Ana SayfaREHBEROrtaya KarışıkAntivirüs Programları ve Kullanım Alanları

Antivirüs Programları ve Kullanım Alanları

Antivirüs programlarının ne olduğunu anlamak için öncelikle antivirüse ihtiyaç duymamıza sebep olan virüsü incelemek gerekiyor. 1990’lı yıların ortasında Pakistanlı Alvi kardeşler DOS tabanlı bir bilgisayara bulaşan ilk virüsü ortaya çıkardılar. O zaman bunu çıkarma amaçları zarar vermek yerine güvenliği sağlamak olsa da 25-30 yıl sonra virüslerin çok farklı amaçla kullanılacağını öngörmek zor değildi. Günümüzde virüs, bir bilgisayardan diğerine bulaşan, bu bilgisayarın çalışmasını önlemek/engellemek veya verilerini çalmak amacıyla üretilen küçük boyutlu zararlı yazılımdır. Bilgisayar virüslerini önlemek amacıyla birçok antivirüs programları geliştirilmiştir.

Farklı kullanım alanları için farklı güvenlik seviyelerinde koruma sağlayan antivirüs programları vardır. Antivirüs programları, ev (Consumer) ve işletmeler (Enterprise) için ayrı ayrı güvenlik sağlamaktadır. Antivirüs programları, bilgisayardaki dosyalar içinde tarama, temizleme ve kurtarma gibi görevleri üstlenir. Bunula birlikte bilgisayarınıza virüs bulaşmadan da engelleyebilir. Zararlı dosyaları listeler, doğrudan siler veya kullanıcıya rapor hâlinde sunar.

antivirus virus modartpc

Virüs nasıl bulaşır?

Fiziksel olarak bilgisayarınıza erişim sağlayan bir kişi tarafından bulaştırılacağı gibi uzaktan size gönderilen mail, mesaj, link veya dosyalar aracılıyla da bulaşabilir. Yani gönderenin kim olduğunu bilmediğiniz mailleri veya linkleri açarsanız bilgisayarınıza virüs bulaşması muhtemeldir. Ayrıca siber saldırı ile de virüs bulaşabilir. Bunula birlikte size bir web sayfasında “Bilgisayarınızda 10 tane virüs tespit ettik. Virüsleri şimdi temizlemek için aşağıdaki butona tıklayınız.” bildirimi verip bahsi geçen butona tıkladığınızda bilgisayarınıza virüs bulaştırabilirler.

Bilgisayarımda antivirüs programı olması gerekiyor mu?

Bilgisayarınızı iş odaklı kullanıyorsanız, içinde gizli kalması gereken dosyalar barındırıyorsanız evet, gerekir. Çünkü bu bilgilere sahip olmak isteyen kişiler, bilgisayarınıza siber saldırı veya önceki belirttiğimiz yöntemlerle ile virüs bulaştırıp istedikleri her bilgiye sahip olabilirler üstelik bunu fark bile edemezsiniz. Virüsler aracılığıyla kredi kartı bilgileri, iletişim bilgileri, kişisel bilgiler, nüfus ve e-Devlet bilgileri gibi şahsi birçok bilgiye erişim sağlayabilirler. Bu sebeple evet, antivirüs programları kullanmamız gerekiyor.

Ev kullanıcısı için antivirüs programının çalışma mantığı nedir?

Virüs, bilgisayarınıza bulaşmadan antivirüs programları engel olur. Herhangi bir bağlantıdan virüs bulaşma riski varsa kullandığınız antivirüs programı bunu size bildirir. Bazı antivirüs programları virüsü sildikten sonra bildirirken bazıları karantinaya alır ve bildirir. Sonuç olarak bilgisayarınıza/dosyalarınıza virüs bulaşmadan engellenmiş olur.

İşletmeler için antivirüs programının çalışma mantığı nedir?

Antivirüs programları işletmelerde, evlerde olduğu gibi virüsün girmesine engel olmaz. Bunun aksine virüsün girmesine değil yayılmasına engel olur. İşletmeler, birçok farklı alanda ve farklı sektörde çalışabilir. Bu yüzden işletmeler için yapılan antivirüs programları farklı çalışır. Herhangi bir siteden gönderilen virüslü dosya, mail veya link engellenmez, içeriğine bakılır. Eğer virüs varsa bu ilgili sorumluya bildirilir ve virüsün, işletmenin diğer bilgisayarlarına geçişi önlenir. Yani hem bağlantı ve işlem kesilmez hem de virüsten koruma sağlanır.

Antivirüs programlarının koruma seviyelerini öğrenmek için bağımsız antivirüs yazılım testlerine bakabilirsiniz. Verilerine en çok güvenilen AV Comparatives sitesine göre antivirüs programlarının sağlamış olduğu koruma düzeyleri kıyaslanmıştır.

Ev kullanıcısı için en güvenli ve güncel antivirüs programları

antivirus avtest ev modartpc

Grafikte gri renk virüs bulaşmadan engelleme, turuncu renk virüsü silme ve sarı renk de virüsü karantinaya alıp kullanıcıya bırakma olarak gösteriliyor. Ev kullanıcısı için virüs bulaşmadan engelleyen antivirüs programları; Avast, AVG  ve Trend Micro’dur. Engelleyemediği virüs olsa da onları bulaştıktan sonra en hızlı şekilde silen Bitdefender, Panda ve McAfee antivirüs programları olmayı başarıyor. Bu listedeki antivirüs programlarının hepsi zaten üst düzey koruma sağlıyor ama elbette hepsi denk değildir.

İşletmeler için en güvenli ve güncel antivirüs programları

antivirus avtest isletme 2 modartpc

Antivirüs programları işletmeler için ev kullanıcılarına göre farklı seviyede güvenlik sağlar. İşletmenize virüs bulaşmasına en az izin veren antivirüs programları; Kaspersky, Fortinet, Avast ve Panda gibi popüler antivirüs programlarıdır. Bunların yanında ESET, VIPRE, Microsoft ve Bitdefender da işletmeleriniz için yüksek koruma sağlıyor.

Bu makalemizde; antivirüs programları, kullanım alanları ve farklı kullanım alanları için farklı güvenlik seviyesi sağlayan antivirüs programlarından bahsettik. Tarafsız test gerçekleştiren AV Comparatives web sitesinden aldığımız bilgileri sizinle paylaştık. AV Comparatives’in web sitesine buradan ulaşarak güncel antivirüs programları listelerine istediğiniz zaman göz atabilirsiniz. Antivirüs programları için düşüncelerinizi yorumlar kısmında bizimle paylaşabilirsiniz.

6e1e309e574a481c9aee8202f6e0d94f
Ömer Faruk Özdemir
Merhaba, ben Ömer Faruk Özdemir. 25 yaşındayım. Elektrik Elektronik Mühendisliği bölümünde eğitim görüyorum. Teknoloji tutkunuyum ve araştırmayı seviyorum. Mobil teknoloji, işlemci, veritabanı yönetim sistemleri, akıllı ev sistemleri ve robotik teknolojiler alanlarında kendimi geliştirdim. Okumayı, öğrenmeyi ve öğrendiklerimi paylaşmayı kendime amaç edindim çünkü insanlar öğrendikçe gelişir. Hobilerim: Müzik yapmak, video çekmek, video düzenleme yapmak, araştırma yapmak.
Benzer İçerikler
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
- Advertisment -

Most Popular