Ana SayfaMOBİLMOBİL İŞLETİM SİSTEMLERİApple Yeni Bir PDF Yayımladı: Verilerinizin Bir Günü

Apple Yeni Bir PDF Yayımladı: Verilerinizin Bir Günü

Verilerimizle tam olarak ne yapıyorlar? Veri güvenliği bugün Apple için çok önemli bir konuma sahiptir. Bu sebeple de Apple bunu her zaman dile getirir. Apple geçtiğimiz günlerde web sitesinde “Verilerinizin Bir Günü” adılı bir PDF yayımladı.

Başlangıcında Steve Jobs‘un “Bence insanlar gayet akıllı ve aralarında diğerlerinden daha fazla veri paylaşmak isteyenler de var. Onlara sorun. Her seferinde sorun. Sorularınızdan bıkıp yeter diyene kadar sormaya devam edin. Verileriyle tam olarak ne yapacağınızı bilmelerini sağlayın.” sözüne yer verilen PDF’te veri güvenliğinden bahsediliyor.

Apple, kullanıcı bilgilerini mümkün olduğunca kişinin kendi aygıtında tuttuğundan, kontrolün kişide olduğundan bahsediyor. Belli bir hizmeti sunmak için gereken en az miktarda veri istemeye özen gösteriyor. Örneğin kullanıcı isterse her saniye konum bilgisi gönderir, hatta yakın çevre olarak konum bilgisi de gönderebilir. Tam konumunu, istemediği kişilerle paylaşmaz. Bununla birlikte üçüncü parti uygulamalar da tam konuma erişemez.

apple gizlilik modartpc

 

iPhone’unuzda filtre uygulaması kullanırken tüm fotoğraf arşivi yerine yalnızca çekilen fotoğrafa erişim izni verebilirsiniz. Bu sayede fotoğraflarınız güvende olacaktır.

Ayrıca mikrofon, kamera ve konum servislerinden herhangi biri arka planda çalışıyorsa bunu sürekli olarak bildiriyor. Bu sayede X uygulaması mikrofonu kullanıyorsa haberiniz oluyor.

Verilerin toplama işlemi en çok reklam gösterme amacıyla kullanılıyor. Apple bu yüzden veri güvenliğine ve gizliliğe çok önem veriyor. Uygulama geliştiriciler, uygulamalarındaki reklam bölümüne reklamverenlerin isteği doğrultusunda verilerinizi almak için eklenti yapar. Bu veriler genelde tarayıcı arama geçmişi, konum ve uygulamayı kullanırken mikrofon kayıtları olur. Apple da bu doğrultuda kendi uygulamaları kullanıldığı zaman o uygulamalardaki verileri koruyabildiğinden bahsediyor. Yani cihazınız Apple dahi olsa eğer Apple uygulamalarını kullanmıyorsanız verilerinizin güvenliğinden şüphe edebilirsiniz.

Veri güvenliği hakkındaki PDF dosyasına buradan ulaşabilirsiniz.


Apple’ın bu veri güvenliği hareketi konusunda siz ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlarda bizimle paylaşabilirsiniz.

6e1e309e574a481c9aee8202f6e0d94f
Ömer Faruk Özdemir
Merhaba, ben Ömer Faruk Özdemir. 25 yaşındayım. Elektrik Elektronik Mühendisliği bölümünde eğitim görüyorum. Teknoloji tutkunuyum ve araştırmayı seviyorum. Mobil teknoloji, işlemci, veritabanı yönetim sistemleri, akıllı ev sistemleri ve robotik teknolojiler alanlarında kendimi geliştirdim. Okumayı, öğrenmeyi ve öğrendiklerimi paylaşmayı kendime amaç edindim çünkü insanlar öğrendikçe gelişir. Hobilerim: Müzik yapmak, video çekmek, video düzenleme yapmak, araştırma yapmak.
Benzer İçerikler
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
- Advertisment -

Most Popular