Ana SayfaHABERGÜNDEMBüyük Çip Devi AMD’ye Ceza

Büyük Çip Devi AMD’ye Ceza

Ünlü çip devlerinden AMD’ye ceza. Peki bu davanın konusu ne?

Bulldozer mimarisine sahip sekiz çekirdekli FX işlemcilerin çekirdek sayılarında yanlışlık olduğu gerekçesiyle AMD aleyhine açılan davada (Class Action Lawsuit) bir uzlaşmaya varıldı.

Peki AMD kaybettiği bu dava hakkında ne kadar ceza ödeyecek?

Bundan yıllar önce çıkartılan Bulldozer FX işlemciler pazarlanırken “ilk gerçek 8 çekirdekli masaüstü işlemciler” olarak piyasaya sürülmüştü ve fiyat konusunda da yüksek meblağlar talep edilmişti. Ancak bu işlemcilere sahip kişiler yaptığı testlerde, Bulldozer mimarisine sahip işlemcilerin tamamen bağımsız 8 adet işlem birimi olması gerekiyordu. Fakat her birinin içinde bulunduğu kümedeki çekirdekleri paylaşan dört Bulldezer modülü olduğu görülünce büyük şaşkınlık uyandırdı.

Bunun üzerine AMD şöyle bir açıklama yaptı. “2 işlemci çekirdeği çarpı 4 Bulldozer modülü 8 çekirdeğe denk geliyor.” Fakat davacı olan Bulldozer mağdurları Floating Point Unit (FPU) yani kayan nokta birimi olmak üzere kaynakları paylaştıran Bulldozer modülleri tekil olarak gerçek bir çekirdek değiller.

Geçtiğimiz Ocak ayında Kaliforniyalı bir yargıç, uzun süren çekişmenin ardından bir anlaşmaya vardı. Bu anlaşma sonuncunda mağdur olan kişiler bir defaya mahsus AMD tarafından işlemci başına 35$’lık bir tazminat almaya hak kazandı. Bu cezanın AMD’ye toplam maliyeti 12.1 Milyon dolar olacağı belirlendi.

Benzer İçerikler
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
- Advertisment -

Most Popular