Bataryanın Ömrünü Uzatmak 0 518

Bataryanın Ömrünü Uzatmak

Telefon bataryaları başta olmak üzere laptop ve batarya ile alakalı tüm cihazların pil süresi bir süre sonra azalır. Bunun belli başlı nedenleri var!

Telefon kullanıldıkça yıpranır. Yıpranmada en çok payı batarya alır. Çünkü içerisinde bir cihazı saatlerce idare edebilecek pil taşır ve bu pil yüzlerce kere şarj olur. Sürekli boşalt ve şarj et batarya ömrünü ister istemez kısaltmaktadır. Örneğin 2600 mah bataryaya sahip bir Samsung Edge 6 2 senelik kullanımın ardından kalan pil ömrü 1600 mah. Yani 2600 mah olarak üretilen ve 2 yıl kullanılan telefonun 1600 mah kapasiteye düşmesi bataryaların ciddi oranda yığranma payının olduğunu gösteriyor.

Telefondan çıkış yapabilecek maksimum güç de zamanla düşmektedir. 8W çıkış yapabilen batarya yıprandıkça 4-5W civarına düşebilir ve telefon yüksek pil kullandığı taktirde cihazınız aniden kapanır. İlk aylarda böyle bir problem olmayan telefonunuz artık zaman zaman kapanıyorsa pil ömrünün sonuna gelmiş demektir. Çözüm batarya değiştirmek olsa da henüz sağlıklı bir bataryaya sahipseniz onun yıpranmasını engelleyebilirsiniz.

Doğru Şarj

Buna cihazımızın şarj alışkanlıklarını değiştirerek başlamalıyız. 🙂 Telefonun şarjını %20’nin altına indirmemeli ve %80’in üstüne çıkarmamalıyız. %20 altına gerekmedikçe inmemeliyiz. %20 altına inmek batarya hücrelerini aşırı miktarda boşaltır. %5 civarında şarja takılan bir telefon %80’e gelene kadar hücrelerin aniden dolması ile birlikte batarya asırı aşınır ve ısınır. İsterseniz %20’den %80’e ve %1 den %80’e şarj ederek telefonun ne kadar çok ısındığını test edebilirsiniz. %80’e şarj etmemizdeki neden ise hücreleri aşırı doldurmamak. Çünkü batarya doldukça bazı hücreler dengesiz olarak aşırı şarj olabilir. Buda bataryamızın ölmesine sebebiyet verir. Ayrıca bilimsel araştırmalar %20 den %80’e kadar edilen şarjın %0.10 ile %0.20 arasında aşınmaya ancak %100’e kadar edilen şarjın %0.3 ile 0.5 arasında aşınmaya sebebiyet verdiğini göstermiştir.

Yüksek Kapasite Batarya İçeren Telefonlara Yönelmek

Bataryanın %20 ile %80 arasında sabit kullanılmasını gerektğini söylemiştik. Kısılan %40 lık oran ile kullanımınıza %60 kalır. Bu size gün içerisinde yetmeyebilir ve %20 altına inebilir %100’e şarj etmek zorunda bırakabilir. Buda batarya ömrünü azaltır ve 8-9 ayda bir batarya değiştirtmek zorunda bırakabilir. Xiaomi Mi Max serisi gibi 5300 Mah bataryaya sahip ya da Redmi Note 4x gibi 4100 Mah bataryaya sahip cihaz almak %60 ile 8 saat pil ömrü sağlayabilir. Çünkü bahsettiğim 2 telefon 14nm üretim süreci ve hafif yazılımı ile uzun batarya ömrü sunar ve bataryayı %20-80 şarj tekniği ile 2 sene boyunca 0 problem kullanabilirsiniz.

Yan Sanayi Bataryalardan Kaçının !

Yan sanayi bataryalarda değer doğru olsa bile ucuz üretim tekniği sayesinde 3-4 ay gibi kısa bir sürede ölebilmektedir. Bu nedenden dolayı orijinal batarya temini çok önemli. Sakın bu tür ürünlerde aliexpress gibi ucuz çin sitelerine kaçmayın. Batarya ömründen de öte batarya güvenli değildir ve patlama riski yüksektir.

Telefonun Kalan Pil Ömrünü Ölçün

AccuBattery uygulaması ile mah cinsinden telefonunuzun ne kadar pil ömrünün kaldırını ölçebilirsiniz. Aşağıda eklediğim resimde de 2700 mah kapasiteli bir bataryanın 2476 mah kadar kapasitesi kaldığını görüyoruz. %1-2 gibi bir sapma ile doğru değerleri bulmaktadır. Resimdeki telefon ortalama 4 ay yanlış kullanan 6 ay doğru kullanılan bir bataryanın yıpranmasıdır. Program 1 haftalık kullanım sürecinde doğru sonucu vermektedir. Telefonu kullanırken arkaplanda bu uygulamanın çalıştığından emin olur.

Sonuç olarak Tesla bile arabanın batarya kapasitesinin %10 kadarını kısıyor aynı zamanda %80’den fazla şarj edilmemesinin batarya ömrünü uzattığını söylüyor. Batarya ömrü uzamıyor ancak yıpranma azaldığı için %100 şarja göre daha da çok ömür sunuyor. Dikkatli incelendiğinde Android One ve Pixel model telefonlarda %100’den %90’a kadar telefonun bataryası gayet hızlı boşalmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir