Ana SayfaHABERKRİPTO PARAEthereum Madenciliği Nedir?

Ethereum Madenciliği Nedir?

Günümüzde madencilik sürekli büyüyüp gelişen bir husus. Gelişmesiyle birlikte piyasada ekran kartı bulmakta zorlaştı ve ekran kartı arayan oyuncuları zor duruma düşürdü. Peki bitcoin’i bile gömeceği söylenen Ethereum madenciliği nedir? Gelin mümkün olduğunca sadeleştirerek bir göz atalım.

İlk defa Kuzey Amerika Bitcoin Konferansında kurucusu Vitalik Buterin tarafından tanıtımı yapılmış olan ve kendilerinin bile tahmin edemediği büyük bir ilgi gören Ethereum, dışarıdan bakıldığında bir “ altcoin ” gibi görünüyor olsa bile aslında diğer altcoinler ile kıyaslandığında çok daha fazla yenilik sunabilen bir sistem.

Şöyle kısaca açıklayacak olursak, Ethereum Projesi, ana güç kaynağı ETH (kripto para) olan bir işletim sistemi oluyor. Bitcoin’in blockchain mantığından esinlenilen Ethereum platformu, özel bir yazılım dili kullanılarak bu işletim sistemi üzerinde merkezi olmayan yazılım protokollerinin sağlanmasına imkan veriyor. Bu protokoller sayesinde aynı işletim sistemini paylaşan ve tek bir blockchain üzerinden kabul edilmiş anlaşmalar kullanılarak binlerce altcoin yaratmak mümkün olabilecek. Çoğu insan Ethereum’u bitcoin’in yeni hali olarak tanımlıyor.

Blockchain nedir?
Her para birimi gibi dijital para birimlerinin bir kaydının bulunması ve tutulması gerekiyor. İşte burada da blok zinciri dediğimiz şey devreye giriyor. Blok zinciri, basitçe hesap hareketlerinin kaydını temsil eden bir veri tabanı oluyor. Ethereum ve Bitcoin gibi dijital para sistemlerinde her hesap hareketi dijital olarak kayıt edilip imzalanıyor ve kimse bu kayda müdahale de bulunamıyor. Bu sayede hem kayıtların bulunduğu veri tabanı hemde bu kayıtların güvenliği sağlanıyor.

Benzer İçerikler
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
- Advertisment -

Most Popular