Görüntü Kabloları Hakkında Bilinmesi Gereken Her şey 0 780

Görüntü Kabloları Hakkında Bilinmesi Gereken Her şey

Kablolar aslında pek çoğumuz için pek dikkat edilmeyen bir konu. Öyle ki gidip kafamıza göre bir hdmı aldığımızda karşımıza bir takım problemler çıkabiliyor maalesef. Fakat sizleri temin ederim bu makaleyi okuduktan sonra kafanızdaki bütün soru işaretlerini gidermiş olacaksınız. Görüntü kabloları yani HDMI, Display Port, Dvı-d, vga kablolarının çeşitleri, bu çeşitlerin bünyesinde barındırdığı özellikleri en ince ayrıntısına kadar öğreneceğiz. 🙂

DisplayPort

2006 yılında çıkan ilk DisplayPort (1.0), 8,64 GBit/s (ilk çıkan HDMI’dan neredeyse iki kat fazla) bant genişliğini 2 metreye kadar kablolarla sağlayabiliyordu. Fakat bundan 1 yıl sonra Displayport 1.1 versiyonu ile fiber optik kablo desteği eklendi ve HDMI ile DVI da bulunan  HDCP içerik koruması desteği de eklenmiştir. 2009 yılında kullanıma sunulan DisplayPort 1.2 ile, iletişim kapasitesi iki katına çıkartılarak 17,28 GBit/s seviyesine ulaştırıldı. Bu sayede HDMI’dan daha yüksek iletişim kapasitesine ve çözünürlük desteğine erişebilen DisplayPort, 1.2 standardıyla birlikte xvYCC renk paleti desteğine de kavuştu. (HDMI 2.0’a kadar) DisplayPort’un son ayrıcalığı ise sahip olduğu yedek iletişim kanalıdır. 720 Mb/s aktarım hızını destekleyen bu kanal, mikrofon veya USB girişlerini destekleyebilmektedir.

Displayport ile fiber optik kablolar ile 15 metreye kadar görüntü sağlanabilir. Fakat bakır kablolar üzerinden kullanıldığında ise, bu mesafe 3 metre ile sınırlı kalıyor.

HDMI

HDMI kablolar günümüzde en popüler olarak kullanılan kablo çeşidi. Basitçe anlatmak gerekirse, ses ve görüntü aktarabilen dijital bir görüntü kablosu.( çok basit oldu 🙂 )

HDMI kabloların birden fazla versiyonu bulunmaktadır. HDMI 1.0,HDMI 1.1,HDMI 1.2,HDMI 1.3  kablolarının aktarım hızlarını aşağıdaki listede görebilirsiniz. Bu kablolarla 4k çözünürlüğe ulaşamazsınız. Fakat HDMI 1.4, HDMI  1.4a, HDMI 2 ve 2a HDMI kabloları içerisinde en yüksek düzeyde aktarım sağlayan ve  4K × 2K çözünürlük, Audio return channel (ARC), Stereoscopic 3D over HDMI ve Ethernet kanalı özelliğini destekleyen modelleri bulunmaktadır. Tabi bu özellikleri sahip kabloları satın almanın bedeli de haliyle daha fazla oluyor. (HDMI 2.1’e ayrı bir makalede  değineceğim.)

 HDMI ÇEŞİTLERİ

  • HDMI 1.0 = 4,95 GBit/s Aktarım Hızı
  • HDMI 1.1 = 4,95 GBit/s, 10 GBit/s Aktarım Hızı
  • HDMI 1.2 = 4,95 GBit/s, 10 GBit/s Aktarım Hızı
  • HDMI 1.3 = 10,2 GBit/s Aktarım Hızı
  • HDMI 1.4 = 10,2 GBit/s Aktarım Hızı
  • HDMI 2.0 = 18 GBit/s Aktarım Hızı
  • HDMI 2.1 = 48 GBit/s Aktarım Hızı

HDMI Kabloları Çeşitli Tiplere Ayrılmaktadır. Bunlar TİP A,TİP B,TİP C, TİP D ve TİP E‘dir. Şekilde görüldüğü gibi Tip-A konnektör 19 pinlidir. En çok kullanılan HDMI kablo Tip-A dır ve yaygın olarak kullanılır. Tip-B ise daha yüksek 2k, 4k çözünürlükleri destekler

ve 29 pin’lidir. Tip-C ve Tip D taşınabilir cihazlar için tasarlanmıştır. Oldukça küçük yapıda olmalarıyla Tip D konnektör akıllı telefonlara uyumludur. Tip E ise otomotiv donanımlarına kullanılan bir HDMI çeşididir.

Bugün 50 metre uzunluğunda HDMI kablolar bulmanız mümkün. Fakat eğer (HDMI 1.0,HDMI 1.1,HDMI 1.2,HDMI 1.3,HDMI 1.4) modellerinden birisi ile 50 metrelik bir kablo tercih ederseniz 15 metreden sonra görüntüde bozulmalar meydana geliyor. Bu yüzden böyle bir uzunluk için minimum HDMI 2.0 tercih etmeniz sizin yararınıza olacaktır.( Tabi bu görüntü bozulmasını en aza indirgemek için. Bozulmaması pek mümkün değil anlayacağınız)

NOT: Dikkat etmeniz gereken bir husus daha var bu da televizyonunuz/monitörünüzün üzerinde bulunan HDMI yuvasının hangi modeli desteklediğidir. Farz-ı misal HDMI yuvanız 1.4 sürümünü destekliyor ise, HDMI 2.0 modelini kullanmanızın hiç bir faydası olmayacaktır.

Displayport mu tercih etmeliyim, yoksa HDMI mı ?

Displayport’un HDMI’a karşı tek avantajı, tek bir kablo ile çoklu monitör desteği sunması(gerekli aparatı ile), bant genişliği açısından bakacak olursak HDMI,2.0 ile Displayport 1.2 arasında yine pek fark eden bir durum yok. Fakat dikkat etmeniz gereken en önemli nokta mesafedir. HDMI kabloların 15 metreye kadar görüntüyü sıkıntısız bir biçimde ulaştırabildiğini yukarıda anlattım. Eğer uzun bir mesafeye erişmek istiyorsanız, tercih etmeniz gereken kablo HDMI olmalı. Fakat mesafelik bir durum yok diyorsanız Displayport’un da bir avantajı mevcut. O da Günümüz monitörlerinin FreeSync ve G-Sync teknolojilerini Displayport üzerinden verdiği gerçeğidir.

Özetlemek gerekirse. Uzun bir mesafe söz konusu ise HDMI’dan başka bir seçeneğiniz yok. Fakat mesafe söz konusu değilse Displayport’u tercih etmek sizin yararınıza olacaktır.

DVI

Dvı-d nin üç ana çeşidi mevcut ancak bunların en önemlileri Dvı-d tek bağlantı ve Dvı-d çift bağlantı. Tek bağlantı temel olarak bir HDMI sinyalinin video kısmı ile aynıdır 1.65 GBit/s aktarım hızı sunar. Çift bağlantılı ise 2 GBit/s aktarım hızı sunuyor. 1080p çözünürlükte 15 metreye kadar çalışabilirler. Fakat 2k çözünürlük istiyorsanız maksimum 5 metreye kadar kullanılabiliyorlar, buna ek olarak 2k görüntü istiyorsanız çift bağlantısı bil Dvı-d bağlantısına ihtiyacınız olduğunu ekleyelim. Eğer 5 metreden uzun bir kablo kullanırsanız görüntünüz otomatik olarak 1080p ye düşecektir.

VGA

Eğer bir VGA girişine sahipseniz, ekranınızda alacağınız görüntü kullandığınız kablonun kalitesiyle doğru orantılı olacaktır. Kendisi 3 kanallı, 15 pinli bir yapıya sahiptir. Kısa Bir VGA kablosu(2 ila 3 metre) ile 1920×1080 piksel kalitesinde görüntü almanız mümkün, fakat uzun bir VGA kablosu 1024×768 çözünürlüğünde 75 metreye kadar kullanılabilir.

ÇEVİRİCİ ALIRKEN DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLER

Her ne kadar Hdmı ile Displayport günümüzde bir standart olarak kabul edilmiş olsa da, hala daha Vga görüntü çıkışı bulunan monitöre sahip kullanıcılar var. Fakat yeni nesil ekran kartlarında bir Vga çıkış bulunmuyor. Bu sebepten dolayı, dönüştürücü kablolar piyasaya sürüldü. Peki böyle bir durumda ne yapmanız gerekiyor.

Aslında çok basit. HDMI’dan VGA’ya Aktif çevirici satın almalısınız, ya da aynı şekilde Displayport’tan VGA’ya. Yalnız Displayport kablosunun en az 1.1 versiyonu olmalı. Ondan önceki 1.0 versiyonunda böyle bir destek söz konusu değil.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir