Gigabyte GeForce GTX 1650 Gaming OC 4G Ekran Kartı Detaylı Ön İnceleme

0
159

Gigabyte GeForce GTX 1650 Gaming OC 4G Ekran Kartı Detaylı Ön İnceleme

NVIDIA’nın RTX 20 Serisi kartları duyurulduğundan beri çoğu kullanıcı giriş seviye modelleri beklemekteydi. Bütçe dostu olan ve 1080p oyuncu kitlesini hedef alan Nvidia, 23 Nisan Salı günü GTX 1650’yi resmen tanıttı.
Tanıtımdan sonra marka üretimli kartlar ise gün yüzüne çıkmakla beraber neredeyse tüm dünya da stoklara girip satışa sunulmuş oldu.

 

Fiyat/Performans ürünleri ile gönüllere taht kuran Gigabyte ise en çok tercih edilebilecek olan GeForce GTX 1650 Gaming OC 4G Modeli ile karşımıza çıkıyor.
Gigabyte GeForce GTX 1650 serisi kartlarında toplamda 4 farklı model barındırıyor. Alttaki tablodan modellerin özelliklerine frekans hızlarına bakabilirsiniz.

 

NNIDIA’nın en çok satan GTX 1050 Ti ekran kartına kıyasla yine 4Gb boyuta sahip GDDR5 Bellek ve 128bit’lik Hafıza veriyolu barındırıyor. Fakat yeni GeForce GTX 1060, çekirdek saat hızlarında bellek veriyolunda ve cuda çekirdeğinde arttırım ile üst seviye iyileştirmeler ekleyerek net %30 oranında performans artışını kulanıcılara garantiliyor.

 

Aynı Fiyata %30 Daha Fazla Performans

Fiyat ve özellik bakımından Nvidia GTX 1050 Ti ile kıyasladığımız GTX 1650 ekran kartında öne çıkan farklar ise sırasıyla,
Bellek bant genişliği 112 GB/saniye’den 128 GB/sn çıkarılmış.
Bellek saat hızlarında GTX 1050 Ti 70008 Mhz iken 1650 modelinde 8000 Mhz’e yükseltildiğini görebilirsiniz.
Çekirdek saat hızlarında 1050 Ti ile arasında referans oranlarında ortalama 350 Mhz’lik fark söz konusu. Ayrıca GTX 1650 ekran kartının Referans saat hızı 1665 Mhz  iken Gigabyte Gaming OC modelinde hız aşırtma ile 1815 Mhz çekirdek saat hızlarında bu kartı kullanıcılara sunuyor. Bu noktada 1050 Ti ile kıyasladığımızda kartın OC potansiyelinin oldukça iyi olduğunu da belirtebilirim ki her iki kartta 75 Watt TDP değerine sahip.

Ayrıca NVIDIA GTX 1650 modelinde 896 CUDA çekirdeği barındıryor. Hem frekans hem çekirdek hızlarındaki artışı CUDA çekirdeklerindeki artışla birleştirdiğimizde yeni GTX 1650’nin sadece oyun değil orta çaplı video edit veya photoshop işlemlerinde de fazlasıyla kullanıcıları tatmin edeceği ortada.
Alttaki tablodan GTX 1050 Ti ile GTX 1650 arasındaki belli kıyaslamalara bakabilirsiniz.

 

Alternatif Eğirme ile Yenilikçi Soğutma

100mm boyutunda 2 adet Özel tasarıma sahip eğimli yapısı ile maksimum hava akışı sağlayan GIGABYTE patentli WINDFORCE fanlar “Alternate Spinning” adına sahip.
Açılımı ise “Alternatif Eğirme”. Bu yapı yan yana duran birbirine bitişik fanları farklı yönde (birbirine zıt) çevirerek oluşan türbülanslı hava akışını yok ediyor. Ekran kartındaki Soğutma (Heatsink) Bloğuna daha fazla ve stabil bir şekilde hava akışı ile statik basınç sağlayarak üstün soğutma performansı sağlanmış oluyor.

 

Gigabyte GTX 1650 Gaming OC ekran kartında Termal iletkenliği yüksek 2 adet ısı borusuna yer vermiş. Bu ısı emici borular tamamiyle %100 bakır malzemeden ve doğrudan yüzeye temas edecek şekilde yapılandırılmış.
Bakır boru GPU yüzeyine direk temas ederken VRAM ve MOSFET’lere doğru uzatılarak bu bölgelerde de hızlı soğutma sağlanmış. Bakır borularda oluşan ısıyı hızlıca transfer etmek içinse geniş yüzeye sahip büyük alüminyum plaka tercih edilmiş.

 

Sağlam Güçlü ve Serin

Referans modelde 2+1 faz tasarımı mevcutken Gigabyte GTX 1650 Gaming OC kartında 3+1 faz tasarımlı yapı bulunuyor. Ultra Durable olarak adlandırdığı çift katmanlı ve daha kalın PCB tasarımı, aşırı yük aşırı sıcaklık voltaj dengeleme gibi korumalarla beraber dayanıklı Ferrit şok bobinler ve Solid kapasitörler kullanarak mükemmel performansta daha uzun bir sistem kullanım ömrü sağlıyor.
Ayrıca soğutmaya katkı sağlamakla beraber hem kartı korumak hemde görsel oluşturmak amaçlı Full Cover diye adlandırdığımız bir arka plaka (backplate) kapağı da mevcut.

 

6 Pinli PCI-Express güç girişi karta gerekli voltajı yeterli seviyede sağlayabiliyor. 75 Watt gibi düşük bir güç tüketimine de sahip olması ile uygun fiyatlı ve performanslı sistemler kurmak isteyen kullanıcılar için biçilmiş kaftan haline geliyor.
3 Adet HDMI 2.0b ve 1 adet DisplayPort 1.4 görüntü çıkışları ile  1080p çözünürlükte 240hz tazeleme oranına sahip monitörlere yönelmenize olanak sağlarken 2K ve 4K çözümlerinde de sizleri kısıtlamıyor. Tabiki performans açısından bu kartın Full HD 1080p için daha uygun olduğunu da sizlere belirteyim.

 

AORUS Engine ve RGB Fusion Desteği

Gigabyte RGB Fusion 2.0 yazılımı ile diğer AORUS cihazlarla senkronize edip 16.7M renk gamutuna sahip özelleştirilebilir led pixellerine sayısız ışık efekti atayabilirsiniz. Güçlü yapısı ve sağlam donanımları ile dilerseniz oyun gereksinimlerinize göre AORUS ENGINE yazılımı üzerinden saat hızı, voltaj, fan performansı ve güç değerlerine gerçek zamanlı OC (OverClock) uygulayarak GTX 1650 kartında performansta sınırları zorlamak sizlere kalmış.

 

Günümüzde GTX 1050 Ti kartların fiyatlarını düşündüğümüzde sadece 20$ lık fiyat farkı ile GeForce GTX 1650’nin daha çok tercih edileceğine kesin gözüyle bakıyorum. Yüksek performans artışından dolayı GTX 1650 modelinde Gigabyte’ın Gaming OC kartı gibi kaliteli soğutuculara sahip olan modelleri tercih etmenizde yarar var deyip makale burada son veriyorum.

GTX 1650 Gaming OC ekran kartı şuan İTOPYA stoklarında mevcut. Dilerseniz alttaki linkten hızlıca ulaşabilirsiniz. Ve sınırlı süre için Fortnite 2000 V-Papel ve erkek Fortnite Counterattack Set hediyesi de bulunuyor 🙂
GIGABYTE GeForce GTX 1650 GAMING OC 4GB GDDR5 128Bit DX12 Nvidia Ekran Kartı
Gigabyte GeForce GTX 1650 Gaming OC ekran kartında atladığım veya değinmek istediğiniz yada Nvidia GTX 1650 kartları için olan düşünceleriniz varsa yorumlarda belirtebilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here