Huawei Matebook X Pro (2018) 0 468

Huawei Matebook X Pro (2018)

Huawei bu sene Barselona da düzenlenen Mobil Dünya Kongresinde bir telefon tanıtamadı fakat boş ta geçmedi. Yeni laptobu olan Matebook X pro’yu biz kullanıcıların beğenisine sundular ve şahsi fikrime göre iş amaçlı kullanımlar için gerçekten değerlendirilebilir bir cihaz olduğunu söyleyebilirim. Gelin bakalım Matebook X Pro biz kullanıcılara neler sunuyor.

Matebook X Pro Özellikleri

Öncelikle laptop’u satın alırken özelleştirme seçeneğine sahip olabileceksiniz. Yani daha güçlü bir işlemci ya da ekran kartı ilave edilmiş bir model, daha fazla ram, daha fazla ssd kapasitesi gibi tamamen bütçeniz doğrultusunda karar verebileceğiniz bir seçenek biz kullanıcılara sunulmuş. Ben en güçlü donanımları ele alacağım, fakat aşağıda vereceğim listeden diğer donanım seçeneklerini de görmeniz mümkün.

Güçlü olan model gücünü Intel Core i7-8550U işlemciden alıyor. Grafik birimi olarak Nvidia GeForce MX150 ekran kartı tercih edilmiş, bellek konusunda ise artık günümüzde bir standart haline gelmesi gereken 16 Gb ddr3 Ram desteğine sahip olan laptop, depolama kısmında ise 512 Gb ssd barındırıyor. Bünyesinde herhangi bir hdd bulunmadığını da ekleyeyim.(Zaten bu bir oyun laptobu değil onu da tekrar hatırlatmakta fayda var)

Ekran kısmında ise Huawei Matebook X pro 13.9 inç IPS 3K yani 3000×2000  çözünürlüğe sahip dokunmatik bir ekran ile geliyor. Bu ekran 450 nits parlaklık değerine ve 1500:1 kontrast oranına sahip. İlaveten ekranda 4.4mm çerçeve bulunuyor.

Şimdi ise gelelim bilgisayarın bizlere sunduğu özelliklere. Huawei, Matebook X Pro’nun ekran çerçevesini minimize etmek için kamerayı klavyeye konumlandırmış. Aslında çokta güzel olmuş çünkü açılıp kapanabiliyor bu kamera. (Bant derdine son.) Ayrıca alttan aydınlatmaya sahip olan klavye sıvı geçirmez bir şekilde tasarlanmış. Bunlara ek olarak güç tuşunda bir parmak izi sensörü de bulunuyor.

Huawei ses konusunda da oldukça iddialı olacak ki Matebook x Pro da Dolby Atmos sertifikalı dört adet hoparlör bulunuyor. Fakat bu hoparlörlerin iki tanesi bas, diğer ikisi ise yüksek ses odaklı çalışıyor. Hoparlörlerin oluşturacağı titreşimi minimize etmek adına ise çift süspansiyonlu bir sistem kullanılmış.

Bağlantı için ise Matebook x Pro’nun sağ tarafında bir adet  USB 3.0 Tip-A portu, solunda ise iki adet  USB Tip-C portu, 3.5 mm jak girişi bulunuyor.

İlaveten 360 derece ses kaydı için 4 adet mikrofon da eklenmiş.

Bir önceki modelin pil konusundaki başarısızlığının tam giderilip giderilmediği hakkında net bir bilgi vermeyen Huawei bu model üzerinde 57,4 Wh kapasiteye sahip bir pil kullanmış. Bu pil ile %15 daha fazla verimlilik olduğunu iddia eden firma laptobun kutusunda verilen USB-C hızlı şarj cihazının yarım saatlik bir şarj süresinden sonra 6 saat boyunca “hafif kullanım” sunacağını iddia ediyor.

Cihazın en kalın noktası 15,24 mm, en ince noktası da 5.08 mm olarak ifade edildi. Ağırlı ise 1.3 kg. Fiyat konusunda ise en güçlü modelin 1899 euro, en zayıf modelin ise 1499 euro gibi bir fiyattan raflardaki yerini alacağı söyleniyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir