Asus’un Gizli Canavarı EX-B250M-V3 Anakartını İnceledik

0
20

Asus’un Gizli Canavarı EX-B250M-V3 Anakartını İnceledik

Makaleme nasıl başlasam acaba..?
Türkiye’ye özel olarak getirttiğimiz ASUS EX-B250M-V3 model anakartı huzurlarınızda… Evet bu giriş iyi oldu.:)

Gördüğünüz üzere ürünün detaylı video incelemesini sizlere sunduk. Fakat tabiki yazı olarak değinmekte fayda vardır..
ASUS 7. nesil Intel işlemciler ile uyumlu olan chipsetlerde giriş seviyesi anakart için aslında üsr seviye bir model üretmiş. Tabiki bu modelin tek satışı malesef ki yok. Sadece 10’lu koliler ile firmalara satılabiliyor. Ve bu sebeple bu anakarta sadece X bir firmadan hazır sistem alarak sahip olabilirsiniz..

Anakarta ilk baktığınız an sizi zaten cezbediyor orası kesin. Ama sadece cezbetmesi yetmez bizim için. Anakart bileşenleri, üretim kalitesi, uyumluluk ve işlevsellik bizim için görseli kadar önemli.
Dış görselinden girmişken konuya oradan başlayalım. ASUS EX-B250M-V3 anakartında özel bir kaplama kullanmış. Anti-moisture coating diye geçer yani türkçe olarak belirtmek gerekirse ”Nem Önleyici Kaplama”.  Sadece nem olarak düşünmeyin elbette. Neme ve korozyona karşı% 100 koruma sağlayan yenilikçi bir kaplama bileşeni kullanmışlar. Çünkü bu anakartlar yoğun iş yükü ve yoğun oyun performanslarına karşı çok dirençli olacak şekilde uyarlanmış. İnternet kafeler, kütüphaneler,veri merkezleri ve yoğun nüfuslu oyun ortamları gibi alanlarda biriken yüksek nem seviyelerine karşı koruma sağlıyor ve anakartınızın ömrünü uzatmak adına nemin yapışmasının korozyonun önlenmesinin önüne geçilmiş olunuyor. Yani Asusun bu modeli dış kaplama konusunda çok iyi..

 

Peki Anakartımızı koruyan diğer bileşenler ne durumda acaba birde onlara bakalım…

İşlemci çevresinde b250m serisi anakartların çoğunda olduğu gibi 5 adet faz devresi mevcut. Ve bu anakartta daha fazla kapasitör ve mosfet bulunuyor. Her faz devresi için neredeyse iki katı kapasitör ve mosfet yerleştirilmiş bu sayede işlemciye gereken her türlü gücü kolaylıkla sağlayabiliyor. Ve hatta boyutuna aldanmayın. Bu anakart ile 7. nesil işlemcilerde i7 serisi 7700 işlemcisini bile rahatlıkla kullanmanızı sağlıyor.

”Hadi Ordan” dediğinizi duyar gibiyim.:) Evet bu anakartla üst seviye işlemcileri rahatlıkla besleyebilirsiniz. Çünkü neredeyse Micro-atx boyutlarda tek x16 gpu çıkışı bulunan ve sadece dual ram slotu olan bir anakartta 8 Pin güç girişi hiç bir anakartta yok. Dediğim gibi bu özellike ve boyutlarda neredeyse yok. Bu anakartta fazladan güç girişine yer verilmesinin sebebi bahsettiğim gibi üst seviye işlemci tercih edilmesi durumunda uzun süre stabil bir güç sağlaması için. Ve bu anakart bunu başarıyor. Videoda i3 7100 ile hazır uygun fiyatlı bir sistem için incelemesini yaptık fakat bu anakartta i5 7600 işlemci ilede testler yaptık ve beni gerçekten şaşırtan bir anakart bu yüzden..:)

Anakart üzerinde 2 adet dual ram destekli DDR-4 slotları mevcut. Ve 32gb’a kadar bellek desteği var. Intel b-250 chipsetinden dolayı malesefki 2400Mhz’e kadar ram kullanmalısınız. Anakart üzerinde 3 adet PCIe 3.0 slotu mevcut. Ama tabikide 1 adet ekran kartı için PCIe 3.0 x16 slotu var diğer iki slot PCIe 3.0 x4 ve x1 yapısında.  Ve anakart üzerindeki tüm slotlar anltın kaplama olarak geliyor. 

Anakartın arka çıkışları resimde gördüğünüz gibi. Gerekli olan her türlü çıkış mevcut. Ve dual dvı çıkışı sayesinde dahili grafik biriminide kullanabilirsiniz. Bolca usb 3.0 çıkışlarıda var.:) Ve arka çıkışlarda tamamiyle altın kaplama yine..:)

Asus bu anakartı için NON-STOP olarak bahsediyor. Yani aralıksız oyun,aksiyon,stabilite ve kararlılık bu anakartta. Asusun 5X Protection adını verdiği tüm korumalara DİGİ+Vrm’lere, Lan guard devrelerine ve Aşırı gerilim korumalarına kadar herşey bulunuyor. Sizcede çok kaliteli ve şık bir anakart değilmi? Karar sizin Görüşmek dileğiyle.

Bu anakartın kullanıldığı 2500.tl oyun bilgisayarı sistemi videomuza buradan ulaşabilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here