Ana SayfaHABERGÜNDEMKariyet.net'in Binlerce Üyesinin Verisi Çalındı!

Kariyet.net’in Binlerce Üyesinin Verisi Çalındı!

10 Ağustos 2020’de Kariyer.net binlerce kullanıcısının verilerinin çalındığını açıkladı. Bu hırsızlık aynı gün Kişisel Verileri Koruma Kurumu’na bildirildi.

Kişisel Verileri Koruma Kurumu, yaptığı açıklamada bu rakamın 50.000 kişi olduğunu belirtti. Kişisel Verileri Koruma Kurumu tarafından yapılan açıklamada;

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu, veri güvenliğine ilişkin yükümlülükler başlıklı 12. maddesinin 5. fıkrasında “İşlenen kişisel verilerin kanuni olmayan yollarla başkaları tarafından elde edilmesi halinde, veri sorumlusu bu durumu, kendi internet sitesinde ya da uygun göreceği başka bir yöntemle ilan edebilir“ olarak belirtilmiştir.

Burada veri sorumlusu olan Kariyer.net Elektronik Yayıncılık ve İletişim Hizmetleri A.Ş. tarafından Kişisel Verileri Koruma Kurumu’na gönderdiği yazıda;

  • İhlalin Kariyer.net’e tadarikçi olarak hizmet veren bir danışman tarafından 12 Ağustos 2020 tarihinde Kariyer.net’in bir çalışanına, adı geçen sitede üyeliği bulunan 50.000 kişiye ait olduğu iddia edilen bir dosyanın aynı gün internette bir siteye yüklendiği bilgisinin aktarılmasıyla tespit edildiği,
  • İhlalin 10 Ağustos 2020 tarihinde gerçekleştiği, Kariyer.net tarafından 12.08.2020 tarihinde tespit edildiği,
  • İhlalden etkilenen verilerin, “e-mail adresi“, “kullanıcı şifresi“, “isim soyisim“, “doğum tarihi“, “telefon numarası“, “profil fotoğrafı“, “URL link bilgisi“, “yaşadığı il“ ve “yaşadığı ilçe“ bilgileri olduğu,
  • İhlalden etkilenen kişi sayısının 40.955, kayıt sayısının 53.149 olduğu,
  • İlgili kişilerin veri ihlaliyle ilgili olarak [email protected] adresine ve 0216 468 7600 numarasından bilgi alabilecekleri ifade edilmiştir.

“Konuya ilişkin incelemeler hala devam etmekle birlikte, Kişisel Verileri Koruma Kurulunun 18 Ağustos 2020 tarih ve 2020/634 sayılı kararı ile söz konusu olan veri ihlali bildiriminin kurumun internet sayfasında ilan edilmesine karar verilmiştir. Kamuoyuna saygı ile duyurulur. ” İfadelerine yer verildi.

Marketing Türkiye ekibinin ulaştığı Kariyer.net Strateji ve İş Geliştirme Genel Müdür Yardımcısı olan Barış Karadenizli bu konu ile ilgili bir takım açıklamalarda bulundu. 12 Ağustos tarihinde aldıkları ihbardan hemen sonra gerekli müdahalelerde bulunduklarını açıklayan Karadenizli, ilk 72 saat zarfında yasal prosedür ile uyumlu hareket ettkiklerini belirtti. Kariyer.net’teki hesaplara girildiğini fakat herhangi bir bilgiyi ele geçirdiklerine dair kanıtların olmadığını söyledi.

Kişisel Verileri Koruma Kurumunun yaptığı açıklamada bazı detayları atladığını bir kez daha söyleyen Karadenizli, kurulun yaptığı eksik açıklamanın düzeltilmesi için çalışma sürdürdüklerini aktardı.

Benzer İçerikler
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
- Advertisment -

Most Popular