Nokia 8 Sirocco Tüm Detayları ve Özellikleri 0 481

Nokia 8 Sirocco Tüm Detayları ve Özellikleri

Geçtiğimiz pazar günü Mobil Dünya Kongresinde tanıtılan Nokia 8 Sirocco “Şimdiye kadar tasarlanmış en agresif telefon” olarak nitelendirildi. Nokia mobil piyasadaki uzun süren sessizliğinden sonra her ne kadar ben hala buradayım demiş olsa da, bir türlü dikiş tutturamamıştı. Fakat öyle görünüyor ki Nokia 8’in güncellenmiş yeni hali “Sirocco” dengeleri alt üst etmeye gelmiş.

Bu makaleyi 4 dakikada okuyabilirsiniz.

Sizler için ilk olarak telefonun donanım kısmını, ardından tasarım ve kamerasını ele aldıktan sonra fiyatını da belirtip makaleyi bitireceğim. Fakat öncelikle şunu belirtmek istiyorum. Gerçekten amiral gemisi olarak nitelendirilen bir telefon arayışı içerisindeyseniz, bu telefona da göz atmayı kesinlikle düşünebilirsiniz.

Donanım

Gücünü Snapdragon 835‘ten alan Nokia 8 Sirocco, 6 Gb DDR4x ram ve 128 Gb UFS 2.1 depolama ile geliyor. Nedir bu UFS 2.1 diyecek olursanız, veri aktarım hızına katkı sağlayan yenilikçi bir teknoloji (çoğu telefonda var). Telefonda bir de Sd kart desteği bulunuyor, eğer ki 128 Gb bana yetmez diyorsanız, Sd kart ile depolama alanınızı genişletebilirsiniz.

Nokia 8 Sirocco 4G hızında internet bağlantısı hususunda tam 600 Mbps’ye kadar indirme hızı ve 150 Mbps’ye kadar da yükleme hızına destek veriyor.(Ülkemiz şartlarında böyle bir hızın mümkün olabilmesi için sanırım 5G yi görmemiz lazım.) Kablosuz bağlantılar için ise 802.11 ac Wi-Fi, Bluetooth 5.0 ve NFC desteği sunuyor.

Buna ek olarak telefon şarj, veri aktarımı ve ses için USB type- C bağlantısına sahip(hızlı ve kablosuz şarj destekliyor). Tahmin ettiğiniz üzere telefonda 3.5mm bir jak girişi bulunmuyor. Eğer kulaklık ile müzik dinlemeyi düşünüyorsanız USB type-C bağlantısını kullanmak durumundasınız. Ya da Bluetooth bir kulaklık edinebilirsiniz.

Android Oreo ile piyasaya çıkan Nokia 8 Sirocco artık bütün çıkaracağı telefonlarında tamamen farklı bir anakart ve pil kullanacağını belirtti (bu telefon da dahil olmak üzere). 3260 mAh pil kapasitesine sahip olan telefon 495 saat bekleme süresi, 22 saat konuşma ve 11 saat video oynatma süreleri vaat ediyor.

Tasarım ve Ekran

Makalenin başında da dile getirdiğim “Şimdiye kadar tasarlanmış en agresif telefon” atılımını açacağımız kısıma geldik. Telefon performans ve özelliklerinin yanı sıra elmas kesim tekniği kullanılarak işlenmiş. IP67 sertifikasına sahip paslanmaz çelik bir gövde ile geliyor(Nokia’nın en sevdiğim yanlarından biriside kavga durumunda sopa yerine alternatif sunması). Arka tarafında bir parmak izi okuyucusu bulunan telefon ekranını ve arka kısmını Gorilla Grass 5 ile korumayı tercih etmiş.

Nokia 8 Sirocco 2560 × 1440 çözünürlüğe ve 16: 9 en boy oranıyla birlikte 5.5 inç “pOLED kavisli bir ekrana sahip. Nokia cihazın sertliğinden herhangi bir ödün vermeden telefonun kalınlığı 7.5mm ye indirgemiş durumda. Telefonun tasarımına büyük özen gösteren Nokia firması, paslanmaz çelik çerçevenin büyük önem arz ettiğini ve aynı zamanda suya ve toza karşı dayanıklı olduğunu da ekledi.

Tasarım açısından bir not olarak sizlere belirtmeliyim. Paslanmaz çelik çerçeve bugün alışık olduğumuz parlak alüminyum çerçevelere nazaran biraz ağır olacaktır. Elinize aldığınız zaman size sağlamlık ve dayanıklılığı açısından oldukça fazla güven verebilir fakat pantolonunuzun cebinde bir süre sonra canınızın sıkılmasına da sebebiyet vereceği bir gerçek.

Kamera

Nokia 8 Sirocco’nun arka tarafında bulunan çift kameralarının ikisi de Zeiss optiğine sahip. Birisi 12 Mp çözünürlüğe F 1.7 diyafram açıklığına sahipken ötekisi ise 13 Mp çözünürlüğe ve F 2.6 diyafram açıklığına sahip. Ayrıca kameraların yanında çift tonlu bir flash bulunuyor. Nokia kameranın oldukça güzel fotoğraflar çekebildiğini de belirtmişti zaten. Ön kamerası ise 5 Mp çözünürlüğe sahip.  F 2.0 diyafram açıklığına sahip olan kamera 1080p kalitede video kaydedebiliyor.

Nokia fotoğraf konusunda profesyonel kullanıcılar için, beyaz dengesini, ISO’yu, obtüratör hızı ve pozlama telafisi vb. manuel özellikleri de erişilebilir kılmış.

Nisan ayında satışa sunulacak telefonun fiyatı ise 749 £ olarak belirlenmiş. Günümüzde çıkan amiral gemilerinin 5-6 bin lira gibi korkunç bir fiyattan satılması bu tür telefonları zaman içerisinde daha da öne çıkarabilir.

Şahsi fikrimi ekleyecek olursam Nokia benim çocukken sahip olduğum ilk telefondu, şimdi yeniden piyasada görmekten çok büyük bir zevk alıyorum. Umarım uzun bir süre daha mobil piyasada görebiliriz.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir