Ana SayfaHABERGÜNDEMGoogle Hasta Verilerini Toplamaya Hazırlanıyor

Google Hasta Verilerini Toplamaya Hazırlanıyor

İnternet servisleri ile öne çıkan Google, yeni anlaşması ile sağlık hizmetlerine de dahil olacak. Duyurulan anlaşma neticesinde Google hasta verilerini toplayacak. Bu sayede ise yeni araştırmalar ve sosyolojik olaylara karşı olası senaryolar araştırılacak.

Google Hasta Verilerini Derleyecek

Geçtiğimiz günlerde yapılan açıklamaya göre Google, Amerika’da yer alan bir hastane zinciri ile anlaşma yaptı. Yapılan anlaşma ile Google, HCA Healthcare hastanelerinin sahip olduğu geçmiş ve güncel hasta kayıtlarına erişebilecek. Bu sayede hastaların verilerinin analiz edilmesinin önü açılmakta. Nitekim son 10 yıldır Google şirketinin sağlık hizmetleri yönünde araştırmalar yapmak için çabaladığı da haberlerde geçmekteydi. Fakat resmi olarak hasta kayıtlarının sunulduğu ilk anlaşma HCA Healthcare hastaneleri ile yapılmış oldu.

google amerika hasta verileri toplayacak 27521
Google hasta verileri toplayacak.

Google hasta verilerinin toplanması anlaşması ile sağlık araştırmalarına hız kazandırılması hedeflenmektedir. Nitekim birçok kez denenen verilerin derlenmesi araştırmalar için problem oluşturmaktadır. Hem gizlilik ihlalleri hem de verilerin güvenli kaynaklardan toplanması ise araştırmalar açısından gerek şart olarak görülmektedir. Bu bağlamda ise resmi kaynaklardan bilgi edinilebilmesi birçok kişi tarafından talep edilmektedir. Fakat veri gizliliği konularında şüphelerin olması bu konuda adım atılmasını uzun yıllardan beri engellemekteydi. Google’ın Amerika’da yaptığı bu anlaşma ise artık hasta verilerinin toplanmasının önünü açan emsal bir karar niteliğindedir.

Hasta Verileri Neden Toplanıyor?

Hasta verilerinin toplanması birçok kişi tarafından endişe ile karşılanmaktadır. Ancak verilerin derlenmesi sağlık hizmetlerinin geliştirilmesi için önemli görülmektedir. Özellikle yeni hekimler ve spesifik araştırmalar için hasta & hastalık kayıtlarına ihtiyaç duyulmaktadır. Nitekim hastane tarafından geçmiş ve günümüz verilerinin toplanması ile hastalıklara farklı yaklaşımlar geliştirilmeye çalışılmaktadır. Komplo teorileri arasında ise insanların verilerinin saklanması ve kayıtlarının tutulması ile hak ihlalleri yapılacağı yer almaktadır. Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ – “WHO”) gizlilik ihlalleri konusunda koruyucu bir tutuma sahip olsa da özel anlaşmalar bu konuda açık kapı bırakılmasına neden olmaktadır.

google hasta verileri
Google Cloud hasta verilerini araştırmacılara açıyor. Algoritma ile hastalıklara yaklaşım çeşitlendirilecek.

Google Cloud Platform Hizmetlerine Gelişme

Bulut sistemler ve makineler arasındaki (IoT) birçok bağlantı için Google sistemleri tercih edilmektedir. Özellikle Google Cloud kütüphanesinde yer alan kaynaklardan sağlanan API servisleri ile kurumsal veya özel hizmetler sağlanabilmektedir. Genellikle ajanslar ve topluluk yöneticileri için sunulan bu servisler ise zaman içerisinde geliştirilerek çeşitlik kazandırılmaktadır. HCA Healthcare hastanelerinden edinilen bilgiler ile milyonlarca hastanın verileri algoritmaya tanıtılacak. Bu algoritmaların istatistik ve araştırma verilerinde kullanılması ise tamamen yapay zeka destekli olarak sağlanacak.

Google Hasta Verilerine Gizlilik Şartı İle Erişecek

Google hasta kayıtlarına erişecek olsa bile tam anlamıyla kimlik verilerine erişemeyecek. Nitekim verilerin derlenmesi konusunda hasta şikayetleri, tanı, tedavi, bulgular listelemede yer alacak. Fakat kimlik bilgilerini afişe edecek veriler ise Google’a sunulmayacak. Bu sayede geçmişte de hastane verilerini toplama girişimi olan Google’a belirli sınırlar kazandırılması sağlanacak. Ayrıca “Google kimlik verilerini elde edecek mi?” sorusuna yanıt arayan kişilere ise hastane sorumlusu tarafınca açıklama yapıldı. Google hastanelerden edinilen bilgilerin yalnızca belirli bir kısmına erişebilecek. Özellikle talebe yönelik verilerin data üzerinden çağırılması ile araştırmaya özgü hasta kayıtları edinilecek. Bu sayede hasta verilerinin ihtiyaç duyulan kısmı yığın olarak elde edilmiş olacak.

Bir önceki yazımız olan Google Kendi Mobil İşlemcisini Yapıyor! yazımızı okuyabilirsiniz. Ayrıca daha fazla güncel içerik için Haber kategorimizi ziyaret edebilirsiniz.

4bcb1f062cabfeebebd85a3cb12c7d8f
Battal Hasan Yılmazhttps://www.modartpc.com/
Merhaba, ben Battal Yılmaz. 25 Yaşımdayım ve Tıp Fakültesi öğrencisiyim. Aktif olarak sürdürdüğüm yazarlık çalışmalarımı artık ModArtPC bünyesinde devam ettirmekteyim.
Benzer İçerikler
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
- Advertisment -

Most Popular