bir #Fizyoterapist, biraz da mühendisim. Ama hepsinden önce teknoloji aşığıyım. Burada size bu aşka dair yeni bilgileri sunmak için varım.
Benzer İçerikler
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
- Advertisment -

Most Popular