Ana SayfaHABERTEKNOLOJİ/BİLİMİlk Kafa Nakli 'Yakın' Kadavra Üzerinde Deney Başarılı Oldu

İlk Kafa Nakli ‘Yakın’ Kadavra Üzerinde Deney Başarılı Oldu

İlk Kafa Nakli ‘Yakın’

İlk Kafa Nakli ‘Yakın’ Kadavra Üzerinde Deney Başarılı Oldu
İtalyan Profesör Sergio Canavero, hedefi olan kafa naklini gerçekleştirmek için ilk adımları attı. Çin’de gerçekleşen 18 saatlik bir operasyon sonucunda bir kadavranın kopuk başının omurga, sinirler ve kan damarları ile bağlamayı başardığını duyurdu.

Prof. Canavero yaşayan bir insan üzerinde ilk kafa nakli deneyinin ‘yakında’ yapılacağını duyurdu.
Avusturya’nın başkenti Viyana’da basın toplantısı düzenleyen ‘Turin Advanced Neuromodulation Group’ Direktörü Profesör Canavero, Çin’de 18 saat süren bir operasyon sonucunda doktorların bir kadavranın kopuk başını omurga, sinirler ve kan damarları ile bağlamayı başardığını söyledi.

İngiliz The Telegraph gazetesinin aktardığına göre, Harbin University of Science and Technology (Harbin Tıp ve Teknoloji Universitesin)’de yapılan operasyonun yaşayan insanlar üzerinde ilk kafa naklini gerçekleştirmeye çok yaklaştırdığını vurgulayan Canavero ilk deneyin ‘yakında’ yapılacağını açıkladı.

Çin’de yapılan operasyon’da ekibin başında geçen sene başarılı bir şekilde canlı bir maymunun üzerinde kafa deneyi başarıyla gerçekleştiren Çinli Dr.Xiaoping Ren’in olduğu kamuoyuna duyuruldu.

Yaptığı operasyonla ilgili ayrıntıları birkaç gün için de açıklayacağını duyuran Profesör Canavero ‘İnsan Kadavrası üzerindeki ilk kafa nakli operasyonu yapıldığını ve bir sonraki aşama da beyin ölümü gerçekleşmiş organ bağışçıları üzerin de yapılacak kafa değişimi’ açıklaması yaptı.
Canavero ‘Bu da yakında gerçekleşecek resmi kafa nakli öncesindeki son adım’ ifadelerini kullandı.
İlk kafa nakli operasyonu bir Çinli insan üzerin de yapılabilir.

Canavero, 2015’te iki yıl için de canlı bir insanın kafa nakli operasyonu için hazır olduğunu duyurduğun da Dünyayı şoke etmişti.

Ardın dan Spinal Müsküler Atrofi yani (SMA) hastası Rus Bilgisayar Bilimcisi Valeri Spridonov ilk kafa nakli hastası olmak için gönüllü olan ilk kişi olduğunu duyurmuş tu.
İlk kafa nakli yapılacak olan insanın ise bir Çinli olmasın da karar vermişti.
Çünkü Çinli bir bağışçının bulunmasının daha yüksek bir ihtimal arasında olduğunu belirtilmişti.
Daha sonra şu açıklamayı yapan Profesör Canavero ayrıca ‘çok sayıda’ kişinin bu kafa nakli operasyonu için gönüllü olduğunu da söyledi.

Profesör Canavero basın toplantısın da şu ifadeleri kullandı:

Çok uzun zamandır doğa bize kurallarını dayattı. Doğduk, büyüdük, yaşlandık ve öldük.
Milyonlarca yılda insan evrim geçirdi ve şu ana kadar 100 Milyar insan hayatını kaybetti. Bu geniş çaplı bir soykırım. Artık kaderimizi elimize alacağımız yeni bir çağ’a girdik bu herşeyi değiştirecek sizi her boyutta değiştirecek.’ diye açıklamada bulundu.

Bu kafa nakli deneyi hakkın da düşüncelerinizi yazabilirsiniz.

Benzer İçerikler
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
- Advertisment -

Most Popular