Ana SayfaHABERSAVUNMA ve HAVACILIKOtonom Uçaklar İlkleri Gerçekleştiriyor

Otonom Uçaklar İlkleri Gerçekleştiriyor

Herkese selamlar, Münih Teknoloji Üniversitesi araştırmacılarına göre otonom uçakların tamamiyle kontrol gerektirmeksizin iniş yapılabileceğini açıkladı. Havalimanına inişe hazırlanan uçak otomatik iniş yapsa dahi iniş yaparken radyo frekansları vasıtasıyla iniş yapıyor. Münih Teknoloji Üniversitesi görevlileri ise otonom uçaklar için GPS ve bilgisayar sayesinde senaryo olarak bağımsız iniş testini gerçekleştirdi.

Bu teknolojide uçak rotasını belirlenirken GPS kullanılıyor, olumsuz hava koşulları olduğunda kızılötesi kameralarla pist güzergahı tespit ediliyor ve rota doğruluğu sağlanarak iniş gerçekleşiyor. Olumsuz her durum düşünülüp hata payı yeniden hesaplanıyor ve bu durumlara göre uçak iniş senaryosunu oluşturuyor.

Tabii bu proje henüz prototip ve geliştirme aşamasında olsa bile, insansız otonom uçak sektörü için umut ışığı doğuruyor. Geçtiğimiz Mayıs ayı sonlarına doğru yapılan deneme inişi beklenenden daha başarılı oldu. Otonom uçak pisti çok erken bir mesafeden tanıdı ve hiçbir şekilde pilot kontrolü sağlanmadan başarılı bir şekilde iniş gerçekleşti. Henüz geliştirme aşamasında olduğunu söylemiştik ve yeterli düzeye geldiğinde bu sistem neredeyse tüm hava alanlarında kontrolsüz inişi mümkün kılacak. Böylece iniş desteği için insan kontrolüne gerek kalmayacak ve pilotlar daha rahat bir uçuş gerçekleştirmesi sağlanacak.

Benzer İçerikler
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
- Advertisment -

Most Popular