Ana SayfaREHBERDonanım RehberiBilgisayar Kasaları Nasıl Seçilmelidir?

Bilgisayar Kasaları Nasıl Seçilmelidir?

Bilgisayar kasaları, bilgisayarınızdan elde edebileceğiniz performansa doğrudan rol oynayan bir bileşen olmasa da, genel sisteminiz için çok önemlidir. Bilgisayar kasaları tüm bileşenlerinizi barındırır ve korur. Ayrıca sisteminizin serin çalışmasını sağlamak için sisteminizdeki hava akışını sağlamada da büyük bir öneme sahiptir.

Piyasada hali hazırda çok fazla kasa seçeneği var. Ancak hepsi farklı boyutlarda ve farklı tasarımlarda karşımıza çıkıyor. Dolayısıyla bilgisayar kasası seçilen en heyecan verici bileşenlerden biri durumunda. İhtiyaçlarınız için doğru olanı seçerken göz önünde bulundurmanız gereken çok şey var.

Bu yazıda, bilgisayar yapınız için bir kasa seçerken göz önünde bulundurmanız gereken faktörleri değerlendireceğiz. Umarım bu yazı yeni bir bilgisayar kasası seçmenizi kolaylaştırır.

İçindekiler

 • Uyumluluk, Açıklık ve Form Faktörü
 • Malzeme Kalitesi
 • Kasa Estetiği, Kablolama

Uyumluluk, Açıklık ve Form Faktörü

Teknik olarak, bu bölüm “Kasa Uyumluluğu” olarak adlandırılabilir. Çünkü kasa uyumluluğu hakkında konuşurken, hem açıklık hem de form faktörü kasa uyumluluğunun iki ögesidir. Bu nedenle yazıyı düzenlemek adına, kasa uyumluluğunu iki bölüme ayıracağız;

Form faktörü kasalar şu şekilde:

 • Full-Tower (Büyük)
 • Mid-Tower (Orta)
 • Micro-ATX (Küçük)
 • Mini-ITX (En Küçük)

case formfactor ModArtPC

Form faktörü olarak anakartlar ise:

 • E-ATX
 • ATX
 • M-ATX
 • Mini-ITX

motherboard formfactor ModArtPC

Kasalar ne kadar büyükse anakart form faktörlerini destekleme olasılığı o kadar yüksektir. Örneğin, Full-Tower kasalar tüm anakart form faktörlerine destek verebilmektedir. Tabi ki mini-ITX anakartı Full-Tower kasaya koymak aptalca görünecektir. Ancak yine de uyumluluk açısından bunu yapmak mümkündür. Öte yandan daha küçük form faktörlü kasalar boyutlarıyla sınırlıdır. Örneğin bir mini-ITX kasasının içine standart bir ATX anakartı sığdırmak imkansızdır.

Tüm Mid-Tower kasalar standart ATX anakartları destekler. Ancak tüm Mid-Tower kasalar aynı boyutlara ve özellik setlerine sahip değildir. Bu yüzden diğer bileşenleri seçerken gerekli ölçüleri değerlendirmek gerekmektedir. Bunu yapmak için resmi sitelerdeki teknik özelliklere bakmak yeterlidir.

Açıklık ve Diğer Uyumluluk Sorunları

Bir kasanın desteklediği anakart form faktörleri, kasa seçmeden önce göz önünde bulundurmanız gereken bir tür uyumluluk sorunu olsa da, seçtiğimiz diğer tüm bileşenlerim de kasanızın içine sığacağından da emin olmalıyız.

Bilgisayar kasaları için alışveriş yaparken dikkat edilmesi gereken en yaygın uyumluluk sorunları şunlardır:

 • Grafik kartı uzunluğu,
 • İşlemci hava soğutma yüksekliği,
 • Sıvı soğutma radyatörü boyutu

Aşağıdaki bu üç konunun her birine bakalım:

Grafik Kartı Uzunluğu

Tipik olarak üst seviye grafik kartları, giriş seviyesi olanlardan daha uzundur. Daha uzun grafik kartları küçük kasalarda bazı sorunlara neden olabilir. Bu grafik kartları kısaldıkça veya Mid-Tower kasalar kullanıldığında daha düşük orandadır. Parça listenizi tamamlamadan önce kartınızın ne kadar uzun olduğunu ve kasanızda bir grafik kartı için ne kadar boşluk olduğunu kontrol etmek faydanıza olacaktır. Eğer ki küçük form faktörlü kasalar kullanacaksanız özel seri kartları almanızı öneririz.

gpu length ModArtPC

İşlemci Hava Soğutma yüksekliği

Tıpkı bazı grafik kartlarının diğerlerinden daha uzun olması gibi bazı İşlemci hava soğutma yüksekliği diğer soğutuculardan daha fazladır. Her kasa en yüksek hava soğutucularını barındıracak kadar derin değildir. Seçtiğiniz soğutucusunun kasanıza sığacağından emin olmak için, hem kasanın hem de düşündüğünüz hava soğutucusunun teknik özelliklerini kontrol etmelisiniz.

CPU tower length ModArtPC

Sıvı Soğutma ve Radyatör Boyutu

Sıvı soğutma sistemleri ısıyı işlemcinizden bir radyatöre aktarmak için sıvıyı kullanır. Radyatörün üzerinde radyatörden gelen ısının bir kısmını dağıtan fanlar vardır. Ancak standart bir radyatör boyutu yoktur. Aslında, radyatörlerin çeşitli boyutları vardır. Tıpkı her kasanın her işlemci soğutucusuna ve grafik kartına uyum sağlayamadığı gibi her kasa da her boyutta radyatör için uygun olmayabilir. Bu nedenle kasanız için bir sıvı soğutma seçmeden önce, sıvı soğutucunuzla birlikte gelen radyatörün kasanızın içine sığacağından emin olmak için kasanızın teknik özelliklerini kontrol etmeniz önemlidir.

Bir diğer husus ise AIO soğutucuları ile özel sıvı soğutma kurulumları arasındaki farktır. Özel sıvı soğutma kurulumları rezervuarlar için fazladan alan gerektirir. Ayrıca radyatörler de daha büyük olabileceğinden buna dikkat etmek gerekmektedir.

Malzeme Kalitesi

Bilgisayar kasaları satın alınırken malzeme kalitesi de değerlendirilmelidir. Daha ucuz kasalar daha düşük kaliteli malzemelerle üretilir. Bu da hem kasanın içerisindeki bileşenlere zarar vermeye kadar gidebilir. Çünkü hem bileşenlerinizi güveni hem de serin çalışması için kaliteli bir malzeme seçimi yapılmalıdır.

Bazı bütçe odaklı inşaatçılar vardır. Bunlara göre kasa önemsiz gibi görülmektedir.  Ucuz kasalar havalı görünebilir ve bazı güzel özelliklere sahip olsa da, sonuca bakınca genelde kullanıcıyı belli yerden sonra üzmektedir.

Kasa Estetiği ve Kablolama

Benim fikrim bir kasanın işlevsel olduğu kadar da güzel görünmesi yönünde. İçtenlikle inanıyorum ki birçoğunuz da bu görüşe sahip. Neyse ki aralarından seçim yapabileceğimiz çok sayıda harika bilgisayar kasası mevcut. Aptalca bir fikir gibi görünebilir, ancak görüntü performansa doğrudan etki etmese de verdiğimiz paranın karşılığı hoş görüntü bizi tatmin etmektedir.

Öyleyse, kasa seçmeden önce göz önünde bulundurmanız gereken estetik özellikleri şöyle sıralayabiliriz;

Kablo yönetimi

Bence üç farklı insan türü var.

 • Kablo yönetimi konusunda inanılmaz derecede titiz olan insanlar .
 • Kablo yönetiminde iyi bir iş çıkaran, ancak bunu aşırıya kaçmayan insanlar.
 • Kablo yönetimini umursamayan insanlar.

İlk iki tip insan için, kablo yönetimi düşünülerek tasarlanmış bir kasa seçmek çok önemlidir. Temiz görünümlü bir sistem oluşturmak hedeflerinizden biriyse, kablo yönetimi konusunda gerekli özeni göstermeniz şarttır. Tüm bileşenlerinizin renklerini koordine edebilir, şeffaf bir yan panele sahip bir kasa alabilir ve sisteminizi bir grup RGB LED ile doldurabilirsiniz…

Ancak kablolarınızı düzenlemezseniz istenilen görsellik elde edilemez.

Kablo yönetimi bir sanat ve kablo yönetimi seçeneklerini iyi değerlendirmek el becerisine bağlıdır. Kablolarının temiz ve gizli olmasını sağlamaktan çok, bilgisayarlarını düzgün bir şekilde monte etmeye odaklanan kişilere oranla çok daha uzun vakitler harcarlar. Beğenmedikleri durumda tüm sistemi indirmeyi bir yük olarak görmezler.

cable management pc ModArtPC

Muhtemel durumlarda aranacak bazı kablo yönetimi özellikleri ise şunlardır:

 • Kasanın her yerinde çok sayıda delik,
 • Boşlukları gizlemek için deliklerin etrafındaki silikon kapaklar,
 • Büyük kablo gruplarını saklamak için anakartın arkasında derinliğe sahip kasalar,
 • Ayrıca PSU kapakları… Çünkü modüler olmayan PSU’larla kablo yönetimini çok daha kolay hale getiriyorlar.

Şeffaf Yan Paneller

Hoş görünümlü bir sistem oluşturmak istiyorsanız, şeffaf yan panele sahip bir kasa bilgisayarınızın içini göstermenize yardımcı olacaktır. Eğer zamanınızı ayırır ve kablolarınızı yönetmekle iyi bir iş çıkarırsanız güzel bir görünüm elde edebilirsiniz. Bu seçimde de önemli olan kullanılan kapak malzemesi ve görünümüdür. Güzel ve temiz bir görünüm için çizilen akrilik yerine temperli cam tercih edilmelidir. Ayrıca temperli camlarda da tam saydam veya aşırı koyu yerine hafif karartma şık durabilir.

tempered glass ModArtPC

PSU Kapakları

PSU kapakları özellikle modüler olmayan PSU’ların görüntü kirliliğine sebebiyet veren boşta duran kablolarını gizler. Ayrıca arka kısımda bazı kontrolcü kartları gibi devreleri de saklayabileceği için temiz ve ferah bir görüntü sağlar.

RGB aydınlatmanın bu kadar popüler olmasıyla insanlar ışıklandırma yarışına girdi. Bu sebeple insanlar RGB barındıran kasalar tercih etmeye başladı. Tabi ki RGB fanları ve RGB LED şeritleri ayrı ayrı da satın alıp ekleyebilirsiniz. Ancak, kasa zaten bunları içeriyorsa daha az RGB aydınlatması için daha az ödeme yaparak tasarruf edebilirsiniz. Burada önemli olan unsur RGB kontrolünün nasıl yapıldığıdır. Bazı kasalar içerisinde kontolcü barındırırken, bazıları ise anakart üzerinden destek vermektedir. Bu konuya da özen göstermeliyiz.

Size Uygun Kasa Hangisi?

Kelimenin tam anlamıyla seçim yapabileceğiniz yüzlerce kasa seçeneği var. Sizin için doğru kasa önce ne kadar paranız olduğuna, ikinci olarak sahip olduğunuz diğer bileşenlere ve düşündüğünüz tasarımla uyumlu olup olmadıklarına bağlıdır. Son olarak yukarıda tartışılan bazı faktörlere ilişkin kişisel tercihlerinize bağlıdır.

Nihayetinde bu yazıyı okuduysanız, ihtiyaçlarınıza uygun bir bilgisayar kasası seçerken nelere bakmanız gerektiği konusunda fikir sahibisiniz. Lütfen siz de kasa seçerken nelere dikkat ettiğinizi yorumlarda bildirin!!!

Benzer İçerikler
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
- Advertisment -

Most Popular