AMD’nin Güç Tasarrufu Sağlayan Teknolojisi : Radeon Chill 0 497

AMD’nin bilinmeyen teknolojisi sayesinde fare hareketlerine göre ekrandaki kare hızını düşürerek güçten kazanç sağlıyor.

AMD Radeon Chill nedir ne değildir ondan bahsetmek istiyorum: Oyuncular oyun oynarken bazı kısımlarda fare ile ilişkisini keser ya da afk kalır. En basiti yükleme kısmında telefonuyla ilgilenebilir. Sanırım bunu yapmayan pek yoktur. Amd Radeon Chill teknolojisi ise fare hareketleri yokken ve ya azken oyun içerisindeki kare hızını diğer deyimle fps değerini düşürerek güçten tasarruf sağlıyor.

Çalışma Mantığı

Aslında basit bir çalışma mantığı var. Örneğin PUBG oynayanlar özellikle dikkat etmişlerdir. Bazı kişiler doğma yani spawn adasında afk kalırken uçak havalandığında afk olmaktan çıkar. Kulaklık hala takılıdır ve ya ekranı takip ediyorlar ancak mouse ile alakası yoktur. Kısaca AMD Radeon Chill bu esnada fps değerini düşürüyor. Örneğin 100 fps alan kişinin fps değerini 30’a düşürerek %70  ek tasarruf sağlar. Yani 120W güç tüketen bir RX480, 36W güç harcar. Ancak PCB’nin ek kullanımı ile bu güç tüketimi 50-55W seviyelerinde bulunur. Yani yarıdan fazla güç tasarrufu sağlamaktadır. Böylece 40-50 hatta 5 saniye bile olsa güçten tasarruf edebilirsiniz. Ufak bir rakam olarak gözükse bile uzun bir zamana vurulduğunda aldığınız bir donanımı absorbe yani amorti edebilir. PUBG henüz desteklenmemektedir. Örnek olarak verilmiştir. En basiti CS-GO esnasında ısınmada ortalama 2-3 dakikayı eklersek hiç yük ve maaliyet getirmeyen bu teknoloji fazlası ile yarar sağlıyor.

 

 

Aralık 2017 yılında AMD tarafından duyurulan bu özellik Adrenaline Edition adlı yazılımın ufak bir parçası olarak geliyor. Radeon Chill  DX9, 10, 11 ve 12’i desteklemekte.

Asıl Hedefi Dizüstü

Neden mi ? Hemen açıklayalım : Dizüstü bilgisayarlar yapı gereği ince ve hafiftir. Bu nedenden dolayı soğutma olarak masaüstü bilgisayarlardan daha zayıftır. Çünkü çok sık işlenen bilgisayar mümkün olduğunca ince tutuluyor ki kullanımı kolay olsun. Buda dizüstünün içerisinde, tüm parçalarda ve gövdesinde ısı birikmesine yol açıyor. 1-2 dakikalık durumlarda kare hızının otomatik olarak düşürülmesi ise bu esnada ekran kartının güç tüketimi azaltarak ısı oluşumu azaltıyor ve bu zaman sayesinde içerideki sıcak havanın sirküle edilerek dışarıya atılmasını sağlıyor. Tabi bunun yanında da ekstra pil ömrü sağlıyor.

AMD Radeon Rx Vega Ekran Kartlarının Fiyatları ve Detayları Belli Oldu

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir