Ana SayfaHABEROTOMOTİVİkinci El Araca da Vergi Geliyor !

İkinci El Araca da Vergi Geliyor !

Bildiğiniz gibi 2020 yılında sıfır araç fiyatları müthiş artış göstermişti. Bunun sebebi olarak pandemiye bağlı olarak üretim maliyetlerinin artması ve tedarik sıkıntılarının yaşanması olarak gösterildi. Durum böyle olunca da sıfır araç almaya bütçesi yetmeyen kişiler, ikinci el araçlara yöneldi. Bu durum ikinci el araçlara olan talepte de bir yoğunluk oluşturdu, bu talep sonucunda ikinci el araç fiyatları da sıfır araçlar gibi çok büyük artış gösterdi.

Sözcü gazetesinin haberine göre, ikinci el araçların alım satımından binde 5 oranında vergi alınması için harekete geçti. Hazırlanan yeni yasa taslağında ilgili madde ise şu şekilde yer aldı; ‘2918 sayılı Karayolları Trafik Kanunu’nun 20’nci maddesinin birinci fıkrasının (d) bendi kapsamında, tescil edilmiş araçların ilk tescilinden sonraki birinci satış ve devir işlemlerinde alım satım bedeli üzerinden binde 5

ikinci el araba fiyatlari ModART Pc

Hazırlanan yasa taslağının kısa süre içerisinde TBMM’den geçeceği iddia ediliyor. Vergiden kaçınma adına da önlemler alınıyor. Böylece fiyatı düşük gösterip vergiden kaçma taktiğinin de önüne geçilmek amaçlanıyor.

İkinci el araç piyasalarının durgun geçtiği şu dönemde, eğer bu iddia doğruysa 2. el piyasaların da yeniden hareketleneceği bekleniyor.

Benzer İçerikler
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
- Advertisment -

Most Popular