Bilgisayar Toplarken Nelere Dikkat Etmeliyiz ? 478

Bilgisayar Toplarken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Günümüzde onlarca markanın binlerce ürünü arasından hangi parçayı neye göre seçmemiz gerek? Nasıl paramızı en uygun bir şekilde kullanarak fiyat/performans ürünü bir sistem toplarız? Bu soruların yanıtı yazımızın devamında sizleri bekliyor.

1- İşlemci (CPU) Seçimi

Bir işlemci alırken seçebileceğimiz iki adet marka bulunmakta. Bunlardan birisi İntel diğeri ise AMD.
Eğer oyunlarda daha fazla fps ve daha iyi performans almak istiyorsanız tercih edeceğiniz işlemci markası intel olabilir.

Fakat yayıncılık, grafik tasarım gibi işlerle uğraşıyorsanız renderda daha iyi performans verdiğinden ötürü AMD tercih edebilirsiniz.

”Eğer performans testlerini izleyip çok fark yok benim için farketmez performansı fiyat konusu beni ilgilendirir.”
AMD marka bir işlemci satın alabilirsiniz.

2- Anakart (Mainboard) Seçimi

Satın aldığınız işlemci markası AMD ise AMD uyumlu bir anakart seçmek zorundasınız. Eğer İntel satın aldıysanız İntel uyumlu bir anakart
seçmek zorundasınız. Çünkü AMD uyumlu bir anakart İntel işlemciyle beraber çalışamaz.

Seçtiğimiz anakart ve işlemci aynı soket tipine sahip olmalıdır. Satın alacağınız sitede işlemcinin özelliklerinde soket tipi belirtilmiştir.
Eğer bir teknoloji mağazasından satın alıyorsanız yetkili kişilere sorarak işlemcinize uyumlu anakartı alabilirsiniz.

3- Ekran Kartı Seçimi

Eğer bütçemiz kısıtlıysa ve ekran kartını sonradan alacaksanız anakartınızda dahili ekran kartı (onboard) olmasına dikkat ediniz.

Bütçeniz elverişliyse ve daha iyi performans almak, ileriye dönük bir sistem kurmak gibi düşünceleriniz var ise yeni nesil bir ekran kartı alabilirsiniz.
Ekran kartı alırken dikkat etmeniz gereken hususlar konusunda ayrıntılı bilgi için buraya tıklayın.

4- RAM Seçimi

Anakartımız DDR3 RAM tipine sahipse DDR3 RAM, DDR2 RAM tipine sahipse DDR2 RAM tercih edilmelidir.

Ayrıca anakartımızın ve ramimizin Hafıza Bus Hızı aynı olmalıdır. Örneğin anakartımız 2000 Mhz hıza sahipse satın alacağımız ramde 2000 Mhz hıza sahip olmalıdır.

Ram alırken dikkat etmeniz gerekenler hakkında daha fazla bilgi için buraya tıklayın.

5-HDD (Sabit Disk) Seçimi

Satın aldığınız anakart IDE özellikli ise IDE özellikli, SATA 2 özellikli ise SATA 2, SATA3 özellikli ise SATA 2 veya 3 özellikli bir sabit disk seçmelisiniz.
En çok tercih edilen ve önerilen ise SATA 2’dir.

6- Bilgisayar Kasası Seçimi

Kasa seçerken önceliğiniz soğutma ve boyutlar olsun. Örneğin anakartınız ATX boyutunda ise ATX boyutunda bir kasa almalısınız. Tasarımı en sona bırakmaya çalışın. Kasa seçerken dikkat etmeniz gereken tüm diğer özellikler ve detaylı anlatımı için buraya tıklayın.

Merhabalar Cihan ben. 20 yaşındayım, İstanbul üniversitesinde Elektronik Haberleşme Teknolojisi bölümünde okuyorum. Okul eğitimime ek olarak yazılım dilleri ve grafik tasarımı konusunda çeşitli eğitimler almaktayım. Bilgisayar donanımları ve yazılımları ile hemen hemen 3 yıldır ilgileniyorum. Facebook ve çeşitli forumlar aracılığı ile insanlara ulaşıp bildiğim kadarı ile insanlara yardımcı olmaya ve tavsiyede bulunmaya çalıştım. En sonunda karşıma çıkan bir fırsatı değerlendirdim ve yaklaşık bir sene önce katıldığım Modart Pc ailesinde grup moderatörlüğü ve editörü olarak yer alıyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir