Bilgisayarın Statik Enerjisini Boşaltma

1
14649

Bazı sebeplerden dolayı bilgisayarınız ya da laptobunuz çalışmıyorsa bunun sebeplerinden biri de bilgisayarınızda biriken statik enerjidir. Bu rehberimizde bilgisayarınızdan statik elektiriği nasıl boşaltılacağını öğreneceksiniz.

Statik Elektrik nedir?
Statik enerjinin bir diğer adı da “Elektrostatik” kuvvettir. İki cisim arasında Negatif (-) ve Pozitif (+) elektronların serbest kalmasıyla oluşur.

Topraklama nedir?
Topraklama; elektrik ile çalışan bütün cihazların olası bir elektrik kaçağı tehlikesine karşı alınan hayati bir önlemdir. Statik enerjinin tehlikeli seviyelere ulaşmasını engellemek için topraklama yapmak gerekir.

Statik elektriğin bilgisayarımıza zararı nedir?
Bilgisayarlarınız statik elektrik birikmesi nedeniyle hiç açılmayabilir, USB aygıtlarınız çalışmayabilir, bilgisayarın donanım bileşenlerinin sağlıklı olarak çalışmaz hale getirebilir. Sizi bir çok olumsuz sebepten uğraştırabilir.

Statik enerji bizde de birikebilir mi? Hangi yöntemlerle vücudumuzdaki statiği boşaltabiliriz?
Çevremizdeki birçok elektronik cihazlardan ve stres etkenlerinden dolayı insan vücudunda da statik enerji birikebilir.
Bu enerjiden kurtulmanın bazı yolları vardır:

  1. Çıplak ayakla toprağa basarak,
  2. Suyla yıkandığınız zaman,
  3. Musluğunuzu açıp su aktığı esnada ellerinizle musluğun borusunu tuttuğunuz zaman,
  4. Evinizde, ofisinizde, bulunduğunuz ortamlarda kalorifer varsa kalorifere dokunarak,
  5. Etrafınızdaki stres etkenlerini azaltarak,
  6. Etrafınızda bulunan radyasyon yayan bütün elektronik cihazlardan uzak durarak (mesela; yatarken baş ucunuzda cep telefonu duruyorsa)

Bu yöntemleri uygulayarak vücudumuzda biriken statik enerjiyi boşaltabiliriz.

Bilgisayarımda biriken statiği nasıl boşaltabilirim?
Bilgisayarınız ya da laptoplarınız elektrikle çalışan elektronik cihazlardır. Bazen bazı durumlardan dolayı bilgisayarınızda statik elektrik birikir ve düzgün bir şekilde çalışmasına engel olur. Bu tip bir durumla karşı karşıya kalırsanız uygulamanız gereken bazı yöntemler mevcuttur.

1. Adım:
Bilgisayarınız açıksa önce kapatın.

2. Adım:

PSU – Power Supply yani güç kaynağınınızdan güç kablonuzu çıkartın. Bilgisayar kasasına takılı olan bütün kabloları kasanızdan sökün. Yani kasanın ön ve arka paneline takılı olan kablolar varsa klavye ve farenizin kablolarına kadar sökün. Sonuç olarak kasanıza hiçbir kablo takılı olmasın.

3. Adım:

Resimde gördüğünüz bu tornavidanın adı aslında kontrol kalemidir. Bu işlemi yaparken mutlaka kontol kalemi kullanarak yapınız. Normal bir tornavidayla statik enerjiyi boşaltamazsınız. Kontrol kaleminizin arkasında metal yassı bir yüzey bulunmaktadır. O metal yassı yüzeye parmağınız değecek şekilde kontrol kaleminin diğer sivri ucunuda güç kaynağınızın üzerinde bulunan 3 demir çıkıntılı güç konnektörünüzün önce 1 ve 2 yazan yerlerine değdirin ve ardından kasanızın power düğmesine 30~40 sn. boyunca basılı tutun. Süre dolunca parmağınızı power düğmesinden kaldırın. Sonra aynı işlemleri yine 1 – 3 yazan ve 2 – 3 yazan yere kontrol kaleminizin ucunu değdirin ve yine 30~40 sn. kadar power düğmesine basılı tutun. Sonra süre bitince parmağınızı power düğmesinden çekebilirsiniz. Bu yöntemle bilgisayarınızda biriken statiği boşaltmış olacaksınız.


4. Adım:
Güç kablonuzu PSU‘nuza geri takın ve kasanıza bağladığınız diğer kablolarınızı geri takın. Ardından bilgisayarınıza güç vererek bilgisayarınızı açabilirsiniz.

Laptopta biriken statiği nasıl boşaltırım?
Statik elektriğin birikmesinden dolayı laptoplarınız düzenli olarak çalışmayabilir. Bu durumun önüne geçmek isterseniz yapmanız gerekenler adımlar şöyledir:

1. Adım:
Laptobunuza takılı olan güç kablosunu ve ardından pilini çıkartın.

2. Adım:
Laptobunuzun Güç (Power) düğmesine 30-40 sn. kadar basılı tutun. Böylece Laptobunuzda biriken statik elektiriği bu yöntemle boşaltmış olacaksınız.

3. Adım:
30-40sn. sonra parmağınızı Güç (Power) düğmesinden kaldırın. Önce pilinizi, ardından da güç kablonuzu laptobunuza takın ve bilgisayarınızı yeniden başlatın.

 

1 YORUM

  1. Öncelikle teşekkürler yöntem işe yaradı fakat şimdi de klavye,mouse,hdmi vs. hiçbirini algılamıyor bilgisayar(masaüstü). Ne yapmak gerekir herhangi bir tavsiyeniz var mı? Bu karantina günlerinde bilgiasayarsız kaldım.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here