Cooler Master MB511 RGB ve MB520 RGB Kasa İncelemesi

9
969

Cooler Master MB511 ve MB520 RGB Kasa

600-620.TL Arası
8.8

TASARIM

9.0/10

SOĞUTMA PERFORMANSI

9.2/10

KABLOLAMA

8.9/10

SAĞLAMLIK

8.6/10

FİYAT

8.3/10

Artıları

 • Yenilikçi Tasarım
 • RGB Fan Bulundurması
 • RGB Kontrolcü
 • Ön panelde MESH yapı
 • MESH ve Akrilik seçenekleri bulunması

Eksileri

 • Az sayıda SSD braketi
 • Egzos fanın RGB olmaması

Bu yazımızda sizler için Cooler Master’ın yeni göz bebekleri olan MB511 RGB ve MB520 RGB kasalarını inceliyeceğiz.


Cooler Master MB511 RGB
ve MB520 RGB kasaları boyut olarak bire bir aynıdır. Kasanın ölçülerine değinecek olursak; 50 cm derinlik, 47 cm yükseklik ve 22 cm ön cepheye sahiptir. En büyük farklılıkları ise ön panelinde birisinin ki mesh, diğerinin ise akrilik kapağa sahip olmasıdır. Kasaların yan panellerine geçecek olursak; her iki kasanın da yan panelleri 4 mm kalınlığında temperli bir cama sahip olmasıdır. Temperli camın kasanın üst kısımlarında 2 vidayla tutturulmuş ve vidaları çıkarttığınız zaman kapağın alt tarafından metal bir koruma bulundurduğunu görüyoruz. Bu sayede temperli camı söktüğünüzde düşme unsurunu tamamiyle sıfırlanmış olduğunu söyleyebiliriz. Ayrıca temperli camı hafifçe karartılmış olduğunu gözlemledik.

 

MasterBox MB511 RGB ve MB520 RGB kasaları Mini ITX, Micro ATX, Standart ATX boyutlarında ki anakartları rahatlıkla destekleyebiliyor ve her iki kasanın anakart tablasının sağ tarafında üçer adet kablo kanalı yerleştirilmiştir. Fakat bu kablo kanallarında ekstra kauçuk bir koruma bulunmuyor. Ama kablolarınıza zarar vermeyecek şekilde traşlanmış olduğunu ve gönül rahatlığıyla kullanabileceğinizi söyleyebiliriz. Anakart tablamızın kablo kanallarının yan tarafında bulunan metal tablada MB520 RGB kasasında 2 adet SSD yuvaları mevcuttur ama Cooler Master SSD yuvaları için braket eklememiş. Braketleri ekstra satın alıp kullandığınızda MB520 RGB kasasına 2 adet SSD ekleme durumunuz oluyor. MB511 RGB kasasında ise kablo kanalarının yan tarafında MB520 RGB kasasında olduğu gibi SSD yuvaları malesef eklenmemiştir.

Güç kaynağı gizleme kapakları yani PSU (Power Supply) Cover kapaklarına baktığımız zaman; MasterBox MB511 RGB kasasının power kapağı ön tarafa doğru kesilmiş, yani boydan boya çerçevelemiyor. Fakat MasterBox MB520 RGB modelinde güç kaynağı gizleme kapağının boydan boya çerçevelediğini gözlemliyoruz. Güç kaynağı kapaklarında ki farklılıklara değinecek olursak; MB511 RGB kasasının  güç kaynağı gizleme kapağının üst kısmında 2 adet traşlanmış, kauçuk koruması olmayan kablo kanalı bulunmakta ve 1 adet SSD braketi eklenmiştir. Vidalı yapıda olan SSD braketine 2.5″ mekanik disk yada SSD takabiliyorsunuz. MB520 RGB kasasına baktığımızda ise yine PSU kapağının üst ve arka tarafında 2 adet traşlanmış ve kauçuk koruması olmayan kablo kanalı olduğunu görüyoruz. Bu kablo kanallarından anakartınızına takacağınız kabloları rahatlıkla geçirebilirsiniz. Ekran kartı güç kablolarınız için kauçuk korumaya sahip ekstradan konumlandırılmış 1 adet kablo kanalı bulunmaktadır.

CPU güç girişi kablolarında ise yeni anakartlarda bazen güç girişleri solda, bazen de sağ tarafta yer alabiliyor. Cooler Master gibi kaliteli markalar hemen anakart tablasının üst kısmına sol ve sağ kısımlarına 2 adet kablo kanalı da açıp sizlere daha temiz bir kablolama alanı da yaratıyor.

 

Her iki kasamızda ATX standartlarında anakartları desteklediğinden ve çoklu ekran kartı kurulumlarına da müsait olduğundan dolayı kasanın arka kısmında 7 adet PCI Express genişletme slotu bulundurulmuş. Fakat her 2 modelde de dikey ekran kartı oturtabilmeniz için dahili bir Vertical Holder (Dikey Tutucu) bulunmuyor.

Kablomala Paneli

Kasalarımızın arka kablolama paneline değinecek olursak; siyah renkte ve sürgülü bir yapıda çıkarılabilen yan kapak mevcuttur. Kapağı çıkardığımızda ilk olarak güç kaynağı yuvasına baktığımızda; hava akışı ve tozlanmaması için kasanın alt tarafına genişçe bir mesh filtre eklenmiş ve titreşim önleyici 4 adet kaydırmaz kauçuk bulundurulmuş. HDD yuvalarına kadar toplamda 23 cm uzunluğunda bir alan mevcuttur. Bu alana 20 cm uzunluğunda olan güç kaynaklarınızı monte edebilirsiniz ve geriye yaklaşık 8 – 9 cmlik kablolama alanınız olduğunu söyleyebiliriz.

HDD yani hard disk desteğinde ise her 2 modelde de güç kaynağı gizleme kapaklarının altında 2 adet sürgülü yapıda HDD braketi eklenmiştir. Mandallarından sıkıştırarak kendinize doğru çekerek HDD braketlerini yuvasından çıkartabiliyorsunuz. Bu braketlere 2.5″ ve 3.5″ boyutlarda disklerinizi takabilirsiniz. Bazı sürgülü HDD braketlerine HDDlerinizi braketleri esneterek takmanız gerekirken Cooler Master’ın bu model kasasında HDD braketlerini genişletmeli bir yapıda sunmuş, bu sayede braketi esnetip uğraşmanıza gerek kalmıyor. HDD braketinin hemen alt kısmındaki tırnaktan braketinizi genişletebilirsiniz ve ardından diskinizi HDD rayına oturtup tekrardan kasnatarak yerine rahatlıkla geçirebilirsiniz.

Bir diğer sürücü destekleri ise hemen anakart tablamızın arka kısmına konumlandırılmış toplamda 2 adet 2.5″ boyutlarda sürücülerinizi takabiliyorsunuz. Bunun için ekstra brakete gerek yok, Cooler Master‘ın son bir kaç modelinde bu yapıyı kullanıyor. Her bir sürücü için 4 adet slikon conta eklenmiş. Bu contaları yuvalarına oturtuyorsunuz ve ssdlerinizin arkasına 4 adet ince başlı vidayı ekledikten sonra slikon contalara geçirme yöntemiyle montajınızı gerçekleştirebiliyorsunuz. Kasanın kablolama panelindeki pay ise yaklaşık 2.5 cm ki bu çoğu standart Mid Tower ATX kasalardan daha fazla yani bu kasalarda kablolama için sizlere yeterli payda açılmış.

Kasalarımızın ön panel yapılarına ve soğutma desteklerine geçecek olursak; her 2 kapakta 5,5 cm derinliğinde ve bu sayede fanlarınız için yeterli miktarda hava alabilecek boş bir alana sahiptir. Kasanın ön panel kapakları ise her 2 modelde de alt tarafından tuttuğunuzda kendinize doğru hafifçe çekip çıkartabiliyorsunuz. MB511 RGB kasasının ön paneli hem ön tarafında hem de yan taraflarında mesh bir yapı barındırıyor. MB520 RGB kasasının ön panel kapağında ise sadece ön panel akrilikken yan taraflarında mesh ızgaralar mevcuttur. Yani Cooler Master MB520 RGB akrilik kasamızın sağ ve sol kısımlarından rahatlıkla hava alabilecek bir yapı barındırıyor. Ayrıca her 2 kapağın ise alt kısımlarında yaklaşık 7 cm genişliğinde ve kapağın altını tamamiyle çerçeveleyen mesh bir yapı bulundurmuş. Bu 2 modelde de hava almama gibi bir unsur kesinlikle söz konusu olamaz diyebiliriz.

Fan soğutma ve radyatör kısmına değinecek olursak; 3 adet 120 mm veya 2 adet 240 mm boyutlarında fanları takabiliyorsunuz. Radyatör desteğinide detaylandırırsak; 120 mm, 240 mm, 280 mm ve 360 mm radyatörleri rahatlıkla bu kasalara takabilirsiniz. Ayrıca kalın radyatyör kullanmayı tercih ederseniz veya pull/push/shift sıralı fan yapılandırmalarını tercih edersiniz diye Cooler Master her 2 kasada da PSU cover kapağı ile ön panel arasında sizlere 8 cmlik bir boşluk bırakmış. Böylece sizlere montaj kolaylığı, kalın radyatör takma imkanı yada çift sıra fan gibi yapılandırmaları rahatlıkla uygulamanız sağlanmıştır.

Üst paneldeki soğutma ve radyatör desteğine baktığımızdaysa uzunca ve genişçe magnetik bir yapıda mesh bir filtre eklenmiş. Bu alanda bulunan 29 cm lik pay sayesinde 120 mm, 240 mm ve 280 mm boyutlarda radyatörleri takmanızda sizlere sağlanmış durumdadır. Üst tarafa fanla beraber radyatör taktığınızda anakarta değme yapabilir mi şeklinde sorularınız olursa diye şimdiden cevaplıyoruz; anakartınızı kasaya taktığınızda üst panel ile arasında 3 cmlik net bir boşluk mevcut. Yani güncel radyatörleri baz aldığımızda radyatöre yetecek kadar bir pay bulunduruyor. Fakat bu paya fan ölçüsünü eklediğimiz zaman bu alandaki yükseklikte bize 6 cmlik bir alan gerekiyor. Bu noktada fan ve radyatör montaj kısmı kasanın arka panelinden ön tarafa uzatılıyor. Yaklaşık 6 cm kadar uzatılıp temperli camınıza kadar yaklaştırılmış. Bu sayede kullanacağınız sıvı soğutmalarda anakartlarınızın mosfet soğutucularına değme gibi unsurlar tamamiyle yok edilmiş durumdadır.

Kasamızın egsoz fan yuvasına değinecek olursak;  bu kısımda 120 mm lik tek adet fan dahili olarak bulunuyor. 140 mm lik boyutlarda fanları kesinlikle takamıyorsunuz. Fakat 120 mm lik dahili egsoz fanınızı mosfet yapınıza göre yukarı veya aşağıya kaydırma opsiyonunuz bulunuyor.

Son olarak RGB fanlarımıza ve üst panel girişlerine değinecek olursak; MB511 RGB ve MB520 RGB modellerinde her ikisinde de üçer adet RGB ledli fanlar bulunuyor. 1800 rpm’lik oldukça güçlü fanlar olduğunu belirtelim.
Her bir fanda çift kablo bulunuyor. Bir tanesi 3 pinli hız kontrolü sağlayan kablo diğeri ise RGB led bağlantıları için kullanılan RGB 4 pin kablodur. RGB ledlerinizi anakartınıza bağlamak için 3’lü led çoklayıcı kabloda mevcuttur. 3’lü çoklayıcı kabloyu eğer anakartınız destekliyorsa yani anakartınızda RGB led bağlantıları varsa 3’lü çoklayıcı kablo ile 3 fanınızı tek bir girişten anakartınıza bağlayabiliyorsunuz ve ledlerinizi anakartınızın yazılımıyla beraber kullanabiliyorsunuz.
Eğer anakartınız desteklemiyorsa hiç merak etmeyin Cooler Master bunuda düşünmüş. Üzerine 1 adet kontrolcü de eklemiş. SATA güç girişi ile bağlantısını yapabiliyorsunuz bağlantılarınızı yaptıktan sonra kontrolcü üzerinden tek tek basa basa dilerseniz sabit renklerde dilerseniz de otomatik geçişli veya otomatik flash efektlerle ledlerinizin aydınlatmasını değiştirebiliyorsunuz. Bu tamamiyle sizlerin kontrolündedir.

Fakat bu kontrolcüyü kasanın dışına nasıl çıkartıcağız? Hiç bu şekilde kullanışlı olmuyor diye düşünenleriniz veya kendine bu soruyu soracaklarınız olabilir.

Bu yüzden Cooler Master sizler için bunu da düşünmüş ve şöyle bir yöntem uygulamış. Kasa üzerinde bulunan RESET düğmelerinizin kablosunu kontrolcü üzerinde 2 pinli girişten taktığınız zaman kontrol tuşunu kasanızın reset tuşuna atamış oluyorsunuz. Kasanızın reset düğmesine teker teker basarak RGB ledlerinizin efektlerini bu sayede de ayarlayabiliyorsunuz.

Kasanın üst panelinde 2 adet USB 3.0 destekli girişlerle beraber hemen orta kısımda Cooler Master logosuna benzer şekilde POWER push düğmesi konumlandırılmış ve sağ tarafında ise HD Audio girişleriniz için 3.5 mm jaklı yapıda 2 adet kulaklık ve mikrofon girişiyle beraber en sağda 1 adette RESET düğmesi bulunuyor.

Genel Değerlendirme

Cooler Master MasterBox MB511 RGB ve MB520 RGB kasalarımızın genel değerlendirmesine değinecek olursak; temperli camlı olması, geniş bir iç hacim sunması, oldukça güzel kablolama düzeni seviyesi sağlaması, RGB fanlarının bulunması, RGB fanları için ekstradan bir kontrolcü barındırması, fakat hepsinden de önemli 2 farklı model olarak bizlere gelmesi, şahsen bu kasa için artı bir unsur oluşturuyor. MB511 RGB modeli ön panelde boydan boya mesh bir yapıya sahipken MB520 RGB kasamız ise yarı mesh yarı akrilik panel bulunduruyor. Fakat her 2 kasada emin olun ön paneldeki 3 fan sayesinde rahat bir şekilde hava akışı sağlıyor. Fan ve radyatör kısımlarında bu kasa için artı (+) puan veriyoruz.

Kasanın üst panelinde ise 280 mm radyatör desteği olması daha büyük bir artı sağlıyor. Rakip modellere baktığımız zaman üst tarafta çoğu 240 mm radyatör desteğiyle sınırlandırılırken Cooler Master sağolsun üst panelin düzenini oldukça güzel ayarlamış ve üst tarafa 280 mm boyutlarda radyatör desteğinide sunmuş. Temperli cam konusunda her 2 kasada 4 mm kalınlığında temperli cama sahipti. Fakat diğer çoğu kasalarda şu temperli camı 4 adet  vidayla tutturuyorsunuz ve o 4 adet vidayla tutturulan temperli cam yapısını pek sevmiyoruz çünkü camı çıkartığınızda direk kayma yapabiliyor veya düşebiliyor. Yani temperli camın altına metal bir tabla ekleyip 2 vidayla temperli camı oturtsalar daha basit olur ve temperli camı için ekstra koruma sağlanmış olur. Ama Cooler Master bunu hep uyguluyor. Diğer markalarda bu eksi (-) bir unsur olarak devam ediyor.

Sürücü desteğinde ise MasterBox MB511 RGB modeli MB520 RGB modeline oranla bir tık daha üstte kalıyor. Çünkü; MB511 RGB modelinde 2 adet 3.5″ ve 3 adet 2.5″ sürücü takabilirken, MB520 RGB modelinde 2 adet 2.5″ ve 2 adet 3.5″ sürücü takabiliyorsunuz. Diğer 2 adet sürücüyü takabilmek için yedek braket satın almanız gerekiyor. Bu sebeple içinde yedek braket bulundurmadığından bu hususta eksi (-) bir unsur olarak değerlendiriyoruz.

Her 2 kasanında anakart tablasında bulunan kablo kanallarında ekstradan kauçuk bir koruma eklenmemiş, şahsen eklenebilinirdi çok masraflı veya pahalı birşey değil ama rakiplerine baktığımızda rakipleri de artık uygun fiyatlı modellerine bunu eklemiyorlar. Zaten kauçuklar zamanla kullanıldıktan sonra deforme olabiliyor, kopabiliyor. Bu sefer daha da çirkin görünebilir. Ama yine de sizlerin gönlü olsun diye bu noktada eksi (-) puan verebiliriz.

Akrilik panellerin çok çizildiğini söyleyen takipçilerimizden gelen eleştiriler var ve bu konuda size şunu söyleyebiliriz; akrilik panellerinizi kaliteli gözlük bezi yada cam bezleriyle ile temizlerseniz akrilik panelleriniz çizilmeyecektir ve uzun süre çizilmeden kullanabileceksiniz. Ama temizlemek için kağıt peçete, gazete kağıdı vb. kalitesiz fiber bezlerle silerseniz tabiki de akrilik panelinizi çizersiniz. Boşu boşuna kalitesiz bezlerle malınıza zarar vermeyin önerisinide verelim istedik. Bu konuda sıkıntı yaşayan kullanıcılar bu hususta akrilik panele sahip kasaya eksi puan verebilir ama bizim tavsiyelerimizi uygularsanız akrilik paneliniz çizilmeyeceği için bizler bu konuda eksi (-) bir unsur olarak görmüyoruz.

Fiyat konusunda ise kaliteli bir marka olan Cooler Master‘ın bu kasaları 600TL civarında bir fiyattan satılıyor. Bu ürün size biraz pahalı gelebilir. Fakat rakiplerine göre kıyasladığımızda dahili bir kontrolcü, 3 adet RGB fanla beraber düşündüğümüzde şahsen 600TL gibi bir fiyatı hakettiğini düşünüyoruz. İkisi model arasında ki fiyat farkı ise MB511 RGB 600TL civarında İtopya‘da satılıyorken MB520 RGB modeli İtopya‘da 615 TL gibi bir fiyattan satılıyor. Yani aralarında 10 TL – 15 TL gibi bir fiyat farkı olduğunu söyleyebiliriz. Fiyat farkından dolayı çoğunuzun mesh olanı tercih edeceğini düşünüyoruz ama ModArtPC olarak akrilik panelli kasaları daha çok beğeniyoruz.

9 YORUMLAR

  • Fanları pwm girişine takılabiliyor. 3 pinli kablosu mevcut. Eğer anakartın yeni ise ac ve dc volttajda 3 pinli fanlara da otomatik hız ayarı yapabiliyor. Yani pwm den farkı yok.

 1. TASARIM

  -1

  SOĞUTMA PERFORMANSI

  -2

  KABLOLAMA

  -3

  SAĞLAMLIK

  -4

  FİYAT

  -5

  Cevabınız için çok teşekkür ederim. Öncelikle işinizi çok güzel yapıyorsunuz. Başarılarınızın devamını dilerim. Umarım çok daha büyük kitlerere ulaşırsınız. Youtube kanalınızdan da sizi takip ediyorum. İncelemenizi izledikten sonra MB511 RGB siparişi verdim. Bakalım geldiğinde inşallah memnun kalırım. Anakartım Asus prime B365M-K UEFİ bios var. Ancak dediğin voltaj ayarlamasını nasıl yapıldığını bilmiyorum malesef.

  • TASARIM

   7

   SOĞUTMA PERFORMANSI

   8

   KABLOLAMA

   8

   SAĞLAMLIK

   6

   FİYAT

   6.5

   Voltaj ayarı yapmana gerek yok kardeşim. Bilgisayarına Windows kurduktan sonra anakartının yazılımlarını kur ve o yazılımlar üzerinden fan kontrolünü kolaylıkla yapabilirsin. Asus anakart tercih etmişsin, Asus aisuite yazılımını kurduğunda, Asus fan expert yazılımı ile önce auto fan tuning fonksiyonunu çalıştır. Bu fonksiyon anakarta bağlı olan fanlarını test ederek, hangi fanın ne kadar performans verebildiğini test edecek ve 4 farklı profile fanlarına ayarları otomatik uygulayacak. İşlemcinin sıcaklığına göre de fanlar gereken hızlara otomatik çıkacak ve düşecektir. Hızlı profiller arasında tek tık ile geçiş yapabilecek, istersen sürekli olarak maksimumda, istersen de sessiz modda kolaylıkla çalıştırabileceksin.

   YouTube kanalımızdaki videoların altında bulabileceğin Facebook grup linklerimiz ile ya da Facebook’ta “ModartPC ailesi” yazarak ufak bir arama yaparak grubumuza gelebilir ve her türlü sorununu orada paylaşabilirsin.

 2. TASARIM

  9.5

  SOĞUTMA PERFORMANSI

  9.5

  KABLOLAMA

  8.5

  SAĞLAMLIK

  10

  FİYAT

  10

  Silikon conta anakart için gerekli olan vida vb. şeyler kasayla birlikte geliyor mu?

 3. TASARIM

  10

  SOĞUTMA PERFORMANSI

  10

  KABLOLAMA

  10

  SAĞLAMLIK

  10

  FİYAT

  7

  hocam bu mb 520 modelini aldımda ön rgb fanları biraz sesli anakartım rgb uyumlu asus rog b365-g modeli arka egsoz fanına müdehale edebiliyorum ama ön rgb fanlara kontrol edemiyorum birtürlü fan sesli çalısıyor yardımcı olursanız sevinirim

  • Çünkü sen kasadaki ön fanları anakartına takmadın. kasa ile gelen 3lü molex çoklayıcı iile direk güç kaynağına taktın fanları bu sebeple son hızzda çalışır ve ses yapar. Senin anakartında 4 tane pwm fan girişi yok. Egzos fanı anakartına taktın zaten diğerlerini internetten bir pwm fan çoklayıcısı alıcan ve anakartına takıcan o zaman sorunun kalmaz ve hızz kontrolü yapabilirsin.

 4. Emin miyiz kasanın üstüne 280mm radyatör takabileceğimizden. 🙄 Çünkü daha dün h115i platinum ve mb511 rgb siparişi verdim. Anakartım x570 Prime Pro Asus. Sizce üste sıkıntısız deymeden sığacak mı?

  • Kasa üst kısımda 280mm destekliyor. FAKAT bak burası önemli 🙂
   Cooler master bu kısımda 240mm takılmasını öneriyor. Çünkü 280mm takılırsa fan ile beraber kalınlık yarattığında anakartın mosfetlerine değer. Yani bu yüzzden 240mm takman daha mantıklı. Bizler vidioda bunu da belirtiyoruz zaten sözlü olarak hemde. Umarım videoyu izlemişsindir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here