MSI Clutch GM10 Oyuncu Faresi İncelemesi

0
20

MSI Clutch GM10 Oyuncu Faresi İncelemesi

Merhaba ModArtPC’nin değerli okurları…
Bu inceleme yazımızda sizlere uygun fiyatlı ve kaliteli olan MSI marka Clutch GM10 Oyuncu Faresi’ nin incelemesini yapacağız.

Faremizi kutusundan çıkardıktan sonra ilk bakışta faremizin güzel bir boyuta sahip olduğunu görüyoruz, hemen arka kısmında ledli bir MSI Ejderha logosu bulunuyor. Boyut olarak faremizin 12cm bir uzunluğa sahip ve yükseklik ise 4.5~5cm aralığında olduğunuz görüyoruz. Elinize tam oturacak boyutta bir fare olduğunu söyleyebiliriz. Eliniz küçük yada büyük olsa bile bu fare her türlü ele oturabilen bir yapısı var. Faremiz; MSI DS300 modelindeki gibi faremizin üst kısmı koyu gri bir tona sahip, yan tarafları yine siyah renklerde, hemen alt kısmında optik ışıklı bir sensöre sahip

2400 Dpi bir hassasiyet sunan ve 1000 Hz‘lik bir Polling Rate’e sahip bir oyuncu faresidir. Faremiz standart bir görünüme sahiptir. Bu oyuncu faresinin amacı hem uygun fiyatlı olması hem de oyunlarda yani kullanıcıların isteklerini tamamlayabilecek özelliklere sahip olan, çantaya koyup heryere götürülebileceğiniz, heryerde farenizi kullanıp rahatlıkla oyun oynayabileceğiniz bir modeldir. Çoğu oyuncular bu oyuncu faresini tercih ediyor özellikle MSI Clutch GM10 modeli bu konuda çok tercih edilen bir oyuncu faresi modelidir. Faremizin üzerinde toplamda 4 adet tuş bulunmaktadır. Bunlar; sol tıklama, sağ tıklama tuşları, 1 adet tekerlek ve 1 adet dpi hassasiyet ayarlama düğmesidir. DPI hassasiyet ayarlama düğmesi farenizin hemen üst orta kısmında yer alıyor. Bu düğmeye her bastığınızda farenizin tekerleğindeki ledlerin renkleri değişmektedir.

Toplamda 4 adet ayrı profil DPI hassasiyeti ayarlama imkanı sunuluyor. 800 Dpi (kırmızı renk led) – 1000 Dpi (yeşil renk led) – 1600 Dpi (mor renk led) ve 2400 Dpi (mavi renk led) aralığında geçişler yapabiliyorsunuz.

Bu dpi hassasiyet değerleri çoğu oyunda kabul görülen hassasiyet değerleridir. Levon Turaç bile kendi sisteminde çoklu ekranda (3 monitör) Corsair M65 Pro model faresini maksimum 3000 Dpi hassasiyet aralığında kullanıyor ve bunun üzerine çıkmadığını belirtiyor. Ama tek ekranda oyun oynadığı zaman tercih ettiği dpi hassasiyet aralığı 1600 dpi olduğunu da söylüyor. Hatta bazı kullanıcılar 600 Dpi yada 800 Dpi da kullanıyorlar farelerini. Tekrardan MSI Clutch GM10 faremize dönecek olursak; yazılımsal desteği malesef yok fakat bazı kullandığınız anakartların klavye ve fareniz için sunduğu yazılımlarını kullanarak farenize gerekli ayarlamaları yapabiliyorsunuz. Kablosuna gelecek olursak; yaklaşık 2 metre uzunluğunda çift katmanlı slikon bir kabloya sahip olduğunu görüyoruz ve USB 2.0 girişiyle MSI Clutch GM10 oyuncu faresini çalıştırabiliyorsunuz.

Farenin el desteği bölgesinde, baş parmak dayama kısımında plastiğin kendi üzerine oyulmuş kaydırmaz kauçuk görünümü bulunuyor. Tabiki de bunlar kaydırmaz kauçuk değil plastiğin üzerine işlenmiş kabartmalar. Ne kadar kaydırmadığını anlayabilmek için 1 ay boyunca oyunlarda test ettik ve oyunlarda aşırı sıkıntı yaşatmadığını gözlemledik. Ama eliniz zamanla terleme yaptığında hafif kaymalar söz konusu olabiliyor.

Tabiki de daha kaliteli olan MSI DS 300 modelinde olduğu gibi değil. Ne kadar ekmek o kadar köfte misali. Fakat sonuç olarak değinecek olursak; fareyi çok beğendik. Çok beğendik derken; kaliteli bir DS 300 ile kıyaslamıyoruz. Fakat uygun fiyatlı oyuncu farelerine kıyaslayacak olursak eğer Çin’den 120TL ~ 140TL’e fare alıyorsunuz ama bu kadar ucuz ve kaliteli fareler artık piyasada kalmadı. Şahsen Çin malı fare alıp paranızı boş yere harcayacağınıza MSI siz kullanıcıları düşünerek uygun fiyatlı ve kaliteli oyuncu faresi üretip, ciddi anlamda oyun oynayan kullanıcılara ve her kitleyi hedefleyen modeller üretmişler. MSI Clutch GM10 ise bunlardan biri.

Fiyatına göre MSI Clutch GM10 oyuncu faresi ülkemizde fiyat performans yani giriş seviyesi oyuncu farelerinin içinde tektir diyebiliriz. Fiyatı İtopya‘da 110TL civarındadır. Bence fiyat performans açısından kaçırılmaması gereken bir fare olduğunu düşünüyoruz. Sizi yarı yolda bırakmayacak, her alanda kullanabileceğiniz bir faredir. 500TL değerindeki oyuncu fareleriyle kıyaslandığında aralarında hiçbir fark olmadığını CS GO oynarak gözlemledik. Sadece oyun oynayanlara şunu belirtmek isteriz; oyun oynayan kısım genellikle hassasiyet aralığını düşürüyor. Yani 2400 Dpi üstünü kullananlara neredeyse yok. Ama 12000 Dpi yok 25000 Dpi lık fareler var, emin olun ihtiyaç duymayacağınız hassasiyet değerleridir bu aralıklar. Sadece oyun için lazım derseniz MSI Clutch GM10 Oyuncu Faresi her türlü işinizi görücektir.

Başka söze de gerek yok diyerek bu incelememizi burada sonlandırıyoruz.
Umarım faydalı bir inceleme olmuştur siz değerli ModArtPC okurlarımız için.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here