Ana SayfaDONANIMPC BİLEŞENLERİIntel 500 Serisi Anakartlar Önümüzdeki Ay Çıkıyor Mu?

Intel 500 Serisi Anakartlar Önümüzdeki Ay Çıkıyor Mu?

Birkaç ay önce, Intel’in yeni Rocket Lake-S serisi işlemcileri için geliştirilmiş olan 500 serisi anakartların 2021’in başlarındaki bir zaman diliminde piyasaya sürüleceğine dair bir takım söylentiler olmuştu. Videocardz aracılığıyla gerçekleşen bu sızıntının ardından, bunun önümüzdeki ay gerçekleşeceğine dair söylemlerde bulunmak hiçte zor değil.

Neden mi? Çünkü Intel’e yakın olan kaynaklar, yeni 500 serisi anakartların (Z590/B560/H510) resmi olarak 11 Ocak’ta piyasaya sürüleceğini öne sürüyorlar. “Tesadüfen” bu tarih, Intel’in CES 2021 açılış konuşmasını yapacağı bir gün olacak.

500 Serisi Anakartlar!
Bu söylentilerin belki de en ilginç tarafı, bu sızıntıları yayan kaynağın anakartların duyurusunun yapılacağı aynı gün içinde 500 serisi anakartların da piyasaya sürüleceğini iddia etmesi. Eğer tüm bu söylentiler doğru ise, şu anda MSI, Asus, Gigabyte gibi büyük anakart üreticilerinin arasında kıyasıya bir rekabet var demektir. Bu da demek oluyor ki serinin en güçlü çipsetinin kullanıldığı Z590 anakartlar alanında markalar arasında büyük bir rekabet oluşacak. Rekabet ise her zaman son kullanıcının işine gelir. Hem fazladan özellikler eklenir, hem de fiyatlar daha uygun olur.

Rocket Lake-S İşlemciler!
Sizlere daha önce bu makalede de bahsettiğimiz gibi 2021’in ilk çeyreğinde piyasaya sürülmesi planlanan Rocket Lake-S işlemciler Cypress Cove çekirdek mimarisini kullanmalarının yanısıra, 20 adet PCIe CPU şeridi sayesinde PCIe 4.0 standardını destekleyecek. Ayrıca Intel’in Xe-LP dahili grafik birimine sahip olan bu işlemci serisi, halihazırda piyasada olan 400 serisi anakartlarda ve yeni çıkacak olan 500 serisi anakartlarda uyumlu çalışabilecek. Unutmadan LGA1200 soketine uyumlu bir formda geleceğini de belirtmekte fayda var.

Tüm bu söylentilerin, sızıntıların ne kadar doğru olduğunu görmemiz için CES 2021’in tarihini bekleyip Intel’i göz kırpmadan izlememiz gerecek…

Benzer İçerikler
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
- Advertisment -

Most Popular