Ana SayfaREHBERDonanım RehberiDoğru Anakart Seçimi ve Gigabyte Z590 Vision G İncelemesi

Doğru Anakart Seçimi ve Gigabyte Z590 Vision G İncelemesi

Anakartlar bildiğimiz üzere bilgisayarlarımızın bir nevi kalbi sayılır. Bilgisayarların en önemli unsurlarından biri olan anakartın görevi ise parçalar arası veri alışverişini sağlamaktır. Birçok çeşidi olan anakartların bize uygun olanını seçmek için bazı kriterler mevcut. Gelin bu kriterlere biraz göz gezdirelim, hemen ardından da Gigabyte Z590 Vision G modelini incelemeye geçelim.

Doğru Anakart Seçimi

İlk ve en önemli olan unsur tabii ki işlemcimizin soket yapısıdır. AM4 soket yapısına sahip olan bir işlemci için AM4 soketi bulunan bir anakartı tercih etmemiz gerekir. Bir diğer unsur ise kullanacağımız işlemcinin performansına göre anakart seçmektir. Üst düzey bir işlemcide giriş seviyesinde bir anakart kullanırsak işlemcinin performansını kısıtlarız ve sistemde darboğaza sebep oluruz. Bu yüzden anakartımızın ve işlemcimizin orantılı olduğuna dikkat etmeliyiz.

gigabyte z590 anakart islemci modartpc

İşlemcimizi ve anakartımızı seçtik, şimdi ise RAM kısmına bakalım. Kullanacağımız anakartı işlemci kısmında olduğu gibi RAM bölümündede orantılı seçmemiz gerekir. Eğer biz sistemimizde 3600 MHz ram kullanacaksak, anakartımızın da 3600 MHz ram desteği olduğundan emin olmalıyız. Aksi taktirde işlemci kısmında olduğu gibi anakartımız RAM performansını kısıtlayacaktır. 3000 MHz ram destekleyen anakarta 3600 MHz RAM takmak RAMlerin 3000 MHz’te çalışmasına ve düşük performans göstermesine sebep olur.
gigabyte z590 anakart ram temsili modartpc
Şimdi ise kasa kısmına gelelim. Anakartların belirli boyutları vardır. Eğer mATX boyutunda bir kasaya ATX form faktöründe bir anakart takmaya çalışırsanız anakart kasaya büyük gelir ve kasayı değiştirmek durumunda kalırsınız. Bu yüzden anakart boyutu her zaman göz önünde tutulmalı.
gigabyte z590 anakart corsair kasa temsili modartpc
Peki biz APU yani ekran kartı olmayan bir sistem toplayacaksak anakartta neye dikkat etmeliyiz? Eğer görüntüyü anakart üzerinden alacaksak anakartımızda onboard yani dahili ekran kartı desteği ve görüntü çıkışları olmalı (VGA, DVI, HDMI). Son olarak depolama birimi desteğine değinelim. Anakart üzerinde kullanacağımız depolama birimini anakartın desteklemesi gerekir. Yani SATA 3 bir HDD kullanmak için anakartımızın SATA 3 soket yapısına uygun olması gerekir. Y ada bir m.2 SSD takacaksak, anakartımızda bir M.2 soketi bulunmalıdır. İşlemcimizi destekleyen ve orantılı olan, RAM değerlerimizi destekleyen, kasa yapısına uygun olan ve gereksinimlerimizi karşılayan bir anakart seçtik. Şimdi Gigabyte Z590 Vision G modelini inceleyelim ve kimler için doğru bir anakart olduğuna bakalım.

gigabyte z590 anakart modartpc

Gigabyte Z590 Vision G İncelemesi

Bu model Gigabyte markasının 2021 yılında ürettiği, üzerinde LGA 1200 soket yapısını bulunduran Intel destekli bir anakart. Yani bu anakartı tercih edecek olanların başlıca LGA 1200 soket yapısına sahip bir işlemciyi (Yani 10. ve 11. Nesil bir Intel işlemciyi) kullanmaları gerekir. Anakart üzerinde DDR4 RAM yapısında 3200 MHz ve 128 GB RAM destekli toplamda 4 adet RAM slotuna sahip. Yani DDR4 yapısında 128 GBye kadar RAM tercih etmemiz gerekir. 4000 MHz RAM tercih etsek bile anakartımız 3200 MHz desteklediği için RAMlerimiz 3200 MHz değerinde çalışacaktır. 4 adet m.2 slotu ve 6 adet SATA 3 yuvası bulunduran Z590 Vision G modeli depolama yönünden oldukça zengin bir anakart. İçerisinde onboard bulunduran bu anakart dahili grafik birimi olan işlemciler ile ekran kartına gerek duymadan bize görüntü sağlayabiliyor. Anakart boyutu ATX olduğu için ATX boyutundaki kasalara montajı sorunsuz yapılabilir. Doğru anakart seçimi adı altında verdiğimiz bilgilere göre bu modeli inceledik. Detaylı bilgiler için buradan Gigabyte sayfasına erişebilirsiniz.

gigabyte z590 anakart ortam2 modartpc

Yazımızda Neler Vardı?

Bu yazımızda anakartın ne işe yaradığını, basitçe doğru anakart seçimini öğrendik. Buna ek olarak Gigabyte Z590 Vision G modeline kısaca göz gezdirdik. Sorularınızı yorumlarda belirtmeyi unutmayın. Diğer rehber yazılarımız için buraya tıklayabilirsiniz.

 

Benzer İçerikler
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
- Advertisment -

Most Popular