Intel, Kurumsal hataların bulunduğu İntel tabanlı Bilgisayarları düzeltmek için haftaya Patch geleceğini duyurdu! 533

Intel, Kurumsal hataların bulunduğu İntel tabanlı Bilgisayarları düzeltmek için haftaya Patch geleceğini duyurdu !

PC sağlayıcıları önümüzdeki hafta dizüstü bilgisayarlar da dahil olmak üzere bazı Intel tabanlı iş sistemlerinde bulunan ciddi bir güvenlik açığını giderecek ve bunları kesmeyi kolaylaştıran Patch’ler çıkarmaya başlayacak.

Intel, müşterilerine sistemlerini güvence altına almaya yönelik adımlar atmaya çağıran yeni bir uyarı yayınladı.

Yonga üreticisi, BT yöneticilerine ve kullanıcılarına, sahip oldukları bir makinenin güvenlik açığı olup olmadığını keşfetmesine yardımcı olan indirilebilir bir araç da piyasaya sürdü.

Buna ek olarak, Fujitsu, HP ve Lenovo gibi satıcılar, hangi ürünlerin etkilenip etkilenmediğini ve Patch’lerin ne zaman açılacağını listeledi.

Ürünler, Lenovo ThinkPad hattı ve HP EliteBook serisinin dizüstü bilgisayarlarını, sunucuları ve masaüstlerini içeriyor. Patch’lerin  bazıları haziran ayında gelecek.

Son sekiz yıldan beri Intel tabanlı firmware’de bulunan kurumsal yönetim özelliklerini kullanan bilgisayarlar bu hataya neden olacak.

Özellikle, güvenlik açığı Geçmişteki Intel Etkin Yönetim Teknolojisi, Intel Küçük İşletme Teknolojisi ve Intel Standart Yönetilebilirliklerinde bulunur.

Güvenlik açığı, ancak bu hatalar ortaya çıkarılan güvenlik şirketi Embedi’ye göre, bu özelliklerin etkinleştirilmesi durumunda istismar edilebilir.

Bu kurumsal özellikler, işletmelerin perakende satış sistemleri, dijital işaretler ve bilgisayarlar da dahil olmak üzere bağlı bilgisayarların büyük filolarını uzaktan yönetmelerine, izlemelerine ve onarmalarına yardımcı olmak için tasarlandı.

Bununla birlikte, Intel’in donanım hatası, hacker’ın uzaktan yönetim teknolojilerini kullanan PC’leri ve cihazları devralmasına izin verebileceğini belirtti.

Intel, Mart ayında bir güvenlik ürün sağlayıcısı olan Embedi’deki bir araştırmacının güvenlik açığını öğrendi.

Embedi, cuma günü, Intel aygıt yazılımı hatasıyla ilgili daha teknik ayrıntılar yayınladı ve bir makinenin fare ve klavyesini uzaktan denetlemek ve hatta bilgisayarı açmak ya da kapatmak için kullanılabileceğini söyledi.

Embedi; “Yani, uzaktan yükleyebilir, herhangi bir programı hedef sisteme uygulayabilirsiniz” dedi.

Embedi; “Güvenlik açığı, makinenin kimlik doğrulama süreçlerini de atlatıyor, bu nedenle parola bilgisi gerekmiyor.”

Düzeltme eki kullanılabilir duruma gelene kadar Intel, kullanıcıları tehdide karşı geçici düzeltmeler uygulamak için öneriyor. Kullanıcılar ayrıca Intel’in müşteri desteğine başvurabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir