G.SKILL KM570 MX-RGB Mekanik Klavye İncelemesi 540

G.SKILL KM570 MX-RGB Mekanik Klavye İncelemesi

G.SKILL firması denildiğinde pek çoğumuzun aklına ram bellekler geliyor. Fakat şirket son zamanlarda çevre birimleri konusunda da, etkin bir rol almaya çalışıyor. Bundan neredeyse iki yıl önce çıkan G.SKILL KM780 piyasaya pek tutunamadı ve hayli de pahalı bir klavye idi. G.SKILL de daha uygun fiyatlı mekanik bir klavyeyi piyasaya sürmeye karar verdi. Gelin kendisine bir göz atalım.Klasik bir tasarıma sahip olan klavyenin  KM570 MX ve KM570 RGB olmak üzere iki farklı modeli bulunuyor. RGB modeli yukarıda gördüğünüz gibi rengarenk iken, MX modelinde ise sadece kırmızı renk bulunuyor. Klavye Cherry MX Brown switch ile geliyor. (Bana kalırsa en güzeli de brown switch tir.)  İki modeli birbirinden ayıran tek fark ise birinin RGB diğerinin ise LED ile donatılmış olması. KM570 MX 80 dolar dan satılırken KM570 RGB 99 dolardan satılıyor.

Klavyenin plastik gövdesi, çelik bir çerçeve ile kaplanmış. Ayrıca makro için de sağ üst tarafında 1 tane programlanabilir tuş barındırıyor. Diğer üç tuş ise ses açıp kapatmaya ya da sesi komple kapatıp açmaya yarıyor. Klasik tasarımına rağmen, G.Skill KM570, gelişmiş işlevler için bir miktar desteğe sahip. Bu özelliklere Fn tuş kombinasyonları aracılığıyla ulaşılıyor.

Fn tuşuyla birlikte kullanılan F1-F4 tuşları temel işletim sistemi uygulamalarını başlatıyor. F5, Windows tuşunu devre dışı bırakıp oyun modunun açılıp kapanmasını sağlıyor.  F6 tuşların yerini değiştiyor( wasd tuşlarını G.SKILL logosunun altındaki tuşlara taşıyor)  F9-F12 ise temel ortamı yani müzik,film vb uygulamaları durdurup tekrar başlatmanıza, ileri veya geri almanızı sağlıyor.

Aynı zamanda klavyede sadece kendi belirlediğiniz tuşların aydınlatılmasını sağlayabiliyorsunuz. Yani sadece “wasd,boşluk” tuşlarını aydınlatabilirsiniz. Bu tamamen sizin tercihinize kalmış. Ayrıca klavye, resimlerde belli olmasada oldukça uzun ve rahatça her tuşa erişebileceğiniz bir tasarıma sahip.

Plastik kapakları çıkarıldığında ise klavyenin oldukça kalın beyaz çelik bir tabanının bulunduğu görülüyor. (İstediğimiz kadar yumruk atabiliriz, vız gelir) Şahsen ben süslü bir tasarımdan ziyade, klasik ve sade tasarımları daha çok severim. Sadece MX modelinin tek renk olarak satılıyor olması dışında bana kalırsa eksik bir yanı yok. Ayrıca MX modelinin 80 dolar RGB modelinin ise 99 dolar fiyattan satıldığını tekrar hatırlamak isterim.

Gerçi ülkemizde RGB modeli ortalama 650 TL , MX modeli ise 500 Tl civarında.(yorum yok)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir